Kondukcinis prikurtimas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai

Anatomija

Kondukcinis prikurtimas yra liga, susijusi su žmogaus ausies anatomija, ypač su vidinės ausies struktūromis, kurios atsakingos už garsų perdavimą. Ši liga dažniausiai paveikia ausies būgną ir klausos osiklius, kurie yra maži kauliukai (plaktukas, priekalas ir svirtis), esantys vidurinėje ausyje. Šie elementai yra būtini, kad garsas būtų efektyviai perduodamas į vidinę ausį, kur garso signalai paverčiami nerviniais impulsais ir siunčiami į smegenis. Bet kokie sutrikimai šiose struktūrose gali sukelti klausos praradimą, todėl svarbu suprasti, kaip šios anatomijos dalys veikia kartu.

Ligos aprašymas

Kondukcinis prikurtimas yra būklė, kai garsas negali pasiekti vidinės ausies dėl mechaninių kliūčių ar pažeidimų vidurinėje ausyje. Tai gali būti laikina arba nuolatinė problema, priklausomai nuo priežasties. Liga gali pasireikšti įvairiais laipsniais, pradedant nuo lengvo klausos praradimo iki visiško klausos netekimo. Kondukcinis prikurtimas yra svarbus, nes jis gali turėti didelės įtakos žmogaus kasdieniam gyvenimui, socialiniams ryšiams ir psichologinei gerovei, todėl būtina laiku diagnozuoti ir gydyti šią būklę.

Ligos priežastis

Pagrindinės kondukcinio prikurtimo priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai tai apima ausies infekcijas, tokias kaip otitas, ausies vaško kaupimąsi, kuris gali blokuoti garsą, arba ausies būgno perforaciją. Be to, traumos, tokios kaip smūgiai į galvą, gali pažeisti klausos osiklius. Kai kuriais atvejais, struktūriniai defektai, tokie kaip ausies kanalo anomalijos, taip pat gali sukelti kondukcinį prikurtimą. Visos šios priežastys gali turėti skirtingą poveikį garsui, jo perdavimui ir galiausiai klausos funkcijai.

Rizikos faktoriai

  • Rizikos faktoriai, susiję su kondukciniu prikurtimu, apima dažnas ausų infekcijas, ypač vaikystėje, kurių metu gali išsivystyti lėtinės problemos. Taip pat, asmenys, turintys anatominių anomalijų ausyje arba patyrę traumas, yra labiau linkę į šią ligą. Be to, amžius ir tam tikros profesijos, kurios susijusios su dideliu triukšmu, gali padidinti riziką.

Simptomai

  • Kondukcinio prikurtimo simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių. Lengvi simptomai gali apimti švelnų klausos praradimą ir jausmą, kad ausyse yra spaudimas. Sunkesniais atvejais gali pasireikšti visiškas klausos praradimas vienoje arba abiejose ausyse, taip pat gali atsirasti skausmas ar diskomfortas ausyje, ypač esant infekcijoms.

Diagnostika

Kondukcinio prikurtimo diagnostika dažniausiai apima fizinį tyrimą, kurio metu gydytojas gali naudoti otoskopą, kad patikrintų ausies būgną ir vidurinės ausies būklę. Be to, gali būti atliekami klausos testai, tokie kaip audiometrija, kad būtų įvertintas klausos praradimo laipsnis. Kartais gali prireikti papildomų tyrimų, tokių kaip tympanometrija, siekiant įvertinti vidurinės ausies funkciją.

Gydymas

Kondukcinio prikurtimo gydymo galimybės priklauso nuo ligos priežasties. Jei problema yra susijusi su ausies vaško kaupimu, gydymas gali apimti jo pašalinimą. Infekcijų atveju gali prireikti antibiotikų. Sunkiems atvejams, kai struktūriniai pažeidimai yra negrįžtami, gali būti rekomenduojama chirurginė intervencija, pavyzdžiui, tympanoplastika. Be to, klausos aparatai gali būti naudojami, kad padėtų asmenims, patiriantiems nuolatinį klausos praradimą. Naujausios terapijos galimybės taip pat apima implantus, kurie gali padėti atkurti klausą tiems, kurie negali gauti naudos iš tradicinių gydymo metodų.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
diabetas
dieta
dispepsija
granuliomatozė
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
klausa
klausos
kosulys
kvėpavimas
ligos
nutukimas
paburkimas
pūslės
sindromas
šlubavimas
terapija
vargina

Rašyti komentarą