Kitos dažniausiai lytiškai santykiaujant pintančios infekcijos, neklasifikuojamos kitaip
Anatomija
Kitos dažniausiai lytiškai santykiaujant plintančios infekcijos, neklasifikuojamos kitaip, dažniausiai paveikia reprodukcinę sistemą, tačiau gali turėti įtakos ir kitoms sistemoms, tokioms kaip šlapimo sistema ir kartais net virškinimo traktas. Moterims infekcijos gali paveikti makštį, gimdą, kiaušides ir kiaušintakius, o vyrams – varpą, sėklides ir prostatos liauką. Dėl šių infekcijų gali kilti uždegiminių procesų, kurie gali sukelti ilgalaikių komplikacijų, tokių kaip nevaisingumas ar lėtiniai skausmai.
Ligos aprašymas
Kitos dažniausiai lytiškai santykiaujant plintančios infekcijos, neklasifikuojamos kitaip, apima įvairias infekcijas, kurios nėra aiškiai priskiriamos žinomoms lytiškai plintančioms ligoms, tokioms kaip chlamidijos, gonorėja ar sifilis. Šios infekcijos gali būti sukelti įvairių mikroorganizmų, įskaitant virusus, bakterijas ir grybus. Svarbu, kad šios infekcijos būtų tinkamai diagnozuotos ir gydomos, nes jos gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant nevaisingumą, lėtines ligas ir padidėjusią HIV užsikrėtimo riziką.
Ligos priežastis
Pagrindinės šios ligos priežastys yra įvairūs mikroorganizmai, kurie gali būti perduodami per lytinius santykius. Tai gali būti bakterijos, tokios kaip Mycoplasma genitalium, arba virusai, tokie kaip herpes simplex virusas. Be to, infekcijos gali būti išplitusios ir per kontaktą su užkrėstais asmenimis, dalijantis asmeniniais daiktais arba per motiną kūdikiui gimimo metu. Rizikos veiksniai, tokie kaip nesaugūs lytiniai santykiai, daugybė partnerių ir silpna imuninė sistema, gali padidinti infekcijų tikimybę.
Rizikos faktoriai
- Nesaugūs lytiniai santykiai – nesinaudojant apsaugos priemonėmis, padidėja infekcijų perdavimo rizika.
- Daugybė lytinių partnerių – didesnis partnerių skaičius didina galimybę užsikrėsti.
- Silpna imuninė sistema – asmenys su susilpnėjusia imunine sistema yra labiau pažeidžiami infekcijų.
- Ankstesnės lytiškai plintančios infekcijos – tai gali padidinti riziką užsikrėsti kitomis infekcijomis.
Simptomai
- Infekcijos simptomai gali būti įvairūs ir apimti: niežulį ar deginimą lytinių organų srityje, nenormalų išskyrų kiekį, skausmą lytinių santykių metu, pilvo skausmą ir šlapinimosi problemas. Kai kuriais atvejais infekcijos gali būti besimptomės, o tai dar labiau apsunkina diagnozavimą ir gydymą.
Diagnostika
Šiai ligai diagnozuoti naudojami įvairūs tyrimai, įskaitant laboratorinius tyrimus, kurie gali nustatyti infekcijų sukėlėjus. Gydytojas gali atlikti fizinį patikrinimą, imti mėginius iš lytinių organų ar šlapimo, o taip pat gali būti rekomenduojami kraujo tyrimai. Svarbu, kad asmenys, turintys rizikos veiksnių arba simptomų, kuo greičiau kreiptųsi į gydytoją.
Gydymas
Gydymas priklauso nuo infekcijos sukėlėjo. Dažniausiai naudojami antibiotikai bakterinėms infekcijoms gydyti, o virusinių infekcijų atveju gali būti naudojami antivirusiniai vaistai. Be to, svarbu, kad visi seksualiniai partneriai būtų ištirti ir gydomi, kad būtų išvengta reinfekcijos. Taip pat rekomenduojama naudoti apsaugos priemones, kad sumažėtų rizika užsikrėsti ateityje. Naujausios terapijos galimybės gali apimti vakcinas, kurios padeda užkirsti kelią tam tikroms infekcijoms, taip pat inovatyvius gydymo metodus, kurie nuolat tobulinami medicinos srityje.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas