Hiperlipidemija, nepatikslinta
Anatomija
Hiperlipidemija, nepatikslinta, yra liga, susijusi su lipidų apykaita organizme, ypač su cholesterolio ir trigliceridų lygiu kraujyje. Ši liga gali paveikti širdies ir kraujagyslių sistemą, kepenis bei kasą. Dėl padidėjusio lipidų kiekio kraujyje gali atsirasti aterosklerozė, kuri sukelia kraujagyslių užsikimšimą, o tai gali sukelti širdies priepuolius ar insultus. Poveikis kepenims gali pasireikšti riebaline kepenų liga, o kasa gali būti paveikta pankreatito, kuris yra uždegimas, atsirandantis dėl padidėjusio trigliceridų kiekio.
Ligos aprašymas
Hiperlipidemija, nepatikslinta, apibūdina padidėjusį lipidų, tokių kaip cholesterolio ir trigliceridų, kiekį kraujyje, tačiau nespecifikuoja, kokia lipidų frakcija yra padidėjusi. Ši liga yra svarbi, nes ji didina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, kurios yra viena iš pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje. Hiperlipidemija gali būti besimptomė, todėl ji dažnai diagnozuojama tik atliekant kraujo tyrimus.
Ligos priežastis
Pagrindinės hiperlipidemijos priežastys gali būti genetinės ir aplinkos veiksnių derinys. Genetiniai veiksniai, tokie kaip paveldimas lipidų metabolizmo sutrikimas, gali sukelti padidėjusią lipidų gamybą arba sumažintą jų pašalinimą. Aplinkos veiksniai, tokie kaip nesveika mityba (didelis sočiųjų riebalų ir transriebalų kiekis), fizinio aktyvumo stoka, nutukimas ir rūkymas, taip pat gali prisidėti prie šios ligos vystymosi.
Rizikos faktoriai
- Nutukimas – padidėjęs kūno svoris gali lemti lipidų apykaitos sutrikimus.
- Nesveika mityba – maisto produktai, turintys daug sočiųjų riebalų, cukraus ir transriebalų, gali padidinti lipidų kiekį.
- Fizinis neaktyvumas – sėdimas gyvenimo būdas gali prisidėti prie svorio didėjimo ir lipidų apykaitos sutrikimų.
- Genetiniai veiksniai – šeimos istorija hiperlipidemijos atvejų gali didinti riziką.
- Amžius ir lytis – vyrai dažniau serga šia liga jaunesniame amžiuje, tačiau moterims po menopauzės rizika padidėja.
Simptomai
- Daugeliu atvejų hiperlipidemija yra besimptomė, tačiau kai kuriems pacientams gali pasireikšti tokie simptomai kaip:
- Riebalų sankaupos po oda (xanthomas), kurios gali būti matomos ant alkūnių, kelių ar akių vokų.
- Širdies ir kraujagyslių ligų simptomai, tokie kaip krūtinės skausmas ar dusulys, kurie gali atsirasti dėl aterosklerozės.
- Pankreatito simptomai, jei trigliceridų kiekis yra labai aukštas, gali apimti pilvo skausmą, pykinimą ir vėmimą.
Diagnostika
Hiperlipidemija diagnozuojama atliekant kraujo tyrimus, kurie matuoja lipidų profilį. Paprastai tai apima bendro cholesterolio, LDL (mažo tankio lipoproteinų) cholesterolio, HDL (didžio tankio lipoproteinų) cholesterolio ir trigliceridų lygius. Tyrimai atliekami tuščiu skrandžiu, kad būtų užtikrinta tikslumas. Be to, gydytojas gali atlikti fizinį tyrimą ir surinkti anamnezę, kad nustatytų galimus rizikos veiksnius.
Gydymas
Hiperlipidemijos gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Nemedicininiai sprendimai apima gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip sveika mityba, fizinis aktyvumas ir svorio kontrolė. Medicininiai gydymo metodai gali apimti lipidų kiekį mažinančius vaistus, tokius kaip statinai, fibratai ir niacinas. Naujausios terapijos galimybės taip pat apima PCSK9 inhibitorius, kurie yra nauja vaistų klasė, skirta sumažinti LDL cholesterolį. Gydymo planas turėtų būti individualizuotas, atsižvelgiant į paciento sveikatos būklę ir rizikos veiksnius.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas