Lėtinė transplantuoto inksto nefropatija

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Lėtinė transplantuoto inksto nefropatija yra liga, kuri tiesiogiai susijusi su inkstų funkcija ir anatomija. Inkstai, kaip pagrindiniai šlapimo sistemos organai, atlieka esminę rolę organizmo homeostazėje, filtruoja kraują ir pašalina atliekas. Transplantacijos metu inkstas, gautas iš donoro, implantuojamas į recipientą, tačiau po tam tikro laiko gali prasidėti nefropatija, kuri paveikia transplantuoto inksto audinius ir jo funkcionalumą. Tai gali sukelti struktūrinius pokyčius inkstų glomeruluose, vamzdeliuose ir intersticiniame audinyje, kas lemia jų nepakankamumą.

Ligos aprašymas

Lėtinė transplantuoto inksto nefropatija yra ilgalaikė ir progresuojanti būklė, kuri gali pasireikšti bet kuriuo metu po inksto transplantacijos. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti inkstų funkcijos praradimą, kas reikalauja dializės ar antrojo transplantavimo. Lėtinė nefropatija gali būti asimptominė ankstyvose stadijose, tačiau vėliau ji gali sukelti rimtų komplikacijų, įskaitant hipertenziją, elektrolitų disbalansą ir kitas sistemines problemas. Ši liga yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl transplantacijos sėkmė gali būti ribota.

Ligos priežastis

Pagrindinės lėtinės transplantuoto inksto nefropatijos priežastys apima imuninės sistemos reakciją į transplantuotą organą, kurie gali sukelti atmetimo procesus. Be to, gali būti ir kitų priežasčių, tokių kaip diabetas, hipertenzija, infekcijos ar vaistų nepageidaujamas poveikis. Mechanizmai, kurie lemia šios ligos vystymąsi, gali būti susiję su ląstelių pažeidimu, uždegimu ir fibrozės procesais inksto audiniuose.

Rizikos faktoriai

  • Imuninės sistemos sutrikimai – gali padidinti atmetimo riziką ir sukelti nefropatiją.
  • Diabetas – didina inkstų pažeidimo riziką ir gali pagreitinti nefropatijos vystymąsi.
  • Hipertenzija – aukštas kraujospūdis gali sukelti papildomą stresą inkstams.
  • Vaistų poveikis – tam tikri vaistai, vartojami po transplantacijos, gali turėti nepageidaujamą poveikį inkstų funkcijai.

Simptomai

  • Simptomai gali būti įvairūs, pradedant nuo lengvo nuovargio ir padidėjusio šlapinimosi, iki rimtesnių požymių, tokių kaip edema, aukštas kraujospūdis, ir elektrolitų disbalansas. Vėlesnėse ligos stadijose gali pasireikšti sunki inkstų funkcijos nepakankamumo simptomatika, įskaitant pykinimą, vėmimą ir galvos skausmus.

Diagnostika

Diagnostika apima laboratorinius tyrimus, tokius kaip kraujo tyrimai, kurie nustato kreatinino ir šlapalo kiekį, bei šlapimo tyrimus, kurie gali parodyti baltymų ar kraujo buvimą. Taip pat gali būti atliekama biopsija, siekiant įvertinti inksto audinio būklę ir nustatyti pažeidimo laipsnį. Vaizdiniai tyrimai, tokie kaip ultragarsas, taip pat gali būti naudojami inkstų struktūrai įvertinti.

Gydymas

Gydymas gali apimti vaistų, tokių kaip imunosupresantai, vartojimą, siekiant sumažinti imuninės sistemos atsaką į transplantuotą inkstą. Be to, gali būti taikomos dietos rekomendacijos, skirtos palaikyti inkstų funkciją, ir gydymas, skirtas hipertenzijai bei diabetui kontroliuoti. Naujovės gydyme apima naujų vaistų ir terapijų tyrimus, kurie gali pagerinti transplantato išgyvenamumą ir sumažinti nefropatijos riziką. Taip pat svarbu reguliariai stebėti inkstų funkciją ir laiku reaguoti į bet kokius pokyčius.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
b ląstelių limfoma
bakterinė pneumonija
klasifikacija
kraujo ligos
ląstelės
lėtinė
limfoma
makšties gleivinės atrofija
pneumonija
portalo hipertenzija
radioterapija
sarkoidozė
sausų akių sindromas
transplantacija
urogenitalinė patologija

Rašyti komentarą