Kitos trematodų sukeltos infekcijos

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Kitos trematodų sukeltos infekcijos dažniausiai paveikia žmogaus virškinimo sistemą, ypač kepenis ir tulžies takus. Trematodai, dar vadinami kirmėlėmis, įsikuria šiuose organuose ir sukelia uždegiminius procesus, kurie gali paveikti tulžies sekreciją ir virškinimo funkcijas. Be to, infekcijos gali turėti įtakos ir imuninės sistemos veikimui, nes organizmas stengiasi kovoti su parazitais, kas gali sukelti papildomų komplikacijų.

Ligos aprašymas

Kitos trematodų sukeltos infekcijos yra grupė parazitinių ligų, kurias sukelia trematodai, dažniausiai flukes (flukės). Šios infekcijos gali sukelti įvairias komplikacijas, įskaitant lėtines ligas, tokias kaip cholangitas ar kepenų cirozė. Be to, šios infekcijos yra svarbios dėl jų plitimo ir poveikio visuomenės sveikatai, ypač regionuose, kur higienos sąlygos yra prastos. Trematodų infekcijos gali sukelti didelį ekonominį nuostolį dėl medicininių išlaidų ir darbo jėgos praradimo.

Ligos priežastis

Pagrindinė ligos priežastis yra infekcija, kurią sukelia trematodai, įskaitant Schistosoma, Fasciola, Clonorchis ir kitus. Šie parazitai dažniausiai patenka į organizmą per užterštą vandenį, maistą ar kontakto su infekuotais gyvūnais metu. Mechanizmai, kaip parazitai sukelia ligą, apima audinių pažeidimą, toksinių medžiagų išsiskyrimą ir imuninės sistemos reakciją, kuri gali sukelti uždegimą ir kitas patologijas. Rizikos faktoriai, tokie kaip prasta higiena, žemas gyvenimo lygis ir netinkamas maisto ruošimas, taip pat prisideda prie infekcijos plitimo.

Rizikos faktoriai

  • Prasta sanitarija – asmenys, gyvenantys vietovėse su prastomis higienos sąlygomis, dažniau užsikrečia trematodais.
  • Vandens naudojimas – žmonės, kurie naudoja užterštą vandenį, yra labiau linkę į infekcijas.
  • Mityba – vartojant žalią arba nepakankamai apdorotą žuvį, galima užsikrėsti tam tikromis trematodų rūšimis.

Simptomai

  • Lengvi simptomai gali apimti pilvo skausmus, pykinimą ir virškinimo sutrikimus. Vidutinio sunkumo simptomai gali pasireikšti kaip karščiavimas, svorio kritimas ir nuovargis. Sunkūs atvejai gali sukelti sunkų tulžies takų uždegimą, kepenų pažeidimus ir netgi mirtinas komplikacijas, tokias kaip kepenų cirozė.

Diagnostika

Diagnostika apima anamnezės surinkimą, fizinį ištyrimą ir laboratorinius tyrimus. Dažniausiai naudojami serologiniai tyrimai, kurie nustato antikūnus prieš parazitus, taip pat išmatų tyrimai, skirti identifikuoti trematodų kiaušinius. Ultragarsas ir kiti vaizdiniai tyrimai gali padėti įvertinti organų pažeidimus ir komplikacijas.

Gydymas

Gydymas paprastai apima antiparazitinius vaistus, tokius kaip prazikvantelis, kuris efektyviai naikina trematodus. Be to, gali būti taikomi simptominiai gydymo metodai, skirti palengvinti simptomus ir gydyti komplikacijas. Naujausios terapijos galimybės apima imunoterapiją ir vakcinacijas, kurios yra tiriamos, siekiant sumažinti infekcijų plitimą ir padidinti organizmo atsparumą parazitams.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
aktinomikozė
analinė sritis
antivirusinė terapija
chlamidiozė
glomerulų filtracija
glomerulų filtracijos greitis
hepatito c gydymas
infekcija
infekcijos
lėtinė infekcija
lėtinė limfocitinė b ląstelių leukemija
lėtinė mieloidinė leukemija
lėtinė mielomonocitinė leukemija
lėtinė mieloproliferacinė liga
parazitinė liga
sinusinė infekcija
uždegimas

Rašyti komentarą