Kitos periferinės nervų sistemos ligos

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Kitos periferinės nervų sistemos ligos apima įvairius sutrikimus, kurie paveikia periferinę nervų sistemą, įskaitant nervus, kurie jungia centrinius nervų sistemą su visu kūnu. Periferinė nervų sistema susideda iš trijų pagrindinių komponentų: somatinės nervų sistemos, autonominės nervų sistemos ir sensorinių nervų. Šios struktūros yra atsakingos už motorinių funkcijų, sensorinių signalų perdavimą ir organizmo autonominių funkcijų reguliavimą. Šių sistemų pažeidimas gali sukelti įvairius simptomus, priklausomai nuo to, kurie nervai ar nervų grupės yra paveikti.

Ligos aprašymas

Kitos periferinės nervų sistemos ligos apima platų spektrą sutrikimų, tokių kaip polineuropatija, neuropatinis skausmas, radikulopatija ir kitos. Šios ligos dažnai pasireiškia nervų pažeidimais, kurie gali sukelti skausmą, silpnumą, tirpimą ar kitus sensorinius sutrikimus. Jos yra svarbios, nes gali turėti didelį poveikį žmogaus gyvenimo kokybei, sukelti negalios ir sumažinti gebėjimą dirbti ar atlikti kasdienes veiklas.

Ligos priežastis

Pagrindinės kitos periferinės nervų sistemos ligų priežastys gali būti labai įvairios. Dažniausiai pasitaiko autoimuniniai procesai, infekcijos, traumos, toksinai, diabetas, alkoholizmas, vitaminų trūkumai (ypač B grupės vitaminų) ir genetiniai veiksniai. Šie veiksniai gali sukelti nervų uždegimą, demielinizaciją ar tiesioginius nervų pažeidimus, todėl svarbu nustatyti ligos priežastį, kad būtų galima taikyti tinkamą gydymą.

Rizikos faktoriai

  • Diabetas: sukelia diabetinę neuropatiją, kuri gali pažeisti periferinius nervus.
  • Alkoholizmas: ilgalaikis alkoholio vartojimas gali sukelti vitaminų trūkumą ir nervų pažeidimus.
  • Genetiniai veiksniai: tam tikros paveldimos ligos gali didinti riziką susirgti periferinėmis nervų ligomis.
  • Amžius: vyresni žmonės dažniau serga nervų sistemos ligomis dėl natūralaus senėjimo proceso.
  • Infekcijos: tam tikros virusinės ir bakterinės infekcijos gali pažeisti nervus.

Simptomai

  • Silpnumas: gali pasireikšti raumenų silpnumas, ypač kojose ir rankose.
  • Tirpimas ir dilgčiojimas: dažnai jaučiamas kaip „adatos dūrių“ pojūtis.
  • Skirtingas skausmas: gali būti ūmus ar lėtinis, kartais pasireiškiantis kaip deginimas ar šaudymas.
  • Koordinacijos sutrikimai: sunkumai judant ar atliekant kasdienes užduotis.
  • Refleksų sumažėjimas: gali sumažėti arba visiškai išnykti refleksai.

Diagnostika

Kitos periferinės nervų sistemos ligos diagnozuojamos naudojant įvairias diagnostines priemones. Gydytojai dažnai atlieka fizinį tyrimą, kuriuo vertinami refleksai, jėga ir sensoriniai pojūčiai. Be to, gali būti atliekami elektrofiziologiniai tyrimai, tokie kaip elektromiografija (EMG) ir nervų conduction studies, siekiant įvertinti nervų veiklą. Taip pat gali būti naudojami kraujo tyrimai, kad būtų nustatyti vitaminų trūkumai, autoimuninės ligos ar infekcijos.

Gydymas

Kitos periferinės nervų sistemos ligų gydymas gali būti įvairus, priklausomai nuo ligos priežasties ir simptomų. Gydymo galimybės apima vaistus, tokius kaip skausmą malšinantys vaistai, priešuždegiminiai vaistai, antidepresantai ir antiepileptikai, kurie gali padėti valdyti skausmą ir kitus simptomus. Taip pat svarbus fizinis gydymas, kuris padeda atkurti judrumą ir raumenų jėgą. Kai kuriais atvejais gali būti rekomenduojama chirurginė intervencija, ypač jei nervas yra suspaustas ar pažeistas. Naujovės, tokios kaip regeneracinė medicina ir genų terapija, taip pat tyrinėjamos kaip galimi gydymo būdai, tačiau jų taikymas šiuo metu yra eksperimentinis.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
celiakinė liga
centrinės nervų sistemos ligos
cerebrovaskulinė liga
demielinizacija
fizinė terapija
hospitalizacija
izolacija
ligos
maisto alergija
minkštųjų audinių infekcija
naviko biologija
nervas
neurochirurgija
pandemija
smegenų funkcija
stuburo ligos
užkrečiamosios ligos
villi atrofija

Rašyti komentarą