Keturdienės plazmodijos

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Keturdienės plazmodijos liga, dar žinoma kaip keturdienė maliarija, yra parazitinė infekcija, kurią sukelia Plasmodium vivax ir Plasmodium ovale. Šie parazitai daugiausia pažeidžia žmogaus kraujo sistemą, ypač raudonuosius kraujo kūnelius. Infekcija sukelia organizme uždegiminius procesus, kurie gali paveikti kepenis, blužnį ir imuninę sistemą. Pirmiausia parazitai patenka į kepenis, kur jie dauginasi, o vėliau, išleidę į kraują, pažeidžia raudonuosius kraujo kūnelius, sukeldami anemiją ir kitus komplikacijas.

Ligos aprašymas

Keturdienės plazmodijos liga yra viena iš labiausiai paplitusių maliarijos formų, kurią sukelia Plasmodium vivax ir Plasmodium ovale parazitai. Ši liga pasižymi periodiniais karščiavimo priepuoliais, kurie paprastai pasireiškia kas keturias dienas. Šios ligos simptomai gali svyruoti nuo lengvo diskomforto iki sunkių komplikacijų, įskaitant anemiją ir organų nepakankamumą. Dėl didelio paplitimo ir galimų pasekmių sveikatai, ši liga yra itin svarbi visuomenės sveikatos problema, ypač tropiniuose ir subtropiniuose regionuose.

Ligos priežastis

Pagrindinė keturdienės plazmodijos ligos priežastis yra infekcija, kurią sukelia Plasmodium vivax ir Plasmodium ovale parazitai. Šie parazitai į organizmą patenka per uodų įkandimus. Po to, kai parazitai patenka į organizmą, jie pirmiausia kolonizuoja kepenis, kur vyksta jų dauginimasis. Vėliau, parazitai patenka į kraują, kur jie užpuola raudonuosius kraujo kūnelius. Rizikos veiksniai, tokie kaip gyvenimo sąlygos, imuniteto lygis ir geografinė vieta, gali turėti įtakos ligos išsivystymui.

Rizikos faktoriai

  • Geografinė lokacija – žmonės, gyvenantys tropiniuose ir subtropiniuose regionuose, kur maliarija yra endeminė, yra labiau linkę užsikrėsti.
  • Imuninės sistemos būklė – asmenys su silpna imunine sistema, pavyzdžiui, vaikai ar žmonės su kitomis ligomis, yra labiau pažeidžiami.
  • Sezoniniai veiksniai – lietingas sezonas, kai uodai yra gausūs, padidina užsikrėtimo riziką.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima karščiavimą, šaltkrėtį, galvos skausmą, raumenų skausmus ir nuovargį. Karščiavimo priepuoliai gali trukti kelias valandas, po kurių gali pasireikšti prakaitavimas ir silpnumas. Sunkiomis ligos formomis gali pasireikšti anemija, gelta ir organų nepakankamumas.

Diagnostika

Kai keturdienės plazmodijos liga įtariama, diagnozuoti galima naudojant kraujo tyrimus, kurie nustato parazitų buvimą raudonuosiuose kraujo kūneliuose. Dažniausiai atliekamas kraujo tepinėlis arba greitasis maliarijos testas, kuris leidžia greitai identifikuoti infekciją. Be to, gali būti atliekami papildomi tyrimai, siekiant įvertinti organizmo būklę ir galimus komplikacijų požymius.

Gydymas

Keturdienės plazmodijos ligos gydymas apima antiparazitinius vaistus, tokius kaip chloroquine ir primaquine, kurie veiksmingai naikina parazitus kraujyje ir užkerta kelią jų pasikartojimui kepenyse. Be to, pacientams gali būti skiriami vaistai, padedantys sumažinti simptomus, pavyzdžiui, karščiavimą ir skausmą. Svarbu ir prevencinės priemonės, tokios kaip uodų kontrolė ir apsaugos nuo įkandimų metodai, siekiant sumažinti užsikrėtimo riziką. Naujausios terapijos galimybės apima vakcinas, kurios šiuo metu yra tiriamos ir gali padėti sumažinti maliarijos plitimą ateityje.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergijos
angina
arteritas
bakterijos
diagnostika
dispepsija
dusulys
granuliomatozė
infekcija
infekcijos
insultas
kavasaki
pacientas
plazmodija
plazmodijos
sergamumas
sindromas
uždegimas
vargina
virusai
virusas

Rašyti komentarą