Herpesvirusinės [herpes simplex] infekcijos

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Herpesvirusinės infekcijos, ypač herpes simplex viruso (HSV) sukeltos, dažniausiai veikia odą, gleivines ir nervų sistemą. Šis virusas gali paveikti lūpas, lytinius organus ir net akis. Pagrindiniai organai, kuriuos gali paveikti HSV, yra oda, kuri tampa jautri ir gali pasireikšti pūslelinėmis, taip pat nervų sistema, kur virusas gali užkrėsti nervų ląsteles ir sukelti skausmą bei diskomfortą. Virusas gali likti organizme latentinėje būsenoje, prisijungdamas prie nervų ganglijų, ir periodiškai reaktivuotis, sukeldamas simptomus.

Ligos aprašymas

Herpes simplex infekcijos yra virusinės ligos, kurias sukelia herpes simplex virusai, kurie skirstomi į du tipus: HSV-1 ir HSV-2. HSV-1 dažniausiai sukelia lūpų pūslelines, o HSV-2 dažniausiai siejamas su lytinių organų herpesu. Ši liga yra svarbi dėl jos plitimo ir galimo pasikartojimo. Herpes simplex virusas gali sukelti ne tik fizinį diskomfortą, bet ir psichologines problemas, susijusias su socialiniu stigmavimu. Be to, ji gali sukelti rimtų komplikacijų, ypač imunodeficito turintiems asmenims.

Ligos priežastis

Herpes simplex infekcijos priežastis yra herpes simplex virusai, kurie perduodami kontaktuojant su užkrėsta oda ar gleivinėmis. Infekcija gali įvykti per tiesioginį kontaktą su pūslelinėmis, seilėmis arba lytiniais santykiais. Galimi mechanizmai, leidžiantys virusui plisti, apima viruso gebėjimą prisijungti prie sveikų ląstelių ir jų užkrėtimą. Rizikos faktoriai, tokie kaip sumažėjusi imuninė sistema, stresas, peršalimas ar kitos infekcijos, gali prisidėti prie viruso reaktizacijos.

Rizikos faktoriai

  • Imuninės sistemos silpnumas: Asmenys su silpna imunine sistema yra labiau linkę į herpes simplex infekcijas, nes jų organizmas negali efektyviai kovoti su virusu.
  • Stresas: Emocinis ir fizinis stresas gali padidinti viruso aktyvumą ir sukelti pasikartojančius simptomus.
  • Fiziniai sužalojimai: Oda ar gleivinės pažeidimas gali sukelti viruso įsiskverbimą ir infekciją.
  • Netinkama mityba: Silpnėjanti imuninė sistema dėl netinkamos mitybos gali prisidėti prie infekcijų rizikos didėjimo.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima niežėjimą, deginimą ir skausmą pažeistoje vietoje. Po to gali pasirodyti pūslelės, kurios vėliau sprogo ir virsta žaizdelėmis. Lytinių organų herpesui būdingas skausmas ir diskomfortas lytinių santykių metu. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti bendri simptomai, tokie kaip karščiavimas, raumenų skausmas ir nuovargis.

Diagnostika

Herpes simplex infekcijos diagnozuojamos klinikiniu būdu, remiantis simptomais ir paciento anamneze. Papildomi tyrimai, tokie kaip viruso kultūra, serologiniai tyrimai ir polimerazės grandinės reakcija (PGR), gali būti naudojami viruso tipui nustatyti. Šie tyrimai padeda patvirtinti diagnozę ir nustatyti infekcijos etapą.

Gydymas

Herpes simplex infekcijos gydymas apima antivirusinius vaistus, tokius kaip acikloviras, famcikloviras ir valacikloviras, kurie padeda sumažinti simptomus ir ligos trukmę. Gydymas gali būti taikomas tiek profilaktiškai, tiek esant aktyviems simptomams. Be to, namų gydymo metodai, tokie kaip šiltos vonios, ledinės kompresai ir skausmą malšinančių vaistų vartojimas, gali padėti palengvinti simptomus. Naujoviškos terapijos galimybės, tokios kaip imunoterapija, vis dar tiriamos, tačiau šiuo metu jos yra eksperimentinės.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
granuliomatozė
herpes
infekcija
infekcijos
infekciniu
insultas
karščiavimas
kosulys
kvėpavimas
ligos
paburkimas
sifilis
sindromas
skystis
terapija
tuberkuliozė
uždegimas
virusai
virusas

Rašyti komentarą