Kitos chlamidijų sukeltos ir lytiškai santykiaujant plintančios ligos

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Kitos chlamidijų sukeltos ir lytiškai santykiaujant plintančios ligos dažniausiai veikia reprodukcinę sistemą. Chlamidijos, kaip bakterijos, gali paveikti tiek moterų, tiek vyrų lytinius organus, o tai gali sukelti uždegimines reakcijas. Moterims chlamidijos dažniausiai pažeidžia gimdą, kiaušintakius ir makštį, o vyrams – sėklides ir šlaplę. Dėl šios infekcijos gali kilti rimtų komplikacijų, tokių kaip nevaisingumas ir lėtiniai dubens skausmai, jei liga nėra laiku diagnozuota ir gydoma.

Ligos aprašymas

Kitos chlamidijų sukeltos ir lytiškai santykiaujant plintančios ligos apima įvairias infekcijas, kurias sukelia chlamidijų bakterijos, dažniausiai Chlamydia trachomatis. Ši liga yra viena iš labiausiai paplitusių lytiškai plintančių infekcijų pasaulyje. Dėl savo asimptomio pobūdžio dauguma užsikrėtusių asmenų net nežino, kad yra infekuoti, todėl liga gali plisti ir sukelti rimtų sveikatos problemų. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti ilgalaikes pasekmes, įskaitant nevaisingumą ir didesnę riziką užsikrėsti kitomis lytiškai plintančiomis infekcijomis.

Ligos priežastis

Pagrindinė šios ligos priežastis yra Chlamydia trachomatis bakterija, kuri perduodama per nesaugius lytinius santykius. Taip pat infekcija gali būti perduodama iš motinos vaikui gimdymo metu. Bakterija gali užkrėsti lytinius organus, šlaplę, rečiau – gerklę ar akis. Rizikos veiksniai apima dažnus lytinius partnerius, nesaugius lytinius santykius, ankstesnes lytiškai plintančias infekcijas, taip pat nepakankamą švietimą apie lytinę sveikatą.

Rizikos faktoriai

  • Jauni suaugusieji, ypač 15-24 metų amžiaus, yra labiau linkę užsikrėsti chlamidijomis dėl didesnio lytinio aktyvumo ir dažnesnio nesaugių lytinių santykių.
  • Dažnas lytinių partnerių keitimas didina riziką užsikrėsti šia infekcija.
  • Asmenys, turintys istoriją su kitomis lytiškai plintančiomis infekcijomis, yra labiau linkę užsikrėsti chlamidijomis.

Simptomai

  • Simptomai gali būti įvairūs ir nuo lengvų iki sunkių. Moterims tai gali būti: neskausmingas šlapinimasis, makšties išskyros, skausmas pilvo apačioje, kraujavimas tarp menstruacijų. Vyrams simptomai gali apimti skausmą šlapinantis, išskyros iš varpos ir skausmą sėklidėse. Kai kuriais atvejais liga gali būti asimptominė, todėl užsikrėtę asmenys gali nesuvokti, kad yra infekuoti.

Diagnostika

Diagnozė nustatoma atliekant laboratorinius tyrimus, tokius kaip šlapimo tyrimas arba tepinėliai iš makšties ar šlaplės, siekiant nustatyti bakterijų buvimą. Taip pat gali būti taikomi kraujo tyrimai, siekiant patvirtinti infekciją. Dėl asimptominių atvejų svarbu reguliariai tikrintis, ypač tiems, kurie priklauso rizikos grupei.

Gydymas

Gydymas paprastai apima antibiotikus, tokius kaip azitromicinas arba doksiciklinas, kurie yra veiksmingi prieš chlamidijas. Pacientams rekomenduojama gydytis kartu su lytiniais partneriais, kad būtų išvengta pakartotinio užsikrėtimo. Be to, svarbu informuoti apie ligą, kad būtų galima užkirsti kelią jos plitimui. Nors gydymas dažniausiai yra veiksmingas, svarbu atlikti pakartotinius tyrimus po gydymo, kad būtų užtikrinta, jog infekcija yra visiškai išgydyta.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
bakterijos
chlamidiozė
granuliomatozė
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
kosulys
ligoms
ligos
santykiaujant
sifilis
sindromas
skystis
sutrikimai
uždegimas
vaistai
virusai
virusas

Rašyti komentarą