Kitų ir nepatikslintų virškinimo organų carcinoma in situ
Anatomija
Kitų ir nepatikslintų virškinimo organų carcinoma in situ yra liga, susijusi su virškinimo trakto organų, tokių kaip skrandis, žarnos ir kasos, anatomija. Ši liga apima piktybinius navikus, kurie dar nėra išplitę už pradinės vietos ir gali būti rasti bet kuriame virškinimo sistemos organe. Paveikti organai gali turėti skirtingas struktūras ir funkcijas, tačiau visi jie yra svarbūs maisto virškinimui, maistingųjų medžiagų įsisavinimui ir atliekų šalinimui iš organizmo. Dėl šios ligos gali sutrikti šių organų funkcijos, kas gali turėti rimtų pasekmių bendrai sveikatai.
Ligos aprašymas
Carcinoma in situ yra terminas, naudojamas apibūdinti vėžinius ląsteles, kurios išlieka savo pradinėje vietoje ir neinvazuoja aplinkinių audinių. Kitų ir nepatikslintų virškinimo organų carcinoma in situ gali būti sunkiai diagnozuojama, nes ji dažnai nesukelia jokių akivaizdžių simptomų ankstyvose stadijose. Ši liga yra svarbi, nes, nors ir neinvazinė, ji gali išsivystyti į invazinę vėžio formą, jei nebus laiku diagnozuota ir gydoma. Ankstyva diagnostika ir tinkamas gydymas gali žymiai pagerinti pacientų prognozę.
Ligos priežastis
Šios ligos priežastys gali būti įvairios, įskaitant genetinius veiksnius, aplinkos poveikį, mitybos įpročius ir lėtines uždegimines ligas. Genetiniai pokyčiai, kurie gali sukelti ląstelių augimą ir dauginimąsi, taip pat yra svarbūs. Aplinkos veiksniai, tokie kaip toksinų poveikis ar rūkymas, gali padidinti riziką. Be to, lėtinės ligos, tokios kaip opinis kolitas, gali sukelti ląstelių pokyčius, kurie padidina vėžio riziką virškinimo organuose.
Rizikos faktoriai
- Rūkymas – padidina riziką susirgti daugeliu virškinimo trakto vėžio formų.
- Alkoholis – didelės alkoholio vartojimo dozės gali prisidėti prie vėžio vystymosi.
- Genetiniai veiksniai – šeimos istorija su vėžiu gali padidinti riziką.
- Nutukimas – per didelis svoris gali padidinti riziką susirgti tam tikromis virškinimo organų vėžio formomis.
- Lėtinės uždegiminės ligos – tokios kaip chroniškas gastritas ar opinis kolitas.
Simptomai
- Simptomai gali būti įvairūs ir priklauso nuo ligos stadijos. Ankstyvose stadijose simptomai gali visai nebūti. Tačiau vėliau gali pasireikšti skausmas pilvo srityje, virškinimo sutrikimai, svorio kritimas, apetito praradimas ir kraujas išmatose. Sunkiems atvejams gali pasireikšti obstrukcija, o tai sukelia stiprų skausmą ir reikalauja skubios medicininės pagalbos.
Diagnostika
Diagnostika apima keletą metodų, įskaitant endoskopiją, biopsiją, vaizdavimo tyrimus (pvz., ultragarsą, kompiuterinę tomografiją ar magnetinio rezonanso tomografiją). Endoskopinės procedūros leidžia gydytojui tiesiogiai apžiūrėti virškinimo organus ir paimti audinio mėginius, kurie bus ištirti mikroskopu, siekiant nustatyti, ar yra piktybinių ląstelių. Kraujo tyrimai taip pat gali padėti nustatyti tam tikrus vėžinius žymenis.
Gydymas
Gydymas gali apimti chirurginį pašalinimą, ypač jei liga diagnozuojama ankstyvose stadijose. Be to, gali būti taikoma radioterapija ar chemoterapija, siekiant užkirsti kelią ligos progresavimui. Naujovės gydyme apima imunoterapiją, kuri gali padėti organizmo imuninei sistemai atpažinti ir kovoti su vėžinėmis ląstelėmis. Pacientams taip pat gali būti rekomenduojama keisti gyvenimo būdą, įskaitant mitybos korekciją ir fizinį aktyvumą, siekiant sumažinti riziką ir pagerinti bendrą sveikatą.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas