Kandidozinis stomatitas
Anatomija
Kandidozinis stomatitas, dar žinomas kaip burnos kandidozė, yra liga, kuri dažniausiai paveikia burnos ertmę, įskaitant liežuvį, dantenas, vidinę skruostų pusę ir gomurį. Ši liga yra susijusi su burnos gleivinės anatomija, kurioje gyvena įvairios bakterijos ir grybai. Candida genties grybai, ypač Candida albicans, natūraliai būna burnos mikrofloroje, tačiau tam tikromis sąlygomis jie gali sukelti infekciją. Paveiktoje srityje gali pasireikšti uždegimas, paraudimas ir skausmas, o tai gali turėti neigiamos įtakos maisto vartojimui ir bendrai savijautai.
Ligos aprašymas
Kandidozinis stomatitas yra grybelinė infekcija, kuri atsiranda, kai Candida grybai pradeda daugintis ir viršyti normalią florą burnoje. Ši liga dažnai pasireiškia žmonėms, kurių imuninė sistema yra silpna, pavyzdžiui, sergantiems diabetu, ŽIV infekuotojams ar pacientams, vartojantiems imunosupresantus. Kandidozė gali būti lokalizuota tik burnoje arba išplisti į kitus organus, todėl jos ignoruoti negalima. Svarbu atkreipti dėmesį į šią ligą, kadangi ji gali sukelti nemalonų diskomfortą, sunkumus valgant ir kalbant, o taip pat gali būti ženklas, kad organizme vyksta kitos sveikatos problemos.
Ligos priežastis
Pagrindinė kandidozinio stomatito priežastis yra Candida genties grybų, ypač Candida albicans, per didelė augimo plėtra. Tai gali atsitikti dėl įvairių veiksnių, tokių kaip:
- Imuninės sistemos silpnumas, kuris gali atsirasti dėl ligų, tokių kaip diabetas, ŽIV, ar dėl tam tikrų vaistų vartojimo.
- Antibiotikų vartojimas, kuris gali sutrikdyti normalią burnos mikroflorą ir leisti grybams daugintis.
- Bloga burnos higiena, kuri gali sukurti palankias sąlygas grybų augimui.
- Saulės spindulių trūkumas, kuris gali paveikti organizmo gebėjimą kovoti su infekcijomis.
Rizikos faktoriai
- Imunosupresija – žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis arba vartojantys imunosupresantus, yra labiau linkę į kandidozinį stomatitą.
- Antibiotikų vartojimas – ilgalaikis antibiotikų vartojimas gali sunaikinti naudingas bakterijas burnoje ir skatinti Candida augimą.
- Bloga burnos higiena – nepakankama dantų priežiūra gali padidinti infekcijos riziką.
- Rūkymas – cigarečių dūmai gali pažeisti burnos gleivinę ir sukelti palankias sąlygas infekcijai.
Simptomai
- Pagrindiniai kandidozinio stomatito simptomai apima baltus, kreminius židinius burnos gleivinėje, kuriuos gali būti sunku pašalinti.
- Gleivinės uždegimas, paraudimas ir skausmas, ypač valgant ar gėrenti.
- Burnos sausumas ar nemalonus kvapas.
- Sunkių atvejų atveju gali pasireikšti kraujavimas iš pažeistų gleivinių.
Diagnostika
Kandidozinio stomatito diagnozė paprastai remiasi klinikiniais simptomais ir fiziniu ištyrimu. Gydytojas gali atlikti burnos ertmės apžiūrą, kad įvertintų gleivinės pokyčius. Kartais gali būti atliekami laboratoriniai tyrimai, pavyzdžiui, tepinėliai iš burnos gleivinės, siekiant patvirtinti Candida grybų buvimą. Taip pat gali būti atliekami papildomi tyrimai, siekiant nustatyti galimas imuninės sistemos problemas.
Gydymas
Kandidozinio stomatito gydymas paprastai apima antimycotinį gydymą, kuris gali būti taikomas vietiškai (pvz., tepalai, skalavimo skysčiai) arba sisteminiu būdu (tabletės). Dažniausiai naudojami vaistai yra nistatinas, flukonazolas ir ketokonazolas. Be to, labai svarbu užtikrinti gerą burnos higieną, reguliariai valyti dantis ir naudoti dantų siūlą. Nemedicininiai sprendimai, tokie kaip probiotikų vartojimas, gali padėti atkurti normalią burnos mikroflorą. Naujausios terapijos galimybės apima imunoterapiją, kuri gali būti tiriama kaip papildomas gydymo metodas pacientams su pakartotinėmis infekcijomis.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas