Lėtinis nefritinis sindromas
Anatomija
Lėtinis nefritinis sindromas yra susijęs su inkstų anatomija, ypač jų struktūra ir funkcija. Inkstai yra poriniai organai, esantys juosmens srityje, ir yra atsakingi už kraujo filtravimą, skysčių pusiausvyros palaikymą bei medžiagų apykaitos produktų pašalinimą. Ši liga paveikia glomerulus – smulkias kraujagyslių struktūras, kurios filtruoja kraują. Dėl uždegimo ir pažeidimų glomeruluose, inkstai praranda gebėjimą tinkamai vykdyti savo funkcijas, kas gali sukelti įvairias sveikatos problemas.
Ligos aprašymas
Lėtinis nefritinis sindromas yra ilgalaikė liga, kurią dažniausiai sukelia uždegiminiai procesai inkstuose. Ši liga pasižymi nuolatiniu arba kartotiniu glomerulų pažeidimu, dėl kurio atsiranda proteinurija (baltymų kiekio padidėjimas šlapime), hematurija (kraujas šlapime) ir įvairūs kiti simptomai. Lėtinis nefritinis sindromas yra svarbus, nes jis gali sukelti inkstų funkcijos nepakankamumą, todėl gali prireikti dializės ar inkstų persodinimo. Be to, jis gali turėti įtakos bendrai organizmo sveikatai, sukelti hipertenziją ir širdies bei kraujagyslių ligas.
Ligos priežastis
Pagrindinės lėtinio nefritinio sindromo priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai tai autoimuninės ligos, tokios kaip sisteminė raudonoji vilkligė arba IgA nefropatija. Taip pat gali būti infekcijos, tokios kaip streptokokinė infekcija, kuri gali sukelti glomerulonefritą. Be to, tam tikri vaistai, toksinai ir lėtinės ligos, pavyzdžiui, cukrinis diabetas, gali prisidėti prie šios ligos vystymosi. Uždegiminiai procesai, kurie veikia glomerulus, sukelia jų pažeidimus ir gali sukelti funkcinės inkstų veiklos sutrikimus.
Rizikos faktoriai
- Genetiniai veiksniai – šeimyninė anamnezė gali padidinti ligos riziką.
- Amžius – vyresnio amžiaus žmonėms dažniau pasireiškia inkstų ligos.
- Diabetas – cukrinis diabetas gali sukelti nefropatiją ir padidinti riziką.
- Hipertenzija – aukštas kraujo spaudimas gali pabloginti inkstų funkciją.
- Infekcijos – lėtinės infekcijos gali prisidėti prie inkstų pažeidimų.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai gali apimti patinimą, ypač aplink akis ir kojas, nuovargį, šlapimo pokyčius (tokių kaip kraujas ar putojantis šlapimas), aukštą kraujo spaudimą, skausmą juosmens srityje. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir sunkesni simptomai, tokie kaip inkstų nepakankamumo požymiai, pavyzdžiui, pykinimas, vėmimas ir apetito praradimas.
Diagnostika
Lėtinis nefritinis sindromas diagnozuojamas atliekant įvairius tyrimus. Pirmiausia atliekami kraujo tyrimai, siekiant įvertinti inkstų funkciją, taip pat šlapimo tyrimai, kurie gali parodyti baltymų ir kraujo buvimą. Taip pat gali būti atliekami ultragarsiniai tyrimai, kad būtų įvertinta inkstų struktūra, ir, jei reikia, biopsija, siekiant nustatyti uždegimo pobūdį ir sunkumą.
Gydymas
Lėtinio nefritinio sindromo gydymas gali būti sudėtingas ir apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai gydymo būdai dažnai apima kortikosteroidus ir imunosupresantus, siekiant sumažinti uždegimą ir užkirsti kelią tolesniam inkstų pažeidimui. Be to, gali būti skiriami vaistai, reguliuojantys kraujo spaudimą, ir diuretikai, siekiant sumažinti patinimą. Nemedicininiai gydymo būdai apima dietos korekciją, skysčių vartojimo reguliavimą ir gyvenimo būdo pakeitimus, kad būtų sumažinta inkstų apkrova. Naujų terapijos galimybių paieška, pavyzdžiui, biologinių vaistų naudojimas, taip pat yra aktyviai tiriama, siekiant pagerinti gydymo rezultatus.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas