Krūtinės skausmas

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai

Anatomija

Krūtinės skausmas dažnai yra susijęs su įvairiomis žmogaus anatomijos struktūromis, įskaitant širdį, plaučius, stemplę, raumenis ir nervus. Krūtinės sritis apima krūtinės ląstą, kurioje yra gyvybiškai svarbūs organai. Širdis, esanti krūtinės centre, atsakinga už kraujo cirkuliaciją, o plaučiai, išdėstyti abiejose pusėse, užtikrina deguonies ir anglies dioksido mainus. Be to, stemplė, raumenys ir nervai šioje srityje gali prisidėti prie skausmo atsiradimo, sukeldami diskomfortą ar skausmą, kuris dažnai gali būti painiojamas su širdies problemomis.

Ligos aprašymas

Krūtinės skausmas nėra liga savaime, tačiau tai yra simptomas, galintis rodyti daugelio ligų buvimą. Jis gali būti ūmus arba lėtinis, o skausmo pobūdis gali skirtis nuo lengvo diskomforto iki stipraus skausmo. Krūtinės skausmas yra svarbus klinikinis simptomas, nes jis gali būti susijęs su gyvybei pavojingomis būklėmis, tokiomis kaip miokardo infarktas ar plaučių embolija. Dėl to, kad krūtinės skausmas gali turėti įvairių priežasčių, svarbu jį tinkamai vertinti ir diagnozuoti.

Ligos priežastis

Krūtinės skausmo priežastys gali būti labai įvairios. Pagrindinės priežastys apima širdies ir kraujagyslių ligas, tokias kaip koronarinė širdies liga, kurioje sutrinka kraujo tiekimas širdžiai. Taip pat gali būti plaučių ligos, pavyzdžiui, pneumonija ar pleuritas, kurie sukelia skausmą krūtinėje. Raumenų ir skeleto sistemos sutrikimai, tokie kaip raumenų įtempimas ar kostochondritas, taip pat gali sukelti skausmą. Be to, virškinimo trakto problemos, tokios kaip refliuksas, gali sukelti krūtinės diskomfortą.

Rizikos faktoriai

  • Amžius: vyresni žmonės dažniau patiria širdies ir kraujagyslių ligas.
  • Rūkymas: tabako vartojimas didina širdies ligų ir plaučių problemų riziką.
  • Nutukimas: antsvoris gali sukelti įvairių sveikatos problemų, įskaitant širdies ligas.
  • Fizinio aktyvumo trūkumas: neaktyvus gyvenimo būdas gali prisidėti prie širdies ir kraujagyslių ligų.
  • Genetiniai veiksniai: šeimos istorija gali turėti įtakos širdies ligų vystymuisi.

Simptomai

  • Lengvas diskomfortas ar spaudimas krūtinėje, kuris gali būti jaučiamas kaip peršalimo simptomai.
  • Stiprus skausmas, kuris gali plisti į rankas, kaklą, žandikaulį ar nugarą, ypač esant širdies problemoms.
  • Skausmas, susijęs su kvėpavimo sunkumais, kuris gali rodyti plaučių problemas.
  • Gastroezofaginio refliukso sukeltas deginimas ar skausmas krūtinėje.

Diagnostika

Krūtinės skausmo diagnostika apima išsamią anamnezę ir fizinį tyrimą. Gydytojas gali rekomenduoti atlikti EKG (elektrokardiogramą), kad patikrintų širdies veiklą, bei kraujo tyrimus, kad nustatytų galimas uždegimo ar širdies pažeidimo žymes. Taip pat gali būti naudojami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip rentgeno nuotraukos ar kompiuterinė tomografija, kad įvertintų plaučių ir kitų organų būklę.

Gydymas

Krūtinės skausmo gydymas priklauso nuo jo priežasties. Širdies problemų atveju gali prireikti medikamentų, tokių kaip kraujo spaudimą mažinantys vaistai ar antikoaguliantai. Plaučių ligų atveju gali būti skiriami antibiotikai ar bronchodilatatoriai. Raumenų ir skeleto skausmo atveju rekomenduojama fizioterapija ir skausmą malšinantys vaistai. Be to, gyvenimo būdo pokyčiai, tokie kaip sveika mityba, fizinis aktyvumas ir rūkymo atsisakymas, gali padėti sumažinti krūtinės skausmo riziką ateityje. Naujoviškos terapijos, tokios kaip intervencinės procedūros, gali būti taikomos sunkesniais atvejais, kai reikalingas chirurginis įsikišimas.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
diabetas
dusulys
granuliomatozė
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
kraujavimas
kvėpavimas
nutukimas
plaučiai
sindromas
skausmas
uždegimas
vargina
virusai

Rašyti komentarą