Inkstų, išskyrus geldeles, piktybiniai navikai

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Video
Straipsniai

Anatomija

Inkstai yra poriniai organai, esantys žmogaus pilvo ertmėje, dešinėje ir kairėje pusėse. Jie atlieka svarbias funkcijas, tokias kaip kraujo filtravimas, šlapimo gamyba ir elektrolitų pusiausvyros palaikymas. Inkstų struktūra sudaryta iš nefronų, kurie yra pagrindiniai filtravimo vienetai. Piktybiniai navikai, išskyrus geldeles, dažniausiai atsiranda inkstų audiniuose, paveikdami nefronus ir aplinkinius audinius, todėl gali sutrikdyti inkstų funkciją ir sukelti rimtų sveikatos problemų.

Ligos aprašymas

Inkstų piktybiniai navikai, išskyrus geldeles, yra reta, tačiau rimta liga, kurią sukelia nekontroliuojamas ląstelių augimas inkstų audiniuose. Šie navikai gali būti skirtingų tipų, tačiau dažniausiai pasitaiko inkstų ląstelių karcinoma. Liga yra svarbi dėl savo potencialiai agresyvaus pobūdžio ir galimybės metastazuoti į kitus organus, kas gali žymiai pabloginti ligonio prognozę. Ankstyva diagnostika ir gydymas yra esminiai siekiant išvengti ligos plitimo organizme.

Ligos priežastis

Pagrindinės inkstų piktybinių navikų priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau mokslininkai nustatė keletą galimų mechanizmų. Genetiniai veiksniai, pavyzdžiui, šeiminė polinkis, gali didinti riziką. Taip pat kai kurie aplinkos veiksniai, tokie kaip ilgalaikis kontaktas su kancerogeninėmis medžiagomis (pavyzdžiui, azoto junginiais), gali prisidėti prie ligos vystymosi. Be to, lėtinės inkstų ligos, hipertenzija ir rūkymas gali būti susiję su didesne rizika susirgti šiais navikais.

Rizikos faktoriai

  • Rūkymas – padidina inkstų vėžio riziką dėl kancerogeninių medžiagų poveikio.
  • Amžius – vyresni nei 50 metų žmonės yra labiau linkę susirgti inkstų vėžiu.
  • Vyrų lytis – vyrai dažniau serga inkstų piktybiniais navikais nei moterys.
  • Genetiniai veiksniai – šeimos anamnezė gali rodyti didesnę riziką.
  • Chroniškos inkstų ligos – gali padidinti riziką dėl ilgalaikio inkstų pažeidimo.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti kraują šlapime (hematuriją), skausmą juosmens srityje, svorio kritimą, nuovargį ir apetito praradimą. Kai kurie pacientai gali patirti pilvo pūtimą ar neaiškų skausmą pilvo apačioje. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo ligos stadijos.

Diagnostika

Inkstų piktybinių navikų diagnostika apima keletą tyrimų ir procedūrų. Pirmiausia atliekami kraujo ir šlapimo tyrimai, siekiant nustatyti bendrą sveikatos būklę ir pašalinti kitas ligas. Vaizdiniai tyrimai, tokie kaip ultragarsas, kompiuterinė tomografija (KT) arba magnetinio rezonanso tomografija (MRT), padeda įvertinti inkstų struktūrą ir nustatyti naviko buvimą. Galiausiai, biopsija gali būti atlikta, siekiant patvirtinti diagnozę ir nustatyti naviko tipą.

Gydymas

Inkstų piktybinių navikų gydymas priklauso nuo ligos stadijos ir naviko tipo. Pagrindinės gydymo galimybės apima chirurgiją, kurios metu pašalinamas navikas arba visas inkstas. Be to, chemoterapija ir radioterapija gali būti taikomos kaip papildomos gydymo metodikos, ypač pažengusiose ligos stadijose. Pastaruoju metu imunoterapija ir tikslinė terapija tapo naujomis galimybėmis gydant inkstų vėžį, siekiant pagerinti pacientų prognozes ir sumažinti šalutinius poveikius.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
granuliomatozė
gydymas
infekcija
inkstai
insultas
komplikacijos
ląstelės
ligos
navikai
navikas
nefritas
paburkimas
sarkoidozė
sergamumas
sindromas
terapija
vaistai
vargina
vėžys
virusai

Rašyti komentarą