Lėtinis laringitas ir laringotracheitas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Lėtinis laringitas ir laringotracheitas yra ligos, susijusios su gerklų (laringito) ir trachėjos (tracheito) uždegimu. Šie organai yra kvėpavimo sistemos dalis, kurioje oras praeina iš nosies ir burnos į plaučius. Gerklos yra esančios kaklo srityje, o trachėja – žemiau gerklų, jungiančios jas su plaučiais. Šių organų uždegimas gali sukelti kvėpavimo sunkumų, balso pokyčius ir kitus simptomus, kurie gali stipriai paveikti žmogaus gyvenimo kokybę.

Ligos aprašymas

Lėtinis laringitas ir laringotracheitas yra ilgalaikiai uždegiminiai procesai gerklėse ir trachėjoje, kurie gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, įskaitant infekcijas, alergijas ir dirgiklius. Šios ligos dažnai pasireiškia simptomais, tokiais kaip užkimimas, gerklės skausmas ir kosulys. Lėtinis laringitas gali sukelti rimtų komplikacijų, pavyzdžiui, balso praradimą ar sunkumus kvėpuojant, todėl jo gydymas yra labai svarbus.

Ligos priežastis

Pagrindinės lėtinio laringito ir laringotracheito priežastys apima ilgalaikį dirginimą, kurį sukelia rūkymas, aplinkos tarša, alergijos, infekcijos (pvz., virusinės ar bakterinės) ir gastroezofaginio refliukso liga. Šie veiksniai gali sukelti uždegimą ir padidinti gleivių sekreciją, kas lemia simptomų atsiradimą. Be to, lėtinės ligos, tokios kaip astma, taip pat gali prisidėti prie šių ligų vystymosi.

Rizikos faktoriai

  • Rūkymas – nikotinas ir kitos medžiagos dirgina gerklas ir trachėją, didindami uždegimo riziką.
  • Aplinkos tarša – oro užterštumas gali sukelti kvėpavimo takų dirginimą ir uždegimą.
  • Alergijos – alergenai, tokie kaip žiedadulkės ar dulkių erkutės, gali sukelti alerginį rinitą ir laringitą.
  • Infekcijos – dažnos virusinės ar bakterinės infekcijos gali sukelti lėtinį uždegimą.
  • Gastroezofaginio refliukso liga – rūgštis iš skrandžio gali dirginti gerklas ir trachėją, sukeldama uždegimą.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima užkimimą, gerklės skausmą, sausą kosulį, sunkumus kvėpuojant, gleivių sekreciją ir diskomfortą gerklėje. Simptomai gali skirtis nuo lengvų iki sunkių, o kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir karščiavimas bei bendras silpnumas.

Diagnostika

Diagnozuojant lėtinį laringitą ir laringotracheitą, gydytojas pirmiausia atlieka fizinį tyrimą ir klauso paciento skundų. Dažnai naudojami tokie tyrimai kaip laringoskopija, kurios metu speciali kamera leidžia apžiūrėti gerklas ir trachėją, bei endoskopija, siekiant įvertinti uždegimo laipsnį. Taip pat gali būti atliekami laboratoriniai tyrimai, siekiant nustatyti galimus infekcinius agentus.

Gydymas

Lėtinio laringito ir laringotracheito gydymas gali būti tiek medicininis, tiek nemedicininis. Medicininiai sprendimai apima uždegimą mažinančius vaistus, antihistamininius preparatus ir antibiotikus, jei nustatoma bakterinė infekcija. Be to, rekomenduojama vengti dirgiklių, tokių kaip dūmai ir alergijos sukėlėjai. Nemedicininiai gydymo būdai apima garų įkvėpimą, drėkinimą ir balso poilsį. Naujoviškos terapijos galimybės gali apimti lazerinę terapiją ir imunoterapiją, kurios gali padėti sumažinti simptomus ir pagerinti pacientų gyvenimo kokybę.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
diagnostika
dusulys
granuliomatozė
gydymas
infekcija
infekcijos
karščiavimas
kosulys
kvėpavimas
laringitas
ligos
plaučiai
plaučių vėžys
sergamumas
sindromas
terapija
uždegimas
vargina
virusai

Komentarai

2025-01-05 | Rasa
Ar yra galimybe išgydyti ūmų laringotraheita

Rašyti komentarą