Kiaulytė (epideminis parotitas)
Anatomija
Kiaulytė, dar vadinama epideminiu parotitu, yra virusinė liga, kuri daugiausia paveikia seilių liaukas, ypač parotidines liaukas, esančias šalia žandikaulių. Šios liaukos yra atsakingos už seilių gamybą ir vaidina svarbų vaidmenį virškinimo procese. Be parotidinių liaukų, liga gali paveikti ir kitas struktūras, tokias kaip kasos, sėklidės (vyrams) ir kiaušidės (moterims), taip pat centrinę nervų sistemą, sukeldama rimtesnes komplikacijas, tokias kaip meningitas ar encefalitas.
Ligos aprašymas
Kiaulytė yra užkrečiama liga, kurią sukelia mumps virusas. Ši liga dažniausiai pasireiškia vaikams, tačiau gali užsikrėsti ir suaugusieji. Kiaulytė pasižymi ūminiu uždegimu parotidinių liaukų srityje, dažnai sukeldama skausmą ir patinimą. Liga yra svarbi dėl galimų komplikacijų, kurios gali paveikti reprodukcinę sistemą, nervų sistemą ir kitas organų sistemas. Pasiskiepijimas nuo kiaulytės yra efektyvi prevencijos priemonė, leidžianti sumažinti ligos paplitimą ir komplikacijų riziką.
Ligos priežastis
Kiaulytės priežastis yra mumps virusas, priklausantis paramiksovirusų šeimai. Užsikrėtimas įvyksta per oro lašelius, kai užkrėstas asmuo kosėja ar čiaudi, taip pat per tiesioginį kontaktą su užkrėstais seilėmis. Rizikos veiksniai apima nesiskiepijimą, gyvenimą kolektyvuose, pavyzdžiui, mokyklose ar vaikų darželiuose, bei bendravimą su užsikrėtusiais asmenimis. Be to, imuninės sistemos silpnėjimas gali padidinti riziką užsikrėsti.
Rizikos faktoriai
- Nesiskiepijimas – asmenys, kurie nebuvo paskiepyti nuo kiaulytės, turi didesnę riziką susirgti šia liga.
- Amžius – vaikai iki 15 metų yra labiau linkę susirgti, tačiau liga gali paveikti ir suaugusiuosius.
- Artimas kontaktas su užsikrėtusiu asmeniu – gyvenimas ar buvimas toje pačioje erdvėje su užkrėstu asmeniu didina užsikrėtimo riziką.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai apima patinimą ir skausmą parotidinių liaukų srityje, karščiavimą, galvos skausmą, raumenų skausmą ir bendrą silpnumą. Kai kuriais atvejais liga gali pasireikšti lengviau, be ryškių simptomų, tačiau patinimas ir skausmas gali būti labai intensyvūs. Taip pat gali pasireikšti komplikacijos, tokios kaip meningitas, sėklidžių uždegimas ar kiaušidžių uždegimas, kurie gali sukelti papildomų simptomų ir sveikatos problemų.
Diagnostika
Kiaulytės diagnozė dažniausiai remiasi klinikiniais simptomais, ypač parotidinių liaukų patinimu. Gydytojas gali atlikti fizinį tyrimą ir išgirsti paciento istoriją. Patvirtinimui gali būti atliekami laboratoriniai tyrimai, tokie kaip serologiniai antikūnų testai, kuriuos galima naudoti nustatyti, ar asmuo yra užsikrėtęs mumps virusu. Kartais gali prireikti ir kitų tyrimų, pavyzdžiui, ultragarsinio tyrimo, kad būtų įvertinta liaukų būklė.
Gydymas
Kiaulytės gydymas dažniausiai yra simptominis, nes liga yra virusinė ir antibiotikai nėra veiksmingi. Pacientams rekomenduojama gerti daug skysčių, vartoti skausmą malšinančius vaistus, tokius kaip paracetamolis ar ibuprofenas, ir ilsėtis. Sunkesniais atvejais, kai pasireiškia komplikacijos, gali prireikti hospitalizacijos ir specializuoto gydymo. Prevencinė priemonė, pasiskiepijimas nuo kiaulytės, yra efektyviausia būdas išvengti šios ligos ir jos komplikacijų.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas