Kitos parazitologiškai patvirtintos maliarijos

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Kitos parazitologiškai patvirtintos maliarijos atveju liga dažniausiai paveikia kraujotakos sistemą, ypač raudonuosius kraujo kūnelius. Parazitai, priklausantys Plasmodium genčiai, įsikuria ir dauginasi raudonuosiuose kraujo kūneliuose, sukeldami jų sunaikinimą ir anemiją. Be to, liga gali paveikti kepenis, nes parazitai pirmiausia patenka į šį organą, kur vyksta jų reprodukcija. Taip pat gali būti paveikiami ir kiti organai, pavyzdžiui, inkstai, smegenys ir plaučiai, kurie gali sukelti įvairias komplikacijas ir rimtas pasekmes organizmui.

Ligos aprašymas

Kitos parazitologiškai patvirtintos maliarijos yra infekcinė liga, kurią sukelia įvairūs Plasmodium parazitai, perduodami per uodų įkandimus. Ši liga yra ypač paplitusi tropinėse ir subtropinėse vietovėse, kur yra palankios sąlygos uodams veistis. Maliarija gali sukelti sunkius simptomus, tokius kaip karščiavimas, šaltkrėtis, galvos skausmas ir raumenų skausmai, ir gali būti mirtina, jei nebus laiku diagnozuota ir gydoma. Dėl savo paplitimo ir rimtų pasekmių maliarija laikoma viena iš svarbiausių visuomenės sveikatos problemų pasaulyje.

Ligos priežastis

Pagrindinė kitos parazitologiškai patvirtintos maliarijos priežastis yra Plasmodium parazitai, kurie į organizmą patenka per uodų įkandimus. Yra penkios pagrindinės Plasmodium rūšys, kurios sukelia maliariją: Plasmodium falciparum, Plasmodium vivax, Plasmodium ovale, Plasmodium malariae ir Plasmodium knowlesi. Rizikos faktoriai, tokie kaip gyvenimo sąlygos, klimato pokyčiai ir migruojančių populiacijų judėjimas, taip pat gali turėti įtakos ligos plitimui. Be to, imuninės sistemos silpnėjimas, pavyzdžiui, dėl ŽIV infekcijos, gali padidinti maliarijos riziką.

Rizikos faktoriai

  • Geografinė vieta: Žmonės, gyvenantys tropinėse ir subtropinėse zonose, kur maliarija yra endeminė, yra didesnėje rizikoje.
  • Sezoniniai pokyčiai: Šiltas ir drėgnas sezonas skatina uodų veisimąsi, didindamas infekcijos riziką.
  • Imuninės sistemos būklė: Asmenys su silpnesne imunine sistema, pavyzdžiui, vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės, yra labiau pažeidžiami.
  • Kelionės: Žmonės, keliaujantys į maliarijos endemic zonas, gali būti užkrėsti.

Simptomai

  • Pagrindiniai maliarijos simptomai apima karščiavimą, šaltkrėtį, galvos skausmą, raumenų skausmus ir nuovargį. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, o sunkiomis formomis gali pasireikšti organų nepakankamumas, koma ir net mirtis. Taip pat gali pasireikšti anemija, dėl kurios organizmas negauna pakankamai deguonies.

Diagnostika

Maliarijos diagnozė paprastai atliekama naudojant kraujo tyrimus, kurie leidžia nustatyti Plasmodium parazitų buvimą. Dažniausiai atliekami mikroskopiniai tyrimai, kuriais tiriami kraujo tepinėliai, taip pat gali būti naudojami greitieji diagnostiniai testai, kurie gali greitai nustatyti infekciją. Be to, gali būti atliekami papildomi tyrimai, siekiant įvertinti ligos sunkumą ir galimas komplikacijas.

Gydymas

Kitos parazitologiškai patvirtintos maliarijos gydymas dažniausiai apima antimalarinius vaistus, tokius kaip artemizino pagrindu vartojami vaistai, kurie yra veiksmingi prieš Plasmodium parazitus. Gydymas gali būti pritaikytas pagal parazito rūšį ir ligos sunkumą. Be to, pacientams, sergantiems sunkia maliarija, gali prireikti hospitalizacijos ir papildomo gydymo, pavyzdžiui, kraujo perpylimo ar intraveninės terapijos. Prevencijos priemonės, tokios kaip uodų repelentai ir tinkamos drabužių pasirinkimas, taip pat yra labai svarbios, siekiant sumažinti užsikrėtimo riziką.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
diabetas
diagnostika
dusulys
gydymas
infekcija
karščiavimas
ląstelės
ligonis
ligos
maliarija
medikamentinis
paburkimas
pacientas
plazmodijos
pūslės
sergamumas
sindromas
terapija
tuberkuliozė
vargina
virusai

Rašyti komentarą