Kiaušidžių gerybiniai navikai
Anatomija
Kiaušidžių gerybiniai navikai yra susiję su moterų reprodukcine sistema, ypač su kiaušidėmis, kurios yra porinės organų struktūros, esančios dubens srityje. Kiaušidės atlieka svarbias funkcijas, tokias kaip kiaušinių gamyba ir hormonų, tokių kaip estrogenas ir progesteronas, sekrecija. Gerybiniai navikai gali susidaryti iš įvairių kiaušidžių audinių, įskaitant epitelinius, stromos ir germinacinius audinius. Šie navikai paprastai yra neinvaziniai ir nesukelia metastazių, tačiau gali sukelti vietinius simptomus ir komplikacijas, priklausomai nuo jų dydžio ir vietos.
Ligos aprašymas
Kiaušidžių gerybiniai navikai yra augliai, kurie nėra vėžiniai ir dažnai nesukelia rimtų sveikatos problemų. Jie gali būti klasifikuojami į kelias grupes, įskaitant cistas, adenomas ir teratomus. Nors šie navikai dažnai yra besimptomiai ir gali būti atrasti atsitiktinai, kai kurie iš jų gali sukelti skausmą ar diskomfortą. Ši liga yra svarbi, nes nors gerybiniai navikai nėra gyvybei pavojingi, jie gali sukelti komplikacijų, tokių kaip kiaušidžių torsija arba kraujavimas, ir gali būti painiojami su piktybiniais navikais, todėl būtina atidžiai stebėti ir diagnozuoti.
Ligos priežastis
Kiaušidžių gerybinių navikų priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad hormoniniai pokyčiai, genetiniai veiksniai ir tam tikros reprodukcinės sistemos sąlygos gali prisidėti prie jų atsiradimo. Hormoniniai sutrikimai, ypač susiję su estrogeno lygiu, gali skatinti gerybinių navikų augimą. Be to, paveldimumas gali turėti įtakos, ypač jei šeimoje yra buvę kiaušidžių ar krūties vėžio atvejų.
Rizikos faktoriai
- Paveldimumas – moterys, turinčios šeimos istoriją, susijusią su kiaušidžių ar krūties vėžiu, turi didesnę riziką susirgti gerybiniais navikais.
- Hormonų terapija – ilgalaikė hormonų terapija gali padidinti gerybinių navikų atsiradimo tikimybę.
- Amžius – vyresnės moterys dažniau patiria gerybinius navikus, ypač po menopauzės.
Simptomai
- Gerybiniai navikai gali būti besimptomiai, tačiau kai kurie pacientai gali patirti pilvo skausmą, diskomfortą, pūtimą, nereguliarų menstruacinį ciklą arba netgi šlapinimosi problemas, jei navikas spaudžia šlapimo pūslę. Dideli navikai gali sukelti rimtesnių simptomų, tokių kaip kraujavimas iš makšties arba skausmas lytinių santykių metu.
Diagnostika
Kiaušidžių gerybinių navikų diagnozė dažnai prasideda nuo fizinio tyrimo ir anamnezės. Tolesni tyrimai gali apimti ultragarsą, kompiuterinę tomografiją (KT) arba magnetinio rezonanso tomografiją (MRT). Šie tyrimai padeda nustatyti naviko dydį, formą ir struktūrą. Kartais gali būti rekomenduojama atlikti kraujo tyrimus, siekiant išmatuoti naviko žymenis, tokius kaip CA-125, nors šis žymuo yra daugiau pasitikėjimo nei patikimumo rodiklis gerybiniams navikams.
Gydymas
Kiaušidžių gerybinių navikų gydymas priklauso nuo naviko tipo, dydžio ir simptomų. Dauguma gerybinių navikų, kurie nesukelia simptomų, gali būti stebimi ir nereikalauja gydymo. Jei navikas sukelia simptomus arba yra didelis, gali būti rekomenduojama chirurginė intervencija, tokia kaip cistos pašalinimas arba kiaušidžių rezekcija. Naujoviškos gydymo galimybės, tokios kaip laparoskopinė chirurgija, leidžia mažiau invaziniu būdu pašalinti gerybinius navikus. Be chirurgijos, gali būti taikoma ir hormonų terapija, siekiant sumažinti simptomus ir augimą, priklausomai nuo naviko pobūdžio.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas