Kartotinė ir pastovi hematurija
Anatomija
Kartotinė ir pastovi hematurija yra susijusi su šlapimo sistemos anatomija, ypač su inkstais, šlapimtakiu, šlapimo pūslė ir šlaplę. Hematurija reiškia kraujo buvimą šlapime, o tai gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, susijusių su šių organų struktūromis. Inkstai filtruoja kraują ir gamina šlapimą, todėl bet kokie sužalojimai ar ligos, paveikiančios inkstų audinį ar kraujagysles, gali sukelti kraujo išsiskyrimą. Taip pat šlapimtakyje ir šlapimo pūslėje esantys navikai, akmenys ar uždegimai gali pažeisti gleivinę, sukeldami hematuriją.
Ligos aprašymas
Kartotinė hematurija yra būklė, kai kraujas šlapime pasirodo periodiškai, o pastovi hematurija rodo nuolatinį kraujo buvimą šlapime. Ši liga gali būti simptomas rimtų sveikatos sutrikimų, tokių kaip inkstų akmenys, infekcijos, navikai ar traumos. Hematurija gali būti matoma plika akimi (makroskopinė hematurija) arba gali būti nustatyta tik laboratoriniais tyrimais (mikroskopinė hematurija). Ši liga yra svarbi, nes ji gali rodyti galimas rimtas sveikatos problemas, kurioms reikia skubios medicininės intervencijos.
Ligos priežastis
Pagrindinės hematurijos priežastys gali būti įvairios. Tai gali būti inkstų akmenys, kurie sukelia mechaninį pažeidimą šlapimo takams. Taip pat šlapimo takų infekcijos, kurios gali dirginti šlapimo pūslės gleivinę ir sukelti kraujavimą. Navikai, tokie kaip inkstų ar šlapimo pūslės vėžys, taip pat gali sukelti hematuriją, nes jie gali pažeisti kraujagysles. Kitos priežastys apima traumas, uždegimines ligas, tokias kaip glomerulonefritas, ir tam tikras vaistų grupes, kurios gali sukelti kraujavimą.
Rizikos faktoriai
- Vyrų lytis – vyrai dažniau serga šlapimo takų ligomis, kurios gali sukelti hematuriją.
- Amžius – vyresni žmonės dažniau susiduria su inkstų ir šlapimo pūslės ligomis.
- Rūkymas – šis įprotis didina riziką susirgti šlapimo pūslės vėžiu.
- Šlapimo takų infekcijos istorija – dažnos infekcijos gali pažeisti šlapimo takų gleivinę.
- Genetiniai veiksniai – tam tikros paveldimos ligos gali didinti hematurijos riziką.
Simptomai
- Hematurija – kraujo buvimas šlapime, kuris gali būti matomas plika akimi arba aptinkamas laboratoriniuose tyrimuose.
- Šlapimo skausmai – diskomfortas ar skausmas šlapinantis gali būti susijęs su infekcijomis ar akmenimis.
- Dažnas šlapinimasis – gali rodyti šlapimo takų infekciją.
- Pilvo skausmas – gali būti susijęs su inkstų akmenimis ar navikais.
- Karščiavimas – gali rodyti infekciją organizme.
Diagnostika
Hematurijos diagnozė prasideda nuo anamnezės ir fizinio tyrimo. Gydytojai dažnai atliks šlapimo tyrimus, kad nustatytų kraujo buvimą, ir gali atlikti papildomus tyrimus, tokius kaip kraujo tyrimai, ultragarsas, kompiuterinė tomografija arba cistoskopija, kad įvertintų galimas ligas šlapimo sistemoje. Šie tyrimai padeda nustatyti hematurijos priežastį ir leidžia gydytojui parengti tinkamą gydymo planą.
Gydymas
Hematurijos gydymas priklauso nuo jos priežasties. Jei hematuriją sukelia infekcija, gali būti skiriami antibiotikai. Inkstų akmenims gydyti gali prireikti skausmą malšinančių vaistų, o dideli akmenys gali reikalauti chirurginės intervencijos. Navikams gali prireikti chirurginio pašalinimo, chemoterapijos ar radioterapijos. Be to, pacientams gali būti rekomenduojama gerti daugiau skysčių ir laikytis sveikos gyvensenos, kad būtų sumažinta rizika. Naujausi gydymo metodai apima minimaliai invazines procedūras, tokias kaip lazerinė litotripsija, skirta akmenims, ir imunoterapiją vėžio atveju.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas