Kiti perinataliniai virškinimo sistemos sutrikimai

Ligos aprašymas
Gydytojai

Anatomija

Kiti perinataliniai virškinimo sistemos sutrikimai dažniausiai veikia naujagimių virškinimo traktą, kuris apima stemplę, skrandį, plonąją ir storąją žarną, kepenis bei kasą. Šie organai yra atsakingi už maisto virškinimą, maistinių medžiagų absorbciją ir atliekų šalinimą. Bet kokie sutrikimai šiose sistemose gali turėti rimtų pasekmių, įskaitant mitybos trūkumus ir virškinimo problemas. Anatominių anomalijų buvimas, pavyzdžiui, stemplės atrezija arba žarnyno obstrukcija, gali sukelti šiuos sutrikimus ir reikalauti skubios medicininės intervencijos.

Ligos aprašymas

Kiti perinataliniai virškinimo sistemos sutrikimai apima įvairias patologijas, kurios gali pasireikšti per pirmąsias gyvenimo savaites. Šios ligos yra svarbios, nes jos gali paveikti naujagimių gyvenimo kokybę ir netgi sukelti gyvybei pavojingas būkles. Naujagimiai su šiais sutrikimais gali patirti sunkumų maitinantis, virškinimo procesų sutrikimų, o tai gali lemti dehidrataciją ir mitybos trūkumus. Be to, kai kurie iš šių sutrikimų gali būti susiję su kitomis sisteminėmis ligomis, todėl jų ankstyva diagnostika ir gydymas yra būtini.

Ligos priežastis

Pagrindinės šios ligos priežastys gali būti genetinės anomalijos, prenatalinės infekcijos, mitybos trūkumai nėštumo metu, taip pat aplinkos veiksniai. Genetinės mutacijos gali sukelti organų vystymosi sutrikimus, o infekcijos, tokios kaip toksoplazmozė ar citomegalovirusas, gali paveikti vaisiaus vystymąsi. Be to, motinos mitybos trūkumai, pavyzdžiui, folio rūgšties trūkumas, gali padidinti riziką susirgti virškinimo sistemos sutrikimais.

Rizikos faktoriai

  • Nėščiųjų amžius: vyresnės motinos dažniau turi genetinių anomalijų riziką.
  • Rūkymas ir alkoholio vartojimas nėštumo metu: šie įpročiai gali paveikti vaisiaus vystymąsi ir sukelti įvairias patologijas.
  • Prieš tai buvusios nėštumo komplikacijos: motinos istorija gali padidinti riziką naujagimiui.
  • Prenatalinės infekcijos: infekcijos, patirtos nėštumo metu, gali turėti neigiamos įtakos vaisiaus virškinimo sistemai.

Simptomai

  • Naujagimiai gali patirti vėmimą, pilvo pūtimą, viduriavimą arba užkietėjimą. Lengvi simptomai gali pasireikšti kaip nedidelis diskomfortas, tačiau sunkesni atvejai gali sukelti dehidrataciją, mitybos trūkumus ir net šoką. Taip pat gali pasireikšti maisto netoleravimas ar alerginės reakcijos.

Diagnostika

Diagnostika apima fizinį naujagimio tyrimą, anamnezės rinkimą ir įvairius laboratorinius bei vaizdinius tyrimus. Gali būti atliekami kraujo tyrimai, ultragarso tyrimai pilvo srityje, rentgeno tyrimai, kad būtų galima nustatyti galimas anatomines anomalijas ar uždegiminius procesus virškinimo sistemoje. Ankstyva diagnostika yra būtina siekiant užkirsti kelią komplikacijoms.

Gydymas

Gydymo galimybės priklauso nuo sutrikimo pobūdžio ir sunkumo. Lengvi atvejai gali būti gydomi dietos pakeitimais, specializuotais mišiniais ar maisto papildais. Sunkiems sutrikimams gali prireikti chirurginės intervencijos, pavyzdžiui, jei yra žarnyno obstrukcija. Naujagimiai gali būti gydomi vaistais, kurie padeda suvaldyti simptomus, pavyzdžiui, vaistais nuo vėmimo ar viduriavimo. Naujienos apie gydymo metodus nuolat tobulėja, todėl svarbu pasikonsultuoti su specialistais dėl geriausių galimybių kiekvienu konkrečiu atveju.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
anomalijos
parazitinės ligos
perinatalinė infekcija
poliomielitas
sutrikimai
uždegiminės ligos
virškinimas
virškinimo trakto ligos

Rašyti komentarą