Krūties infekcijos, susijusios su kūdikio gimimu

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Krūties infekcijos, susijusios su kūdikio gimimu, dažniausiai paveikia krūtų anatomiją, ypač pieno liaukas ir aplinkines struktūras. Krūtys sudarytos iš pieno liaukų, riebalinio audinio ir jungiamojo audinio. Pieno liaukos yra sudarytos iš lobulių, kurie gamina pieną, ir latakų, kurie perneša pieną iki spenelio. Infekcija gali sukelti uždegimą, patinimą ir skausmą, paveikdama ne tik pačias krūtis, bet ir bendrą moters savijautą, ypač po gimdymo, kai organizmas patiria didelius pokyčius.

Ligos aprašymas

Krūties infekcijos, susijusios su kūdikio gimimu, dažniausiai pasireiškia po gimdymo ir gali būti klasifikuojamos kaip mastitas. Tai yra uždegiminė krūties liga, kuri gali būti sukelta bakterijų, dažniausiai Staphylococcus aureus. Ši liga yra svarbi, nes ji gali paveikti motinos gebėjimą žindyti, sukelti skausmą ir diskomfortą, o sunkiomis formomis gali sukelti komplikacijų, tokių kaip abscesai. Be to, infekcijos gali turėti neigiamą poveikį motinos ir kūdikio santykiui, ypač jei žindymas tampa skausmingas ar neįmanomas.

Ligos priežastis

Pagrindinės krūties infekcijos priežastys apima bakterijų patekimą į krūtų audinį, kuris gali įvykti per mikrotraumas, esančias spenelyje ar aplinkiniuose audiniuose. Dažnai infekcija pasireiškia, kai motina turi įtrūkimų speneliuose, kurie gali atsirasti dėl netinkamo žindymo ar dėl per didelio žindymo dažnumo. Kiti galimi mechanizmai apima pieno stagnaciją, kuri gali sukelti uždegimą. Rizikos faktoriai, tokie kaip stresas, silpna imuninė sistema ir nepakankama higiena, taip pat gali prisidėti prie infekcijos vystymosi.

Rizikos faktoriai

  • Įtrūkimai speneliuose – gali lengvai leisti bakterijoms patekti į krūties audinį.
  • Pieno stagnacija – nepakankamas pieno išleidimas gali sukelti uždegimą ir infekciją.
  • Silpna imuninė sistema – moterys, turinčios silpną imunitetą, yra labiau linkusios į infekcijas.
  • Netinkama higiena – nepakankama krūtų priežiūra gali padidinti infekcijos riziką.
  • Stresas ir nuovargis – gali slopinti imuninę sistemą, didindami infekcijos tikimybę.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima skausmą ir diskomfortą krūtyse, paraudimą, patinimą, karščiavimą ir bendrą silpnumą. Lengvi simptomai gali pasireikšti kaip lengvas skausmas ir paraudimas, o sunkių simptomų atveju gali būti stiprus skausmas, didelis karščiavimas ir pūliniai audiniai.

Diagnostika

Krūties infekcijos diagnozuojamos remiantis klinikiniais simptomais, paciento istorija ir fiziniu patikrinimu. Gydytojas gali atlikti kraujo tyrimus, kad patvirtintų infekciją, ir, jei reikia, ultragarso tyrimą, kad nustatytų galimus abscesus. Svarbu, kad diagnozė būtų nustatyta kuo greičiau, kad būtų galima pradėti tinkamą gydymą.

Gydymas

Krūties infekcijų gydymas dažnai apima antibiotikus, kurie padeda kovoti su bakterijomis. Be to, gydytojas gali rekomenduoti skausmą malšinančius vaistus ir šiltus kompresus, kad sumažintų skausmą ir uždegimą. Svarbu ir toliau žindyti, jei tai įmanoma, nes tai padeda išvalyti pieno kanalus. Jei infekcija sukelia abscesą, gali prireikti chirurginio gydymo. Naujausios terapijos galimybės apima probiotikų vartojimą, siekiant atkurti normalų mikrofloros balansą, ir alternatyvius metodus, tokius kaip akupunktūra, kurie gali padėti sumažinti simptomus.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
abortas
apatinių kvėpavimo takų infekcija
cheminė pneumonija
infekcija
infekcijos
kerpligė
kūdikiai
lėtinė limfocitinė b ląstelių leukemija
lėtinė mieloidinė leukemija
lėtinė mielomonocitinė leukemija
lėtinė mieloproliferacinė liga
lėtinė paprastoji kerpligė
lėtinės kvėpavimo takų ligos
nėštumas
perinatalinė infekcija
plaučių obstrukcija
plaučių reabilitacija
profesinės ligos
ūminė infekcija

Rašyti komentarą