Lokalus kaklo pabrinkimas, apimties padidėjimas ir gumbas

Ligos aprašymas

Anatomija

Lokalus kaklo pabrinkimas, apimties padidėjimas ir gumbas dažniausiai susiję su kaklo anatomija, kurioje yra daugybė svarbių struktūrų, tokių kaip limfmazgiai, skydliaukė, kraujagyslės ir raumenys. Kaklo srityje gausu limfinių audinių, kurie atlieka svarbų vaidmenį imuninėje sistemoje. Limfmazgiai, esantys kakle, gali padidėti dėl infekcijų, uždegimų ar kitų patologinių procesų, dėl ko gali atsirasti matomi pabrinkimai. Be to, skydliaukė, esanti kaklo priekinėje dalyje, taip pat gali sukelti pabrinkimus, jei ji yra paveikta ligų, tokių kaip hipertirozė ar hipotirozė.

Ligos aprašymas

Lokalus kaklo pabrinkimas ir gumbas yra simptomas, o ne savarankiška liga. Jis gali rodyti įvairias patologines būkles, tokias kaip infekcijos, navikai ar limfmazgių uždegimas. Ši liga yra svarbi, nes ji gali būti ankstyvas signalas apie rimtesnes sveikatos problemas, todėl reikia atidžiai stebėti ir vertinti jos priežastis. Pabrinkimo pobūdis ir trukmė gali suteikti svarbios informacijos apie galimą ligos eigą.

Ligos priežastis

Pagrindinės lokalus kaklo pabrinkimo priežastys gali būti įvairios. Tai apima infekcijas, tokias kaip virusinės ar bakterinės gerklės infekcijos, kurios sukelia limfmazgių uždegimą. Be to, autoimuninės ligos, tokios kaip Graves’o liga ar Hashimoto tiroiditas, gali paveikti skydliaukės funkciją ir sukelti pabrinkimus. Taip pat navikai, tiek gerybiniai, tiek piktybiniai, gali būti atsakingi už kaklo apimties padidėjimą.

Rizikos faktoriai

  • Amžius: vyresni žmonės dažniau susiduria su gerybiniais ar piktybiniais navikais.
  • Infekcijos: asmenys, turintys dažnai pasikartojančias infekcijas, yra labiau linkę į limfmazgių padidėjimą.
  • Genetika: šeiminė anamnezė gali padidinti riziką susirgti tam tikromis ligomis, susijusiomis su kaklo pabrinkimu.
  • Imuninės sistemos sutrikimai: asmenys, turintys silpną imuninę sistemą, yra labiau linkę į infekcijas ir uždegimus.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti matomą kaklo pabrinkimą, jautrumą ar skausmą pabrinkimo srityje, sunkumą ryjant, karščiavimą ir bendrą silpnumą. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų (pavyzdžiui, nežymus diskomfortas) iki sunkių (pavyzdžiui, stiprus skausmas ir bendras negalavimas).

Diagnostika

Diagnozė dažniausiai prasideda nuo išsamaus anamnezės surinkimo ir fizinio tyrimo. Gydytojas gali atlikti palpaciją, kad įvertintų pabrinkimo pobūdį ir dydį. Papildomi tyrimai gali apimti kraujo tyrimus, ultragarsą, kompiuterinę tomografiją arba biopsiją, jei yra įtarimų dėl naviko. Šie tyrimai padeda nustatyti tikslią pabrinkimo priežastį ir parinkti tinkamą gydymą.

Gydymas

Gydymas priklauso nuo pabrinkimo priežasties. Jei pabrinkimą sukelia infekcija, gali būti skiriami antibiotikai. Autoimuninėms ligoms gydyti naudojami hormoniniai preparatai ar imuninės sistemos slopikliai. Gerybinių navikų atveju gali prireikti stebėjimo arba chirurginio gydymo, o piktybinių navikų atveju – chemoterapijos ar radioterapijos. Be to, nemedicininiai sprendimai, tokie kaip gyvenimo būdo pokyčiai ir sveika mityba, gali padėti pagerinti paciento būklę ir sustiprinti imuninę sistemą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
apopleksija
apyvarpė
arteritas
ataugos
ausis
bėrimas
būgnelis
cholesteatomos
cistos
dėmės
dermatitas
diabetas
diafragmos
dilgėlinė
empiema
erekcija
fibroadenomatozė
granuliomatozė
gydymas
hemorojus
imunitetas
imunodeficitas
infekcija
inkstai
insultas
išopėjimas
karpos
karščiavimas
kavasaki
kepenys
keratitas
kiaušialąstė
kiaušidės
kifozė
komplikacijos
kraujagyslės
kraujui
krūtinplėvės
lavažas
liaukos
ligos
limfmazgiai
maistas
mastoiditas
mediastinitas
migrena
mioma
miomos
navikas
nealerginio
nealerginis
nėštumas
nutukimas
osteoporozė
ovuliacija
paburkimas
parafimozė
pažeidimas
perikardas
pilvaplėvė
plaučiai
plaučių vėžys
pleuritas
pneumotoraksas
priteka
proteinozė
pūlinys
pūslės
pykinimas
randėjimu
raumenys
salpingitas
sąnariai
sąnarys
sėklidės
simptomai
sindromas
širdis
skausmas
skilvelis
šlapimas
šlapimtakis
šlapinimasis
šlaplė
šokikaulis
spontaninė kraujosruva
spuogai
stemplė
stuburas
tamponadai
transplantacija
trauma
traumos
tuberkuliozė
tulžis
užsikrėtus
vargina
vėjaraupiai
viduriavimas

Rašyti komentarą