Intrakranijinis bei intraspinalinis abscesas ir granuloma
Anatomija
Intrakranijinis ir intraspinalinis abscesas bei granuloma yra ligos, susijusios su centrinės nervų sistemos anatomija, apimančia smegenis ir nugaros smegenis. Intrakranijinis abscesas atsiranda smegenų audiniuose, o intraspinalinis abscesas – nugaros smegenių aplinkoje. Šios ligos gali paveikti smegenų dangalus, smegenų audinius ir nugaros smegenis, sukeldamos įvairius neurologinius simptomus ir komplikacijas. Dėl jų lokalizacijos, šios ligos gali sukelti spaudimą aplinkiniams audiniams, sutrikdyti nervinių impulsų perdavimą ir sukelti uždegiminius procesus, kas gali turėti rimtų pasekmių organizmui.
Ligos aprašymas
Intrakranijinis bei intraspinalinis abscesas ir granuloma yra uždegiminiai procesai, pasireiškiantys kaip pūlingi ar nekroziniai židiniai smegenyse ar nugaros smegenyse. Abscesai paprastai susidaro dėl infekcijos, o granulomos – dėl lėtinio uždegimo, kuris gali būti sukeltas įvairių priežasčių, įskaitant infekcijas, autoimunines ligas ar svetimkūnius. Šios ligos yra svarbios, nes jos gali sukelti sunkius neurologinius sutrikimus, neurologinį deficitą ar net mirtį, jei nebus tinkamai diagnozuotos ir gydomos.
Ligos priežastis
Pagrindinės intrakranijinių ir intraspinalinių abscesų bei granulomų priežastys gali būti: bakterinės ar grybelinės infekcijos, tokios kaip tuberkuliozė, bruceliozė ar stafilokokinė infekcija, taip pat virusinės infekcijos. Be to, šios ligos gali atsirasti po chirurginių procedūrų, traumos ar kaip komplikacijos, susijusios su kitomis ligomis. Granulomos dažnai atsiranda dėl autoimuninių reakcijų, kur organizmo imuninė sistema klaidingai puola sveikus audinius.
Rizikos faktoriai
- Imuninės sistemos sutrikimai – asmenys, turintys silpną imuninę sistemą, yra labiau linkę į infekcijas, kurios gali sukelti abscesus ir granulomas.
- Chirurginės intervencijos – po operacijų, ypač smegenų ar stuburo srityje, gali padidėti infekcijos rizika.
- Infekcinės ligos – lėtinės ar ūminės infekcijos, tokios kaip tuberkuliozė, gali sukelti granulomų susidarymą.
Simptomai
- Simptomai gali būti labai įvairūs, pradedant nuo lengvo galvos skausmo, karščiavimo, iki sunkių neurologinių sutrikimų, tokių kaip paralyžius, jutimo praradimas ar konvulsijos. Pacientai gali skųstis nuovargiu, pykinimu, vėmimu ar psichikos sutrikimais, priklausomai nuo absceso ar granulomos vietos ir dydžio.
Diagnostika
Intrakranijinių ir intraspinalinių abscesų bei granulomų diagnozė dažnai remiasi vaizdo tyrimais, tokiais kaip kompiuterinė tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT). Taip pat gali būti atliekami kraujo tyrimai, siekiant nustatyti infekcijos požymius, ir, jei reikia, atlikti biopsiją, kad būtų patvirtinta diagnozė ir atmestos kitos galimos ligos.
Gydymas
Gydymas dažniausiai apima antibiotikų ar antimikrobinių vaistų vartojimą, atsižvelgiant į nustatytą infekcijos tipą. Sunkių atvejų atveju gali prireikti chirurginio gydymo, siekiant nutraukti absceso ar granulomos augimą ir pašalinti pūlį. Naujausios terapijos galimybės apima imunoterapiją, kuri gali būti taikoma lėtinių granulomų atvejais, kai tradiciniai gydymo metodai yra neveiksmingi.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas