Mazginė eritema
Anatomija
Mazginė eritema yra odos liga, kurią dažniausiai sukelia imuninės sistemos reakcijos. Ši liga paveikia odą, ypač apatinę kūno dalį, tačiau gali pasireikšti ir kitose kūno vietose. Pagrindinės paveiktos anatomijos dalys yra epidermis ir dermis, kurie sudaro odos struktūrą. Mazginė eritema gali sukelti uždegiminius procesus, todėl paveikta oda gali tapti paraudusi, patinusi, o kartais ir skausminga. Ši liga gali turėti įtakos ir kraujagyslių sistemai, kadangi dažnai atsiranda kraujagyslių išsiplėtimas ir uždegimas, kas gali sukelti papildomų simptomų ir komplikacijų.
Ligos aprašymas
Mazginė eritema yra uždegiminė odos liga, kuri dažniausiai pasireiškia kaip raudoni, skausmingi mazgai po oda. Ši liga gali atsirasti tiek suaugusiems, tiek vaikams, tačiau dažniau pasitaiko paauglystėje ir jaunystėje. Mazginė eritema yra svarbi, nes ji gali būti susijusi su kitomis ligomis, tokiomis kaip infekcijos, autoimuninės ligos ar alerginės reakcijos. Liga gali turėti skirtingą eigą – ji gali būti ūminė, trukti kelias savaites, arba lėtinė, kai simptomai kartojasi ilgą laiką.
Ligos priežastis
Mazginės eritemos priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai tai sukelia infekcijos, ypač virusinės ar bakterinės, pavyzdžiui, streptokokinės infekcijos. Taip pat ligą gali sukelti alerginės reakcijos, vaistų vartojimas, autoimuniniai procesai ar net tam tikri maisto produktai. Mechanizmai, kurie sukelia mazginę eritemą, gali apimti imuninės sistemos hiperreaktyvumą, kuris sukelia uždegimą ir odos pokyčius. Be to, stresas ir tam tikros lėtinės ligos gali būti rizikos veiksniai, prisidedantys prie šios ligos vystymosi.
Rizikos faktoriai
- Amžius – dažniau pasitaiko paaugliams ir jaunimui.
- Infekcijos – ypač streptokokinės infekcijos.
- Alergijos – reakcijos į maistą ar vaistus.
- Autoimuninės ligos – gali padidinti riziką.
- Stresas – gali pabloginti simptomus.
Simptomai
- Pagrindiniai ligos simptomai yra raudoni mazgai, kurie gali būti skausmingi ir patinę. Taip pat gali pasireikšti niežėjimas, odos jautrumas, karščiavimas ir bendras silpnumas. Simptomai gali skirtis nuo lengvų iki sunkių, kai mazgai gali sukelti didelį diskomfortą ir riboti kasdienę veiklą.
Diagnostika
Mazginės eritemos diagnozė paprastai remiasi klinikiniu tyrimu ir paciento anamneze. Gydytojas įvertina odos pokyčius, atsižvelgia į simptomus ir galimas priežastis. Papildomi tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimai, gali būti atlikti siekiant nustatyti uždegimo požymius ar infekcijas. Kartais gali prireikti odos biopsijos, kad būtų galima patvirtinti diagnozę ir išskirti kitas odos ligas.
Gydymas
Mazginės eritemos gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Dažniausiai skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) skausmui ir uždegimui mažinti. Jei liga yra susijusi su infekcija, gali būti skiriami antibiotikai. Taip pat svarbu vengti veiksnių, kurie gali sukelti simptomų pablogėjimą, pavyzdžiui, streso ar alerginių reakcijų. Neseniai buvo pradėti naudoti ir nauji gydymo metodai, tokie kaip biologiniai preparatai, kurie gali būti efektyvūs lėtinėms formoms gydyti. Be to, pacientams rekomenduojama sekti sveiką gyvenimo būdą ir reguliariai konsultuotis su gydytoju.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas
Komentarai