Kvėpavimo nepakankamumas, neklasifikuojamas kitur

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Kvėpavimo nepakankamumas, neklasifikuojamas kitur, yra būklė, susijusi su kvėpavimo sistema, kuri apima plaučius, bronchus, diafragmą ir kitus kvėpavimo raumenis. Ši liga gali paveikti oro mainų procesą, kuris vyksta plaučiuose, ir gali turėti įtakos deguonies tiekimui organizmui bei anglies dioksido pašalinimui. Plaučiai yra sudaryti iš alveolių, kur vyksta dujų apykaita. Bet kokie sutrikimai šiuose organuose gali sukelti kvėpavimo nepakankamumą, todėl svarbu suprasti, kaip šie organai veikia kartu su nervų sistema ir kraujotaka, kad užtikrintų efektyvų kvėpavimą.

Ligos aprašymas

Kvėpavimo nepakankamumas, neklasifikuojamas kitur, yra būklė, kai organizmas nesugeba užtikrinti pakankamo deguonies kiekio kraujyje arba pašalinti anglies dioksido. Tai gali pasireikšti ūmia arba lėtine forma, priklausomai nuo priežasčių ir ligos eigos. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip organų nepakankamumas, ir gali būti gyvybei pavojinga. Dėl šios priežasties būtina atpažinti jos simptomus ir ieškoti tinkamos medicininės pagalbos.

Ligos priežastis

Pagrindinės kvėpavimo nepakankamumo priežastys gali būti labai įvairios. Dažniausios priežastys yra plaučių ligos, tokios kaip lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL), astma, pneumonija ir plaučių edema. Be to, neurogeninės priežastys, pavyzdžiui, nervų sistemos sutrikimai, gali paveikti kvėpavimo raumenų funkciją. Kitos priežastys apima širdies ligas, kurios gali sumažinti kraujo tiekimą plaučiams, ir traumas, veikiančias krūtinės ląstą.

Rizikos faktoriai

  • Rūkymas – Tai yra vienas iš pagrindinių rizikos veiksnių, kuris gali sukelti lėtines plaučių ligas ir pabloginti kvėpavimo funkciją.
  • Darbo aplinka – Asmenys, dirbantys dulkėtose ar cheminėse aplinkose, gali būti labiau linkę į kvėpavimo sutrikimus.
  • Amžius – Vyresnio amžiaus žmonės dažniau susiduria su kvėpavimo nepakankamumu dėl natūralaus organizmo senėjimo proceso.
  • Genetiniai veiksniai – Tam tikros paveldimos ligos gali didinti riziką susirgti kvėpavimo nepakankamumu.

Simptomai

  • Pagrindiniai kvėpavimo nepakankamumo simptomai gali būti dusulys, ypač fizinio krūvio metu, nuolatinis kosulys, krūtinės skausmas, nuovargis ir mėlynavimas (cianozė) aplink lūpas ir pirštus. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų, tokių kaip lengvas dusulys, iki sunkių, tokių kaip ūmus kvėpavimo pasunkėjimas, reikalaujantis skubios medicininės pagalbos.

Diagnostika

Kvėpavimo nepakankamumas diagnozuojamas remiantis klinikiniais simptomais, paciento istorija ir įvairiais diagnostiniais tyrimais. Dažnai atliekami plaučių funkcijos testai, kurie matuoja deguonies ir anglies dioksido kiekį kraujyje. Taip pat gali būti naudojamos rentgeno nuotraukos arba kompiuterinė tomografija, siekiant įvertinti plaučių būklę. Kiti diagnostiniai metodai apima deguonies saturacijos matavimą naudojant pulso oksimetrą.

Gydymas

Kvėpavimo nepakankamumo gydymas priklauso nuo ligos priežasties ir sunkumo. Dažniausiai naudojami vaistai, tokie kaip bronchodilatatoriai, kortikosteroidai ir antibiotikai, jei yra uždegimas ar infekcija. Taip pat gali būti taikomos nemedicininės priemonės, tokios kaip deguonies terapija, fizinė reabilitacija ir kvėpavimo pratimai. Naujausios gydymo galimybės apima biotechnologinius vaistus ir novatoriškas terapijas, tokias kaip plaučių transplantacija, esant sunkiai būklei. Svarbu, kad gydymas būtų individualizuotas, atsižvelgiant į kiekvieno paciento poreikius ir būklę.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
cukrinis diabetas
dantenų patologija
daugiasisteminė liga
daugiažidininė liga
diabetinė dieta
diseminuota liga
dusulys
endokrinologija
gestacinis diabetas
gydymas tuberkuliozės
hiperglikemija
infekcija
kvėpavimas
kvėpavimo takų liga
letterersiwe liga
metabolinis sindromas
nosocomialinė infekcija
odontologinė onkologija
plaučiai
simptomai tuberkuliozės

Rašyti komentarą