Kasos piktybinis navikas

Ligos aprašymas

Anatomija

Kasos piktybinis navikas, dar žinomas kaip kasos vėžys, paveikia kasą – organą, kuris yra svarbus virškinimo ir endokrininės sistemos dalis. Kasa yra ilgas ir plokščias organas, esantis už skrandžio, ir jis atlieka dvi pagrindines funkcijas: gamina virškinimo fermentus, kurie padeda skaidyti maistą, ir hormonus, tokius kaip insulinas, kurie reguliuoja cukraus kiekį kraujyje. Piktybiniai navikai gali vystytis bet kurioje kasos dalyje, tačiau dažniausiai jie formuojasi galinėje dalyje, kur yra didžiausia liaukos dalis. Liga gali paveikti ir aplinkinius organus, tokius kaip kepenys, tulžies pūslė ir skrandis, kas gali sukelti papildomų komplikacijų.

Ligos aprašymas

Kasos piktybinis navikas yra agresyvi ir dažnai vėlai diagnozuojama liga, kuri atsiranda, kai kasos ląstelės pradeda nekontroliuojamai daugintis. Ši liga yra viena iš sunkiausiai gydomų vėžio formų, nes ji dažnai nesukelia simptomų ankstyvosiose stadijose. Dėl šios priežasties, dauguma pacientų diagnozuojami jau pažengusiose ligos stadijose, kai gydymo galimybės yra ribotos. Kasos vėžys yra svarbus sveikatos problema, nes jis turi didelę mirtingumo normą ir dažnai diagnozuojamas vėlyvose stadijose, kas apsunkina gydymą ir sumažina išgyvenimo rodiklius.

Ligos priežastis

Pagrindinės kasos piktybinio naviko priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau tyrimai rodo, kad genetiniai veiksniai, aplinkos poveikis ir gyvenimo būdo pasirinkimai gali turėti didelę įtaką. Kai kurie mechanizmai, kurie gali prisidėti prie šios ligos vystymosi, apima lėtines uždegimines ligas, tokias kaip pankreatitas, bei tam tikrų chemikalų poveikį. Be to, kai kurie virusai, pavyzdžiui, hepatito B virusas, taip pat gali padidinti kasos vėžio riziką.

Rizikos faktoriai

  • Amžius – vyresni nei 60 metų žmonės yra labiau linkę susirgti kasos vėžiu.
  • Rūkymas – rūkymas yra vienas iš pagrindinių rizikos veiksnių, kuris padidina tikimybę susirgti šia liga.
  • Nutukimas – antsvoris gali prisidėti prie kasos vėžio vystymosi, nes jis veikia medžiagų apykaitos procesus.
  • Diabetas – žmonės, sergantys cukriniu diabetu, turi didesnę riziką susirgti kasos vėžiu.
  • Genetiniai veiksniai – šeiminė istorija kasos vėžio atvejų gali padidinti riziką.

Simptomai

  • Pradiniai simptomai gali būti labai neaiškūs, tačiau vėliau gali pasireikšti tokie požymiai kaip skausmas pilvo srityje, svorio kritimas, gelta (odos ir akių pageltimas), apetito praradimas ir virškinimo sutrikimai. Kai kurie pacientai gali patirti stiprų pilvo skausmą, kuris gali plisti į nugarą. Vėlyvosiose stadijose gali pasireikšti ir bendras silpnumas bei nuovargis.

Diagnostika

Kasos piktybinio naviko diagnozė dažnai prasideda nuo fizinio patikrinimo ir anamnezės. Gydytojai gali rekomenduoti įvairius tyrimus, tokius kaip kraujo tyrimai, ultragarsas, kompiuterinė tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT). Biopsija gali būti atlikta, siekiant patvirtinti diagnozę, ir tai gali apimti ląstelių paėmimą tiesiai iš naviko audinio, kad būtų galima nustatyti, ar jame yra piktybinių ląstelių.

Gydymas

Gydymo galimybės kasos piktybiniam navikui priklauso nuo ligos stadijos ir paciento sveikatos būklės. Pagrindiniai gydymo metodai apima chirurgiją, chemoterapiją ir radioterapiją. Chirurgija gali būti atliekama, jei navikas yra operabilus ir neplinta į kitus organus. Chemoterapija dažnai taikoma po chirurginės intervencijos, siekiant sumažinti naviko atsinaujinimo riziką. Naujausi gydymo metodai, tokie kaip imunoterapija ir taikinių terapija, taip pat yra tiriami, siekiant pagerinti gydymo efektyvumą ir pacientų išgyvenamumą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
bifurkacija
diafragmos funkcija
gaubtinės žarnos karcinoma
hematologinės ligos
hidrocefalija
karcinoma
kasos adenokarcinoma
klinikinė imunologija
krūties karcinoma
melanomas
mezotelioma
miego arterija
navikai
navikas
nepatikslinta limfoma
odos piktybinė melanoma
storosios žarnos karcinoma
suaugusiųjų t ląstelių leukemija
subrendusių ląstelių limfoma

Rašyti komentarą