Kiti makšties ir vulvos uždegimai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Kiti makšties ir vulvos uždegimai yra susiję su moters reprodukcinės sistemos anatomija. Ši sistema apima makštį, vulvą, gimdą, kiaušides ir kiaušintakius. Makštis yra raumeninis kanalas, kuris jungia vulvą su gimda, o vulva apima išorinius lytinius organus, tokius kaip didžiosios ir mažosios lytinės lūpos, klitoris ir makšties angą. Uždegimai šiose srityse gali paveikti tiek gleivinę, tiek aplinkinius audinius, sukeldami skausmą, diskomfortą ir kitus simptomus.

Ligos aprašymas

Kiti makšties ir vulvos uždegimai apima įvairias uždegimines būkles, kurios gali atsirasti dėl infekcijų, alerginių reakcijų ar traumų. Šie uždegimai gali būti ūminiai arba lėtiniai, ir jie gali sukelti nemažai nepatogumų moterims. Ši liga yra svarbi, nes ji gali paveikti moters gyvenimo kokybę, sukelti psichologinių problemų ir, jei nebus gydoma, gali sukelti komplikacijų, tokių kaip lytinių organų infekcijos ar nevaisingumas.

Ligos priežastis

Pagrindinės šios ligos priežastys gali būti infekcijos (bakterinės, grybelinės ar virusinės), alerginės reakcijos (pvz., į muilus, prezervatyvus ar intymios higienos produktus) bei mechaniniai dirgikliai (pvz., per didelis trintis ar traumavimas). Taip pat gali prisidėti hormoniniai pokyčiai, pavyzdžiui, nėštumo metu arba menopauzės metu, kurie gali paveikti makšties mikroflorą ir padidinti uždegimo riziką.

Rizikos faktoriai

  • Higienos trūkumai – netinkama intymios higienos praktika gali sukelti infekcijas.
  • Hormoniniai pokyčiai – menstruacijų ciklas, nėštumas ar menopauzė gali paveikti makšties gleivinę.
  • Imuniteto silpnėjimas – lėtinės ligos ar imunosupresiniai vaistai gali padidinti uždegimo riziką.
  • Neapsaugoti lytiniai santykiai – gali padidinti riziką užsikrėsti lytiniu keliu plintančiomis infekcijomis.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali būti makšties niežėjimas, deginimo pojūtis, skausmas lytinių santykių metu, neįprastos išskyros, taip pat vulvos patinimas ar paraudimas. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo uždegimo pobūdžio ir priežasties.

Diagnostika

Ši liga diagnozuojama remiantis klinikiniais simptomais, paciento anamneze ir fiziniu tyrimu. Gydytojas gali atlikti makšties ir vulvos tyrimus, taip pat paimti išskyrų mėginius laboratoriniams tyrimams, kad nustatytų uždegimo priežastį. Papildomi tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimai ar ultragarsas, gali būti atliekami, jei yra įtarimų dėl kitų ligų.

Gydymas

Gydymo galimybės priklauso nuo ligos priežasties. Medicininiai sprendimai gali apimti antibiotikus, priešgrybelinius vaistus arba antihistamininius preparatus, jei uždegimas yra alerginės kilmės. Nemedicininiai sprendimai gali apimti asmeninės higienos gerinimą, natūralių probiotikų vartojimą ir mitybos pokyčius. Naujoviškos terapijos galimybės apima lazerinę terapiją ar imunoterapiją, kurios gali būti taikomos sunkesniais atvejais. Svarbu, kad gydymas būtų pritaikytas individualiai, atsižvelgiant į paciento būklę ir simptomus.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
bakterijos
bėrimas
dermatitas
endometrioze
endometritas
granuliomatozė
infekcija
karščiavimas
kavasaki
kosulys
kvėpavimas
ligos
mišria
paburkimas
sindromas
uretritas
uždegimas
vaistai
varpos
virusai

Rašyti komentarą