Leišmaniozė

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Leišmaniozė yra parazitinė liga, kurią sukelia Leishmania genties pirmuonys. Ši liga gali paveikti įvairias žmogaus anatomines sistemas, tačiau dažniausiai ji veikia odą, limfinę sistemą ir vidaus organus. Kai kurie leišmanijų tipai sukelia odos leismaniozę, kuri pasireiškia odos pažeidimais, o kiti sukelia visceralines formas, kurios paveikia kepenis, blužnį ir kaulų čiulpus. Paveikti organai gali tapti padidėję ir sutrikdyti jų funkcijas, kas gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Ligos aprašymas

Leišmaniozė yra infekcinė liga, kurią sukelia Leishmania parazitai, perduodami per įkandimus užkrėstų smėlio musių. Liga gali pasireikšti skirtingomis formomis, įskaitant odos, visceralines ir mukokutaneines leismaniozes. Odos forma dažniausiai pasireiškia odos pažeidimais, o visceralinė forma gali sukelti sunkius vidaus organų pažeidimus ir net mirtį, jei nebus gydoma. Leišmaniozė yra svarbi visuomenės sveikatos problema, ypač tropiniuose ir subtropiniuose regionuose, kur ji gali sukelti didelį sergamumą ir mirtingumą.

Ligos priežastis

Leišmaniozės priežastis yra Leishmania genties pirmuonys, kurie į organizmą patenka per smėlio musių įkandimus. Skirtingos Leishmania rūšys sukelia skirtingas ligos formas. Be to, ligos vystymuisi gali turėti įtakos imuninė sistema, nes silpna imuninė reakcija gali palengvinti parazito plitimą organizme. Taip pat svarbūs yra aplinkos veiksniai, tokie kaip gyvenimo sąlygos, sanitariniai aspektai ir kontaktas su užkrėstais gyvūnais.

Rizikos faktoriai

  • Gyvenimo aplinka: žmonės, gyvenantys endeminėse teritorijose, kuriose yra smėlio musių, yra labiau pažeidžiami.
  • Imuninė sistema: asmenys su silpna imunine sistema, pavyzdžiui, sergantys ŽIV/AIDS ar turintys kitų imunodeficito būklių, yra didesnėje rizikoje.
  • Socialiniai ir ekonominiai veiksniai: skurdas, prasta sanitarija ir gyvenimo sąlygos taip pat didina riziką užsikrėsti.

Simptomai

  • Odai: odos leismaniozė gali sukelti išbėrimus, opas ir randus. Pažeidimai gali būti skausmingi, niežtintys ir gali sukelti antrines infekcijas.
  • Visceralinė forma: ši forma pasižymi karščiavimu, svorio kritimu, nuovargiu, blužnies ir kepenų padidėjimu, anemija bei imuninės sistemos sutrikimais.

Diagnostika

Leišmaniozės diagnozė apima klinikinius simptomus, laboratorinius tyrimus ir parazitų identifikavimą. Dažniausiai atliekami kraujo tyrimai, odos biopsijos ar kaulų čiulpų mėginiai, siekiant nustatyti parazito buvimą. Taip pat naudojami serologiniai ir molekuliniai tyrimo metodai, tokie kaip PCR, kurie leidžia greičiau ir tiksliau nustatyti ligą.

Gydymas

Leišmaniozės gydymas priklauso nuo ligos formos ir sunkumo. Dažniausiai naudojami vaistai, tokie kaip antimoniniai preparatai, miltefosinas ir amphotericin B. Be to, naujausi gydymo metodai apima imunoterapiją ir vakcinas, kurios dar yra tyrimų stadijoje. Nemedicininiai gydymo metodai apima prevencines priemones, tokias kaip smėlio musių įkandimų prevencija, higienos palaikymas ir gyvenimo sąlygų gerinimas.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergija
alergijos
angina
arteritas
bakterijos
bėrimas
blauzdos
depresija
dermatitas
diabetas
dieta
dilgėlinė
dismenorėjos
dusulys
erekcijos
fibrozė
gamyba
granuliomatozė
gydymas
gyvūnai
imunodeficitas
infarktas
infekcija
infiltracija
inhibitoriai
inkstai
insultas
kapsulės
karščiavimas
kavasaki
klinika
komplikacijos
kosulys
kraujavimas
kraujospūdis
kraujotaka
kvėpavimas
ląstelės
leptospirozė
liaukos
ligoms
ligonis
ligos
makroglobulinemija
medikamentai
medikamentinis
mėnesinės
miegas
mišria
navikas
nealerginio
nealerginis
nefritas
nekrozė
nemiga
nerimas
nutukimas
paaugliams
paburkimas
pacientas
pažeidimai
pažeidimas
plazmos
pratimai
priklausomybė
procedūros
pūkšlė
pūslės
riešutai
sarkoidozė
sergamumas
sergantiesiems
simptomai
sindromas
skausmas
skystis
šlapimas
šlapimtakis
šlapinimasis
šlaplė
šlubavimas
spuogai
sutrikimai
tabletės
terapija
tuberkuliozė
tyrimas
uždegimas
vaistai
vargina
varpos
venos
vėžys
virusai
virusas
vyrams
žvynelinė

Rašyti komentarą