Kitos ausies būgnelio ligos
Anatomija
Kitos ausies būgnelio ligos dažniausiai susijusios su vidurinės ausies anatomija. Vidurinė ausis yra erdvė, esanti tarp ausies būgnelio ir vidinės ausies, kurią užpildo oro. Ji apima ausies būgnelį, ausies kauliukus (plaktuką, priekabą ir svirtį) bei Eustachijaus vamzdelį, kuris jungia vidurinę ausį su nosiarykle. Šios struktūros yra svarbios, nes jos padeda perduoti garso vibracijas iš išorinės aplinkos į vidinę ausį. Bet kokie pokyčiai šiose struktūrose gali sukelti klausos sutrikimus arba skausmą, todėl ligos, susijusios su ausies būgneliu, yra itin svarbios ausų sveikatai.
Ligos aprašymas
Kitos ausies būgnelio ligos apima įvairias patologijas, kurios gali paveikti ausies būgnelį ir vidurinę ausį. Tai gali būti uždegimai, perforacijos, kraujavimai ar net navikai. Šios ligos gali būti ūminės arba lėtinės, o jų požymiai ir simptomai gali labai skirtis. Svarbu atkreipti dėmesį į šias ligas, nes jos gali turėti ilgalaikį poveikį klausai ir bendrai sveikatai. Laiku diagnozavus ir gydžius, galima išvengti rimtų komplikacijų.
Ligos priežastis
Pagrindinės kitos ausies būgnelio ligos priežastys gali būti infekcijos, traumos, alergijos arba netgi genetiniai veiksniai. Dažniausiai ausies uždegimą sukelia bakterijos ar virusai, kurie gali patekti į vidurinę ausį per Eustachijaus vamzdelį. Be to, traumos, tokios kaip stiprus smūgis į galvą ar staigus slėgio pokytis (pavyzdžiui, skrydžio metu), gali sukelti ausies būgnelio pažeidimus. Alerginės reakcijos, pavyzdžiui, į dulkes ar žiedadulkes, taip pat gali prisidėti prie uždegimo vystymosi.
Rizikos faktoriai
- Amžius – vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės yra labiau linkę į ausies infekcijas.
- Imuninės sistemos silpnumas – žmonės su susilpnėjusia imunine sistema dažniau serga infekcijomis.
- Rūkymas – pasyvus rūkymas gali padidinti ausies infekcijų riziką, ypač vaikams.
- Dažnos kvėpavimo takų infekcijos – tokios ligos kaip peršalimas ar gripas gali paveikti Eustachijaus vamzdelį ir sukelti ausies uždegimą.
Simptomai
- Pagrindiniai ligos simptomai gali apimti skausmą ausyje, klausos praradimą, ausies tamsėjimą ar išskyras iš ausies. Lengvi simptomai gali pasireikšti kaip diskomfortas, o sunkesni atvejai gali sukelti stiprų skausmą, karščiavimą ir netgi pusiausvyros problemas.
Diagnostika
Ši liga diagnozuojama naudojant otoskopiją, kurios metu gydytojas apžiūri ausies būgnelį ir vidurinę ausį. Gali būti atliekami papildomi tyrimai, tokie kaip audiometrija, kad būtų įvertintas klausos praradimas, arba rentgeno tyrimai, siekiant nustatyti galimus kaulų pažeidimus. Kartais gali būti atliekami laboratoriniai tyrimai, siekiant nustatyti infekcijos sukėlėjus.
Gydymas
Kitos ausies būgnelio ligos gydomos įvairiais metodais. Medicininiai sprendimai gali apimti antibiotikus, jei liga yra infekcinio pobūdžio, arba skausmą malšinančius vaistus. Kai kuriais atvejais gali prireikti chirurginės intervencijos, pavyzdžiui, ausies būgnelio rekonstrukcijos. Nemedicininiai sprendimai gali apimti fizioterapiją ir ausų lašus, skirtus uždegimui mažinti. Naujoviškos terapijos galimybės, tokios kaip biologinės terapijos, vis dar yra tiriamos, tačiau jos gali tapti perspektyviu gydymo metodu ateityje.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas