Kardiomiopatija

Ligos aprašymas
Dietos
Tyrimai
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Kardiomiopatija yra liga, paveikianti širdies raumenį (kardiomiocitus), kuris yra atsakingas už širdies susitraukimus ir kraujo pumpavimą per organizmą. Pagrindinės anatomijos struktūros, susijusios su kardiomiopatija, yra širdis, ypač jos kairysis ir dešinysis skilveliai, kurie gali tapti išsiplėtę arba sustandėję. Taip pat gali būti paveikti širdies vožtuvai ir kraujagyslės, kurios aprūpina širdį deguonimi ir maistingosiomis medžiagomis. Dėl šios ligos širdies funkcija gali sutrikti, sukeldama įvairius širdies ritmo sutrikimus ir širdies nepakankamumą.

Ligos aprašymas

Kardiomiopatija yra grupė ligų, kurios paveikia širdies raumenį, ir gali pasireikšti įvairiomis formomis, įskaitant išsiplėtą, hipertrofinę ir restriktyvią kardiomiopatiją. Kiekviena forma turi savo specifinius simptomus ir patologinius pokyčius. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip širdies nepakankamumas, širdies ritmo sutrikimai ir net staigi mirtis. Kardiomiopatija gali būti pirminė, kai ji atsiranda be aiškios priežasties, arba antrinė, kai ji yra kitų ligų, pavyzdžiui, koronarinių arterijų ligų ar diabeto, pasekmė.

Ligos priežastis

Pagrindinės kardiomiopatijos priežastys gali būti labai įvairios. Jos gali apimti genetinius veiksnius, kurie lemia širdies raumens struktūrinius pokyčius, infekcijas, pavyzdžiui, virusines infekcijas, ir toksinius poveikius, tokius kaip alkoholio vartojimas ar tam tikrų vaistų poveikis. Taip pat gali būti ir metabolinių sutrikimų, kaip antai hipertiroidizmas ar diabetas, kurie gali prisidėti prie šios ligos vystymosi. Be to, lėtinis uždegimas, pvz., reumatoidinis artritas, taip pat gali turėti įtakos kardiomiopatijos atsiradimui.

Rizikos faktoriai

  • Genetiniai veiksniai – šeimos anamnezė gali padidinti riziką susirgti kardiomiopatija.
  • Amžius – vyresni žmonės dažniau serga šia liga.
  • Alkoholio vartojimas – ilgalaikis alkoholio vartojimas gali sukelti širdies raumens pažeidimus.
  • Nutukimas – padidėjęs svoris gali sukelti papildomą širdies apkrovą.
  • Diabetas ir hipertenzija – šios ligos gali prisidėti prie širdies raumens pokyčių.

Simptomai

  • Pagrindiniai kardiomiopatijos simptomai gali apimti dusulį, ypač fizinio krūvio metu, nuovargį, krūtinės skausmą, širdies plakimo sutrikimus ir patinimą kojose. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo ligos stadijos ir pobūdžio. Kai kuriais atvejais liga gali būti besimptomė, kol pasireiškia rimtesni sutrikimai.

Diagnostika

Kardiomiopatijos diagnozė paprastai prasideda nuo išsamios paciento istorijos ir fizinio tyrimo. Papildomi tyrimai gali apimti elektrokardiogramą (EKG), echokardiogramą, širdies ultragarso tyrimą, kraujo tyrimus, kurie gali padėti nustatyti širdies funkcijos sutrikimus, ir kartais magnetinio rezonanso tomografiją (MRT), kad būtų galima detaliau įvertinti širdies struktūrą ir funkciją.

Gydymas

Kardiomiopatijos gydymas gali būti įvairus, priklausomai nuo ligos formos ir simptomų sunkumo. Gydymo galimybės apima vaistus, tokius kaip beta blokatoriai, diuretikai, angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai (AKFI) ir antikoaguliantai. Be to, pacientams gali būti rekomenduojama keisti gyvenimo būdą, pavyzdžiui, mažinti alkoholio vartojimą, laikytis sveikos mitybos ir reguliariai sportuoti. Kai kuriais atvejais, kai liga yra sunki, gali prireikti chirurginės intervencijos, pavyzdžiui, širdies transplantacijos. Naujoviškos terapijos galimybės, tokios kaip genų terapija ir ląstelių terapija, šiuo metu yra tyrinėjamos ir gali tapti perspektyviu gydymo būdu ateityje.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
chorioretinopatija
cukrinis diabetas
dantenų patologija
daugiasisteminė liga
daugiažidininė liga
degeneracija
diabetinė dieta
diseminuota liga
endokrinologija
gestacinis diabetas
gydymas tuberkuliozės
hiperglikemija
išeminė kardiomiopatija
kardiomiopatija
kardiovaskulinė liga
letterersiwe liga
metabolinis sindromas
odontologinė onkologija
simptomai tuberkuliozės
tuberkuliozės infekcija

Rašyti komentarą