Kiti folikulų pakitimai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Kiti folikulų pakitimai dažniausiai susiję su endokrinine sistema, ypač su kiaušidžių folikulais moterims. Folikulai yra struktūros, kuriose vystosi kiaušinėliai, ir jų funkcija yra labai svarbi reprodukcinei sveikatai. Be to, folikulai gamina hormonus, tokius kaip estrogenas ir progesteronas, kurie turi įtakos menstruaciniam ciklui ir bendrai hormoninei pusiausvyrai organizme. Pakeitimai folikuluose gali paveikti ne tik reprodukcines funkcijas, bet ir bendrą hormoninį balansą, kas gali sukelti įvairių sveikatos sutrikimų.

Ligos aprašymas

Kiti folikulų pakitimai apima įvairius anomalijas, kurios gali pasireikšti kiaušidžių folikuluose, įskaitant cistas, hiperplaziją ar net navikus. Šie pakitimai gali būti gerybiniai arba piktybiniai, ir jų pobūdis gali labai skirtis. Liga yra svarbi, nes gali turėti didelį poveikį moterų reprodukcinei sveikatai, hormonų lygiui ir bendrai gyvenimo kokybei. Be to, kai kurie folikulų pakitimai gali būti susiję su didesne rizika susirgti vėžiu.

Ligos priežastis

Pagrindinės kiti folikulų pakitimai priežastys gali būti labai įvairios. Hormoniniai sutrikimai, genetiniai veiksniai, aplinkos poveikis ir gyvenimo būdo pasirinkimai (pavyzdžiui, mityba, stresas) gali turėti įtakos folikulų vystymuisi. Taip pat, kai kurios ligos, pavyzdžiui, policistinių kiaušidžių sindromas (PKS), gali sukelti folikulų anomalijas. Hormonų disbalansas, ypač estrogeno ir progesterono, taip pat gali prisidėti prie šių pakitimų vystymosi.

Rizikos faktoriai

  • Genetiniai veiksniai – šeimos istorija su folikulų pakitimais gali padidinti riziką.
  • Hormoniniai sutrikimai – pavyzdžiui, policistinių kiaušidžių sindromas, kuris gali sukelti folikulų disfunkciją.
  • Gyvenimo būdo veiksniai – nesveika mityba, fizinio aktyvumo trūkumas ir stresas gali paveikti hormonų pusiausvyrą.
  • Aplinka – tam tikros cheminės medžiagos aplinkoje gali turėti neigiamą poveikį hormonams ir folikulų vystymuisi.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti nereguliarų menstruacijų ciklą, skausmą pilvo apačioje, hormoninius sutrikimus, pavyzdžiui, spuogus ar plaukų augimą, ir nevaisingumą. Kai kuriais atvejais simptomai gali būti lengvi, tačiau sudėtingesni atvejai gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Diagnostika

Diagnostika apima išsamų medicininį istorijos tyrimą, fizinį egzaminą ir laboratorinius tyrimus. Gydytojai dažnai naudoja ultragarsą, kad įvertintų kiaušidžių būklę ir folikulų dydį. Taip pat gali būti atliekami hormonų lygio tyrimai, siekiant nustatyti galimus disbalansus. Kartais gali prireikti atlikti biopsiją, jei yra įtarimų dėl piktybinių pakitimų.

Gydymas

Gydymo galimybės priklauso nuo ligos pobūdžio ir simptomų sunkumo. Medicininiai sprendimai gali apimti hormonų terapiją, siekiant atkurti hormonų pusiausvyrą, arba chirurgines procedūras, jei yra cistų ar navikų. Be to, nemedicininiai sprendimai, tokie kaip gyvenimo būdo pokyčiai (sveika mityba, fizinė veikla) ir streso valdymas, taip pat gali būti naudingi. Naujoviškos terapijos, tokios kaip dirbtinis apvaisinimas ar kitos reprodukcinės technologijos, gali būti taikomos nevaisingumo atvejais.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergija
alergijos
angina
apopleksija
arteritas
bakterijos
bėrimai
bėrimas
blauzdos
depresija
dermatitas
diabetas
diagnostika
dieta
dilgėlinė
dusulys
erekcijos
fibrozė
folikulas
granuliomatozė
gydymas
imunitetas
imunodeficitas
infarktas
infekcija
infiltracija
inhibitoriai
inkstai
insultas
kapsulės
karščiavimas
kiaušialąstė
kiaušidės
klinika
komplikacijos
kraujas
kraujospūdis
kraujotaka
kraujui
ląstelės
liaukos
ligoms
ligonis
ligos
lūžis
makroglobulinemija
medikamentai
medikamentinis
mėnesinės
menopauzės
miegas
navikas
nealerginio
nealerginis
nefritas
nekrozė
nemiga
nerimas
nėštumas
nuovargis
nutukimas
osteoporozė
ovuliacija
paaugliams
paburkimas
pažeidimai
pažeidimas
plaučiai
pneumokoniozė
pratimai
priepuolis
priklausomybė
priteka
procedūros
pūkšlė
sąnarys
sergamumas
sergantiesiems
simptomai
sindromas
skausmas
skilvelis
skystis
šlapimas
šlapimtakis
šlapinimasis
šlaplė
šlubavimas
spuogai
sutrikimai
tyrimas
uratai
vargina
venos
virusai
virusas
vožtuvas
vyrams
žvynelinė

Rašyti komentarą