Lūpų ligos

Ligos aprašymas

Anatomija

Lūpų ligos dažniausiai susijusios su odos ir gleivinės pokyčiais, kurie atsiranda lūpų srityje. Lūpos yra sudarytos iš išorinio epidermio sluoksnio, vidinio gleivinės sluoksnio ir raumeninio audinio, kuris užtikrina jų judrumą. Lūpų liga gali paveikti šiuos audinius, sukelti uždegimus, opas ar net navikus. Dėl lūpų anatomijos, jų pažeidimai gali turėti įtakos ne tik estetinei išvaizdai, bet ir funkcijai, pavyzdžiui, kalbėjimui ir maisto vartojimui.

Ligos aprašymas

Lūpų ligos apima įvairias patologijas, kurios gali būti tiek infekcinės, tiek neinfekcinės. Tai gali būti herpes simplex viruso sukelta infekcija, lūpų vėžys, arba uždegiminės ligos, tokios kaip cheilitas. Šios ligos gali sukelti skausmą, diskomfortą ir sutrikdyti kasdienę veiklą. Lūpų ligos yra svarbios, nes jos gali būti susijusios su kitomis sveikatos problemomis ir gali rodyti organizmo būklę.

Ligos priežastis

Lūpų ligų priežastys gali būti labai įvairios. Pagrindinės priežastys apima virusines infekcijas, pavyzdžiui, herpes simplex virusą, kuris sukelia lūpų pūslelinę. Taip pat gali pasitaikyti bakterinės infekcijos, alerginės reakcijos į maistą ar kosmetiką, bei mechaniniai pažeidimai. Lūpų ligos gali būti susijusios su sisteminėmis ligomis, tokiomis kaip autoimuninės ligos, arba su nepalankiais aplinkos veiksniais, pavyzdžiui, saulės spinduliais ar cheminėmis medžiagomis.

Rizikos faktoriai

  • Silpna imuninė sistema – asmenys su nusilpusia imunine sistema yra labiau linkę į infekcijas.
  • Alergijos – žmonės, turintys alergijas, gali patirti lūpų ligas dėl kontakto su alergenu.
  • Saulės poveikis – ilgalaikis saulės spindulių poveikis gali sukelti lūpų odos pažeidimus.
  • Blogi įpročiai – rūkymas ir alkoholis gali prisidėti prie lūpų ligų atsiradimo.

Simptomai

  • Pagrindiniai lūpų ligų simptomai gali apimti paraudimą, patinimą, skausmą, niežėjimą, pleiskanojimą ir opas. Lengvos formos gali pasireikšti tik diskomfortu, o sunkesnės formos gali sukelti opų atsiradimą ir rimtus skausmus.

Diagnostika

Lūpų ligos diagnozuojamos remiantis klinikiniu įvertinimu, anamneze ir, jei reikia, laboratoriniais tyrimais. Gydytojas gali atlikti fizinį patikrinimą, kad nustatytų simptomus, ir gali rekomenduoti biopsiją ar kultūrų tyrimus, kad patvirtintų infekciją ar kitą patologiją.

Gydymas

Lūpų ligų gydymas priklauso nuo ligos pobūdžio. Tai gali apimti antivirusinius vaistus, antibiotikus, kortikosteroidus, taip pat nemedicininius sprendimus, tokius kaip drėkinamieji balzamai ir natūralūs aliejai. Naujausios terapijos galimybės apima imunoterapiją ir lazerinį gydymą, kurie gali būti taikomi sunkesnėms ligoms, tokioms kaip lūpų vėžys. Svarbu konsultuotis su gydytoju dėl tinkamo gydymo plano.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergijos
angina
diagnostika
dusulys
granuliomatozė
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
kosulys
ligos
lūpų infekcija
lūpų opaligė
paburkimas
pacientas
sergamumas
sindromas
uždegimas
vargina
virusai

Rašyti komentarą

POST TYPE:ligos