Kitos smegenų ligos

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Kitos smegenų ligos apima įvairias patologijas, kurios gali paveikti centrinę nervų sistemą, ypač smegenis. Smegenys yra sudėtinga struktūra, susidedanti iš neuronų ir glijos ląstelių, ir yra atsakingos už įvairias funkcijas, įskaitant judėjimą, mąstymą, emocijas ir jutimus. Liga gali paveikti skirtingas smegenų dalis, tokias kaip žievė, smegenų kamienas ar mažosios smegenys, sukeldama atitinkamus neurologinius sutrikimus. Pavyzdžiui, jei pažeidžiama žievė, gali pasireikšti pažinimo sutrikimai, o jei smegenų kamienas – gyvybines funkcijas reguliuojančių mechanizmų sutrikimai.

Ligos aprašymas

Kitos smegenų ligos yra plati terminologija, apimanti įvairius sutrikimus, tokius kaip Alzheimerio liga, Parkinsono liga, išsėtinė sklerozė ir kt. Kiekviena iš šių ligų turi savitą patogenezę, tačiau bendrai jos sukelia neuronų degeneraciją, uždegimą ir funkcijų praradimą. Šios ligos yra svarbios, nes jos paveikia milijonus žmonių visame pasaulyje, sukelia didelį socialinį ir ekonominį poveikį, be to, dažnai sukelia sunkius gyvenimo kokybės sutrikimus tiek pacientams, tiek jų šeimoms.

Ligos priežastis

Kitos smegenų ligos gali turėti įvairias priežastis, įskaitant genetinius veiksnius, aplinkos poveikį ir gyvenimo būdo pasirinkimus. Pavyzdžiui, Alzheimerio liga gali būti susijusi su genetiniais polinkiais, o Parkinsono liga gali būti išprovokuota aplinkos toksinų poveikio. Be to, uždegiminiai procesai, oksidacinis stresas ir neurodegeneracija taip pat gali prisidėti prie šių ligų vystymosi.

Rizikos faktoriai

  • Amžius – vyresni nei 65 metų žmonės yra labiau linkę susirgti šių ligų.
  • Genetika – šeimos anamnezė gali padidinti riziką.
  • Gyvenimo būdas – nesveika mityba, fizinio aktyvumo stoka ir rūkymas gali prisidėti prie ligų vystymosi.
  • Aplinkos veiksniai – ilgalaikis poveikis toksinėms medžiagoms ir cheminėms medžiagoms gali turėti neigiamą poveikį.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti atminties praradimą, judėjimo sutrikimus, kalbos problemas ir emocinius sutrikimus. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų (pavyzdžiui, trumpalaikio atminties praradimo) iki sunkių (pavyzdžiui, visiško judėjimo praradimo ar demencijos). Kiekviena liga turi savitų simptomų, pavyzdžiui, Parkinsono liga dažnai sukelia drebulį ir raumenų standumą, o Alzheimerio liga gali pasireikšti orientacijos praradimu ir pažinimo sutrikimais.

Diagnostika

Diagnostika apima išsamius neurologinius tyrimus, medicininius anamnezės vertinimus ir įvairius vaizdo tyrimus, tokius kaip magnetinio rezonanso tomografija (MRT) ar kompiuterinė tomografija (KT). Taip pat gali būti atliekami kraujo tyrimai, siekiant atmesti kitas ligas, kurios gali sukelti panašius simptomus. Neurologiniai testai, įvertinantys pažinimo funkcijas, taip pat yra svarbi diagnostikos dalis.

Gydymas

Gydymas priklauso nuo konkrečios ligos pobūdžio ir gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininės terapijos gali apimti vaistus, tokius kaip cholinesterazės inhibitoriai Alzheimerio ligai arba dopaminerginiai vaistai Parkinsono ligai. Be to, terapijos, tokios kaip kineziterapija, logopedija ir psichologinė parama, gali padėti gerinti gyvenimo kokybę. Naujausios terapijos galimybės, tokios kaip genų terapija ir nauji vaistai, nuolat tiriamos ir gali pasiūlyti pažangias gydymo galimybes ateityje.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
dusulys
granuliomatozė
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
kvėpavimas
ligos
medikamentinis
paburkimas
procedūros
sergamumas
sindromas
smegenys
vargina
venos
virusai
virusas

Rašyti komentarą