Kiaušidžių piktybiniai navikai

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Kiaušidžių piktybiniai navikai yra susiję su moterų reprodukcine sistema, ypač su kiaušidėmis, kurios yra porinės liaukos, atsakingos už kiaušialąsčių gamybą ir hormonų, tokių kaip estrogenas ir progesteronas, sekreciją. Kiaušidės yra įsikūrusios dubens srityje, šalia gimdos. Piktybiniai navikai gali paveikti ne tik pačias kiaušides, bet ir aplinkinius organus, tokius kaip gimda, šlapimo pūslė ir žarnos, sukeldami komplikacijas ir besivystančius metastazes. Ši liga gali būti susijusi su kitomis anatomijos dalimis, kaip antai limfinė sistema, per kurią vėžio ląstelės gali plisti į kitus organus.

Ligos aprašymas

Kiaušidžių piktybiniai navikai, dažniausiai žinomi kaip kiaušidžių vėžys, yra viena iš rimčiausių moterų vėžio formų. Tai liga, kuri atsiranda, kai kiaušidžių ląstelės pradeda nekontroliuojamai daugintis, sudarydamos navikus. Ši liga gali būti įvairių tipų, priklausomai nuo ląstelių, iš kurių ji vystosi, pavyzdžiui, epitelinės, germinalinės ir stromalinės. Kiaušidžių vėžys yra svarbus dėl savo aukšto mirtingumo lygio, ypač kai jis diagnozuojamas pažengusioje stadijoje, nes dažnai simptomai yra nespecifiniai ir gali būti ignoruojami.

Ligos priežastis

Pagrindinės kiaušidžių piktybinių navikų priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau mokslininkai nustatė keletą galimų mechanizmų. Genetiniai veiksniai, tokie kaip BRCA1 ir BRCA2 genų mutacijos, gali padidinti riziką susirgti. Hormoniniai pokyčiai, ilgalaikis nevaisingumas, endometriozė ir kiti reprodukcijos sutrikimai taip pat gali prisidėti prie ligos vystymosi. Be to, gyvenimo būdo veiksniai, tokie kaip nutukimas, rūkymas ir mažas fizinis aktyvumas, gali būti susiję su didesne rizika.

Rizikos faktoriai

  • Amžius: vyresnės moterys (dažniausiai po menopauzės) turi didesnę riziką susirgti kiaušidžių vėžiu.
  • Genetiniai veiksniai: moterys, turinčios šeimos istoriją su kiaušidžių ar krūties vėžiu, yra labiau linkusios susirgti.
  • Hormoniniai veiksniai: ilgalaikis estrogenų vartojimas be progesterono gali padidinti riziką.
  • Reprodukcijos sutrikimai: nevaisingumas ar endometriozė gali didinti riziką.

Simptomai

  • Simptomai gali būti labai įvairūs, tačiau dažniausiai pasitaiko pilvo skausmas, patinimas, dažnas šlapinimasis, sunkumas valgant arba greitas sotumo jausmas. Kai kurie pacientai gali patirti nenormalų makšties kraujavimą arba menstruacijų ciklo pokyčius. Vėlesnėse ligos stadijose simptomai gali apimti svorio kritimą, nuovargį ir virškinimo sutrikimus.

Diagnostika

Kiaušidžių piktybinių navikų diagnostika paprastai prasideda nuo anamnezės ir fizinio tyrimo. Gydytojas gali atlikti dubens tyrimą, kad patikrintų kiaušides ir kitus reprodukcinius organus. Kiti diagnostiniai metodai apima ultragarsą, kompiuterinę tomografiją (KT) ir magnetinio rezonanso tomografiją (MRT). Laboratoriniai tyrimai, tokie kaip CA-125 kraujo tyrimas, gali padėti nustatyti vėžio žymenų lygį, tačiau jie nėra specifiniai ir dažnai naudojami kartu su kitais tyrimais.

Gydymas

Kiaušidžių piktybinių navikų gydymas priklauso nuo ligos stadijos ir tipo. Dažniausiai taikomas chirurginis gydymas, kurio metu pašalinamos kiaušidės ir aplinkiniai audiniai. Po operacijos gali būti taikoma chemoterapija, siekiant sunaikinti likusias vėžio ląsteles. Radioterapija taip pat gali būti naudojama, priklausomai nuo ligos pobūdžio. Naujovėse, kaip imunoterapija ir tikslinė terapija, taip pat gali būti naudojamos kaip papildomos gydymo galimybės, ypač pažengusiais atvejais.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
anovuliacija
gydymas
hormoninė terapija
karcinoma
kepenų karcinoma
kiaušidės
kiaušidžių disfunkcija
kiaušidžių funkcija
kiaušidžių ligos
kiaušintakių ligos
krono liga
navikai
navikas
plačiojo raiščio ligos
policistinė ovarijų liga
policistiniai kiaušidžių sindromas
sauso akies sindromas
sindromas
tulžies pūslės karcinoma
uždegiminė žarnyno liga
vėžys

Rašyti komentarą