Kondukcinis ir neurosensorinis prikurtimas

Ligos aprašymas
Gydytojai

Anatomija

Kondukcinis ir neurosensorinis prikurtimas yra susijęs su ausies struktūromis, kurios yra atsakingos už garsų suvokimą. Ausis yra sudaryta iš trijų pagrindinių dalių: išorinės ausies, vidurinės ausies ir vidinės ausies. Išorinė ausis apima ausies kaušelį ir ausies kanalą, kuris veda iki būgnelio. Vidurinėje ausyje yra tris mažos kauliukai: plaktukas, anvilis ir sraigė, kurie perduoda garsą iš būgnelio į vidinę ausį. Vidinė ausis apima sraigę, kuri yra atsakinga už garsų interpretavimą ir paverčiamą juos nerviniais impulsais, kurie siunčiami į smegenis. Kondukcinis prikurtimas dažniausiai susijęs su vidurinės ausies problemomis, o neurosensorinis prikurtimas – su vidinės ausies arba klausos nervo sutrikimais.

Ligos aprašymas

Kondukcinis ir neurosensorinis prikurtimas yra dvi skirtingos klausos sutrikimų rūšys. Kondukcinis prikurtimas atsiranda, kai garsas negali pasiekti vidinės ausies dėl fizinių kliūčių, tokių kaip ausies uždegimas, ausies vaškas ar perforuotas būgnelis. Tuo tarpu neurosensorinis prikurtimas yra susijęs su problemomis, esančiomis vidinėje ausyje arba klausos nervo. Ši liga yra svarbi, nes ji gali turėti didelės įtakos asmenų gyvenimo kokybei, socialiniams santykiams ir gebėjimui bendrauti. Klausos praradimas gali turėti rimtų pasekmių tiek vaikams, tiek suaugusiems, todėl svarbu laiku diagnozuoti ir gydyti šią ligą.

Ligos priežastis

Pagrindinės kondukcinio prikurtimo priežastys gali būti ausies infekcijos, ausies vaškas, vidurinės ausies uždegimas arba anatominiai defektai. Tuo tarpu neurosensorinio prikurtimo priežastys dažnai yra susijusios su amžiumi, genetikos veiksniais, traumos, triukšmo poveikiu arba ligomis, tokiomis kaip Meniere liga. Šie mechanizmai gali sukelti ausies ląstelių pažeidimus arba nervų perdavimo sutrikimus, dėl kurių sumažėja klausos gebėjimai.

Rizikos faktoriai

  • Amžius – vyresnio amžiaus žmonėms dažniau pasitaiko neurosensorinis prikurtimas.
  • Triukšmo poveikis – ilgalaikis triukšmo poveikis gali sukelti klausos praradimą.
  • Genetika – šeimos istorija klausos sutrikimų gali padidinti riziką.
  • Ausies infekcijos – dažnos ausies infekcijos gali sukelti kondukcinį prikurtimą.

Simptomai

  • Pagrindiniai kondukcinio prikurtimo simptomai gali apimti sunkumą girdėti tyliai kalbančius žmones, garsų iškraipymą arba tai, kad garsai atrodo tylesni nei anksčiau. Neurosensorinio prikurtimo atveju simptomai gali būti įvairūs, pradedant nuo lengvo girdėjimo praradimo iki visiško kurtumo, taip pat gali pasireikšti spengimas ausyse (tinnitus) arba disbalansas.

Diagnostika

Kondukcinio ir neurosensorinio prikurtimo diagnostika apima išsamią anamnezę, fizinį tyrimą ir specializuotus klausos tyrimus. Dažnai atliekami audiometrijos testai, kurie matuoja asmens klausos slenkstį, taip pat gali būti naudojami tympanometrijos tyrimai, siekiant įvertinti vidurinės ausies funkciją. Be to, gali būti atliekami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip MRT, siekiant nustatyti galimus struktūrinius pakitimus.

Gydymas

Gydymo galimybės priklauso nuo ligos tipo ir jos priežasties. Kondukcinio prikurtimo atveju gydymas gali apimti vaistų skyrimą uždegimui mažinti, ausų vaško šalinimą arba chirurgines procedūras, jei reikia. Neurosensorinio prikurtimo atveju dažnai taikomos klausos aparatai, kurie padeda pagerinti klausą, arba implantai, pavyzdžiui, vidinės ausies implantai. Naujausios terapijos galimybės apima genų terapiją ir naujų vaistų tyrimus, kurie gali padėti atkurti klausą arba apsaugoti ausies ląsteles nuo pažeidimų.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergijos
angina
diabetas
dusulys
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
kvėpavimas
ligos
medikamentinis
paburkimas
pūslės
sergamumas
simptomai
šlapimas
šlapimtakis
sutrikimai
terapija
vargina

Rašyti komentarą