Išmatų nelaikymas
Anatomija
Išmatų nelaikymas, dar vadinamas fekaline inkontinencija, yra būklė, kai asmuo praranda gebėjimą kontroliuoti išmatų išsiskyrimą. Ši liga tiesiogiai susijusi su virškinimo sistema, ypač su storąja žarna, tiesiąja žarna ir analiniu sfinkteriu. Normalus išmatų išsiskyrimas priklauso nuo nervų ir raumenų, kurie kontroliuoja išmatų judėjimą ir išstūmimą, veikimo. Bet kokie šių sistemų sutrikimai gali sukelti išmatų nelaikymą, todėl svarbu suprasti, kaip šie organai ir jų funkcijos veikia kartu, kad užtikrintų normalią išmatų kontrolę.
Ligos aprašymas
Išmatų nelaikymas yra sudėtinga ir nemaloni būklė, kuri gali turėti didelį poveikį asmens gyvenimo kokybei. Tai gali būti laikina arba lėtinė, priklausomai nuo priežasčių ir gydymo. Ši liga gali būti ypač sunki senyvo amžiaus žmonėms, taip pat asmenims, turintiems tam tikrų medicininių būklių, tokių kaip diabetas ar neurologinės ligos. Išmatų nelaikymas gali sukelti socialinę izoliaciją, psichologinį diskomfortą ir sumažinti kasdienio gyvenimo kokybę, todėl svarbu ją diagnozuoti ir gydyti.
Ligos priežastis
Yra keletas pagrindinių išmatų nelaikymo priežasčių. Pirmiausia, tai gali būti susiję su raumenų silpnumu analiniame sfinkteryje, kuris gali atsirasti po gimdymo, operacijų ar su amžiumi. Antra, nervų pažeidimai, pavyzdžiui, dėl insulto ar diabetinės neuropatijos, gali sutrikdyti nervų signalus, reikalingus išmatų kontrolei. Be to, uždegiminės žarnų ligos, tokios kaip Krono liga ar opinis kolitas, gali sukelti išmatų nelaikymą. Galiausiai, psichologiniai veiksniai, kaip stresas ar depresija, taip pat gali turėti įtakos šiai būklei.
Rizikos faktoriai
- Amžius – vyresnio amžiaus žmonės dažniau susiduria su šia liga, nes raumenų ir nervų funkcijos gali silpnėti.
- Gimdymas – moterims, kurios patyrė komplikacijų gimdymo metu, gali būti didesnė išmatų nelaikymo rizika.
- Neurologinės ligos – tokios kaip Parkinsono liga ar išsėtinė sklerozė, gali turėti įtakos nervų signalams.
- Virškinimo trakto ligos – uždegiminės ar struktūrinės ligos gali paveikti išmatų kontrolę.
- Pernelyg didelis svoris – nutukimas gali sukelti papildomą spaudimą pilvo raumenims ir sfinkteriui.
Simptomai
- Pagrindinis simptomas yra nesugebėjimas kontroliuoti išmatų išsiskyrimo, kuris gali būti lengvas (retkarčiais) arba sunkus (nuolat).
- Asmuo gali patirti staigų norą tuštintis, kuris gali būti nevaldomas.
- Gali pasireikšti ir kiti simptomai, tokie kaip pilvo skausmas, pūtimas ar diskomfortas.
- Psichologiniai simptomai, tokie kaip gėda ar depresija, taip pat gali pasireikšti dėl šios būklės.
Diagnostika
Išmatų nelaikymo diagnozavimas apima išsamią medicininę istoriją ir fizinį tyrimą. Gydytojas gali rekomenduoti keletą tyrimų, tokių kaip anoskopija, kolonoskopija, arba specialūs testai, skirti įvertinti raumenų ir nervų funkciją. Taip pat gali būti naudinga atlikti išmatų tyrimus, kad būtų pašalintos kitos galimos priežastys, pavyzdžiui, infekcijos ar uždegimai.
Gydymas
Išmatų nelaikymo gydymas gali būti įvairus ir priklauso nuo priežasties. Medicininiai sprendimai gali apimti vaistus, kurie padeda kontroliuoti žarnų judrumą arba stiprina analinius sfinkterius. Kai kuriais atvejais gali prireikti chirurginio gydymo, pavyzdžiui, sfinkterio rekonstrukcijos. Be to, nemedicininiai sprendimai, tokie kaip dietos pakeitimai, fizioterapija, skirta stiprinti dubens raumenis, ir elgesio terapija, gali būti veiksmingi. Naujausios terapijos galimybės, tokios kaip biostimuliacija ar neuromoduliacija, taip pat gali būti svarstomos kaip gydymo pasirinkimai, ypač sunkiais atvejais.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas