Hemorojus

Ligos aprašymas
Dietos
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Hemorojus yra liga, susijusi su kraujagyslių struktūromis, esančiomis tiesiojoje žarnoje ir analinėje srityje. Žmogaus anatomijoje hemorojus susijęs su venomis, kurios yra aplink analinę angą ir tiesiąją žarną. Šios venos, esant tam tikroms sąlygoms, gali išsiplėsti ir sukelti hemoroidinių mazgų susidarymą. Paveiktos sritys apima veninę sistemą, kuri gali būti pažeista dėl padidėjusio slėgio, dėl ko gali atsirasti skausmas, kraujavimas ir diskomfortas. Hemorojus gali būti vidinis, esantis tiesiojoje žarnoje, arba išorinis, esantis aplink analinę angą.

Ligos aprašymas

Hemorojus yra liga, kuri apibūdinama kaip venų išsiplėtimas ir uždegimas analinėje srityje. Ši liga gali būti skausminga ir sukelti nemalonius simptomus, tokius kaip kraujavimas, niežulys ir diskomfortas. Hemorojus yra svarbi sveikatos problema, nes jis gali paveikti žmogaus gyvenimo kokybę, sukelti psichologinį stresą ir riboti kasdienę veiklą. Dėl šios ligos gali prireikti medicininės intervencijos, o kai kuriais atvejais net chirurginio gydymo.

Ligos priežastis

Pagrindinės hemorojaus priežastys yra susijusios su venų slėgio padidėjimu analinėje srityje. Tai gali atsirasti dėl įvairių veiksnių, tokių kaip: – ilgalaikis sėdėjimas ar stovėjimas, – vidurių užkietėjimas, – nėštumas, – nutukimas, – fizinis krūvis, – genetiniai veiksniai. Šie mechanizmai gali sukelti venų išsiplėtimą ir hemoroidinių mazgų susidarymą.

Rizikos faktoriai

  • Ilgalaikis sėdėjimas arba stovėjimas gali padidinti venų slėgį ir skatinti hemorojaus atsiradimą.
  • Vidurių užkietėjimas sukelia įtampą tuštinimosi metu, kas prisideda prie hemoroidų formavimosi.
  • Nėštumas sukelia hormoninius pokyčius ir padidėjusį pilvo spaudimą, kas gali sukelti hemorojaus atsiradimą.
  • Nutukimas didina pilvo spaudimą ir gali prisidėti prie venų išsiplėtimo.
  • Fizinis krūvis, ypač sunkumų kilnojimas, gali sukelti didesnį slėgį analinėje srityje.
  • Genetiniai veiksniai gali lemti polinkį į venų silpnumą ir hemoroidų susidarymą.

Simptomai

  • Pagrindiniai hemorojaus simptomai apima kraujavimą tuštinimosi metu, niežulį, skausmą ir diskomfortą analinėje srityje. Lengvi simptomai gali pasireikšti kaip nežymus niežulys, o sunkesni atvejai gali sukelti stiprų skausmą ir didelį kraujavimą. Kai kuriems pacientams gali pasireikšti ir hemoroidinių mazgų prolapsas, kai mazgai iškrenta per analinę angą.

Diagnostika

Hemorojus diagnozuojamas remiantis paciento anamneze ir fiziniu tyrimu. Gydytojas gali atlikti tiesiosios žarnos tyrimą, kad įvertintų hemoroidų buvimą ir jų dydį. Kartais gali prireikti papildomų tyrimų, tokių kaip kolonoskopija, kad būtų išvengta kitų galimų ligų, tokių kaip storosios žarnos vėžys.

Gydymas

Hemorojus gali būti gydomas tiek medicininiais, tiek nemedicininiais būdais. Nemedicininiai gydymo metodai apima gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip daugiau skaidulų turinčios dietos laikymasis, pakankamas skysčių vartojimas ir reguliarus fizinis aktyvumas. Medicininiai gydymo būdai gali apimti vaistus, kurie mažina skausmą ir uždegimą, taip pat vietines priemones, tokias kaip tepalai ar žvakutės. Jei simptomai yra sunki, gali prireikti invazinių procedūrų, tokių kaip skleroterapija, lazerinė terapija ar chirurginis gydymas, pavyzdžiui, hemoroidektomija. Naujausios terapijos galimybės gali apimti minimaliai invazines procedūras, kurios užtikrina greitesnį atsigavimą ir mažesnį skausmą po operacijos.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
dispepsija
granuliomatozė
gydymas
hemorojus
infekcija
infekcijos
inkstai
insultas
kavasaki
kraujavimas
ligos
paburkimas
pūslės
sergamumas
sindromas
terapija
uždegimas
vargina
venos

Rašyti komentarą