Įgytos rankų ir kojų pirštų deformacijos

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Įgytos rankų ir kojų pirštų deformacijos yra susijusios su žmogaus raumenų ir kaulų sistema, ypač su pirštų kaulais ir jungtimis. Pirštų anatomija apima falangas, metakarpus ir metatarzus, kurie yra svarbūs judesiams ir funkcijoms. Deformacijos gali paveikti raumenis, sausgysles ir nervus, sukeldamos skausmą ir funkcijos praradimą. Šios deformacijos gali būti susijusios su sąnarių struktūra, jungiamuoju audiniu bei kraujotakos sistema, o jų pasekmės gali turėti įtakos bendrai žmogaus judėjimo funkcijai.

Ligos aprašymas

Įgytos rankų ir kojų pirštų deformacijos apima įvairias būkles, kurios gali pasireikšti dėl traumų, lėtinių ligų arba netinkamo gyvenimo būdo. Tai gali būti tokios deformacijos kaip hallux valgus (didžiojo piršto deformacija), hammer toes (lenkti pirštai) arba Dupuytren’s kontraktūra (pirštų lenkimo sutrikimas). Ši liga yra svarbi, nes ji gali ženkliai paveikti žmogaus kasdienę veiklą, sukelti skausmą ir sumažinti gyvenimo kokybę, todėl būtina ją tinkamai diagnozuoti ir gydyti.

Ligos priežastis

Pagrindinės šios ligos priežastys gali būti traumos, tokios kaip lūžiai ar išnirimai, sukeliančios netinkamą kaulų gijimą. Lėtinės ligos, tokios kaip artritas, taip pat gali sukelti deformacijas dėl uždegimo ir sąnarių pažeidimo. Be to, genetiniai veiksniai, pavyzdžiui, paveldimos sąnarių struktūros, gali prisidėti prie deformacijų atsiradimo. Netinkama avalynė, pavyzdžiui, per ankšti batai, taip pat gali sukelti problemų, ypač moterims, kurios dažnai nešioja aukštakulnius batus.

Rizikos faktoriai

  • Amžius: vyresni žmonės dažniau patiria deformacijas dėl natūralaus sąnarių nusidėvėjimo.
  • Genetika: šeimos istorija gali padidinti riziką susirgti tam tikromis deformacijomis.
  • Profesinė veikla: darbai, reikalaujantys ilgo stovėjimo ar pakartotinių judesių, gali prisidėti prie deformacijų atsiradimo.
  • Avalynės pasirinkimas: per ankšti ar netinkami batai gali sukelti deformacijas, ypač moterims.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti skausmą, diskomfortą, patinimą ir ribotą judrumą paveiktuose pirštuose. Lengvos deformacijos gali pasireikšti tik estetiniais pokyčiais, tuo tarpu sunkesnės atveju gali būti pastebimas funkcijos praradimas ir kasdienės veiklos sutrikdymas.

Diagnostika

Įgytų rankų ir kojų pirštų deformacijų diagnostika apima klinikinį tyrimą, kurio metu gydytojas įvertina deformacijų laipsnį ir susijusius simptomus. Taip pat gali būti atliekami rentgeno tyrimai, siekiant įvertinti kaulų struktūrą ir sąnarių būklę. Kartais gali prireikti magnetinio rezonanso tyrimo (MRT) ar kompiuterinės tomografijos (KT), kad būtų galima detaliau įvertinti minkštųjų audinių pažeidimus.

Gydymas

Gydymo galimybės gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Pradiniai gydymo metodai apima konservatyvius sprendimus, tokius kaip ortopedinės priemonės (pvz., specialūs įdėklai į batus), fizinė terapija ir skausmą malšinantys vaistai. Jei konservatyvūs metodai nepadeda, gali prireikti chirurginės intervencijos, kuri apima deformacijų korekciją ir sąnarių stabilizavimą. Naujausios terapijos galimybės, tokios kaip minimaliai invazinės chirurginės technikos ir regeneracinė medicina, taip pat gali būti taikomos, siekiant pagerinti gydymo rezultatus ir sumažinti atsigavimo laiką.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergija
alergijos
angina
arteritas
bakterijos
bėrimai
bėrimas
blauzdos
depresija
dermatitas
diabetas
diagnostika
dieta
dilgėlinė
dismenorėjos
dispepsija
dusulys
erekcijos
fibrozė
gamyba
granuliomatozė
gydymas
gyvūnai
imunodeficitas
infarktas
infekcija
infekcijos
infiltracija
inhibitoriai
inkstai
insultas
kapsulės
karščiavimas
kavasaki
klinika
komplikacijos
kosulys
kraujavimas
kraujospūdis
kraujotaka
kvėpavimas
ląstelės
liaukos
ligoms
ligonis
ligos
makroglobulinemija
medikamentai
medikamentinis
mėnesinės
miegas
mišria
navikas
nealerginio
nealerginis
nefritas
nekrozė
nemiga
nerimas
nutukimas
paaugliams
paburkimas
pacientas
pažeidimai
pažeidimas
pirštai
plazmos
pratimai
priklausomybė
procedūros
pūkšlė
pūslės
riešutai
sergamumas
sergantiesiems
simptomai
sindromas
skausmas
skystis
šlapimas
šlapimtakis
šlapinimasis
šlaplė
šleivapėdystė
šlubavimas
spuogai
sutrikimai
tabletės
terapija
tyrimas
vaistai
vargina
varpos
venos
virusai
virusas
vyrams
žvynelinė

Rašyti komentarą