Mazginis poliarteritas ir su juo susijusios būklės

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Mazginis poliarteritas yra sisteminė liga, kuri paveikia kraujagysles, ypač mažas ir vidutines arterijas. Liga gali turėti įtakos įvairiems organams ir sistemoms, tokioms kaip inkstai, plaučiai, širdis ir nervų sistema. Pavyzdžiui, kai ligos procesas veikia inkstų arterijas, tai gali sukelti hipertenziją ir inkstų funkcijos sutrikimus. Paveikus nervų sistemą, gali atsirasti neurologiniai simptomai, tokie kaip galvos skausmai ar net insultas. Taigi, mazginis poliarteritas gali sukelti daugybę komplikacijų, priklausomai nuo to, kurios arterijos yra pažeistos.

Ligos aprašymas

Mazginis poliarteritas yra uždegiminė liga, kuri pažeidžia kraujagyslių sieneles, sukeldama jų uždegimą ir sustorėjimą. Ši liga dažniausiai pasireiškia suaugusiems žmonėms, o jos eiga gali būti labai įvairi – nuo lengvų simptomų iki sunkių komplikacijų, galinčių kelti pavojų gyvybei. Mazginis poliarteritas yra svarbi liga, nes ji gali sukelti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip organų nepakankamumas, ir reikalauja kruopštaus stebėjimo bei gydymo.

Ligos priežastis

Tikslios mazginio poliarterito priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad liga yra autoimuninė, tai reiškia, kad organizmo imuninė sistema klaidingai puola savo pačių audinius. Galimi priežastiniai veiksniai apima genetinę polinkį, infekcijas, aplinkos veiksnius ir uždegiminius procesus. Kai kurie tyrimai rodo, kad virusinės ar bakterinės infekcijos gali sukelti imuninės sistemos reakciją, kuri vėliau sukelia uždegimą kraujagyslėse.

Rizikos faktoriai

  • Amžius: Liga dažniausiai pasireiškia suaugusiems žmonėms, ypač vyresniems nei 50 metų.
  • Lytis: Vyrams mazginis poliarteritas pasireiškia dažniau nei moterims.
  • Genetika: Asmenys, turintys šeimos istoriją šios ligos, yra labiau linkę susirgti.
  • Aplinkos veiksniai: Tam tikros cheminės medžiagos ar infekcijos gali didinti riziką.

Simptomai

  • Pagrindiniai mazginio poliarterito simptomai gali apimti nuovargį, svorio kritimą, karščiavimą, raumenų ir sąnarių skausmus. Daugeliu atvejų simptomai gali būti lengvi ir palaipsniui progresuoti, tačiau kai kuriais atvejais gali pasireikšti sunkių simptomų, tokių kaip stiprus galvos skausmas, regėjimo sutrikimai, krūtinės skausmas ar inkstų nepakankamumas.

Diagnostika

Mazginio poliarterito diagnozė apima išsamų klinikinį įvertinimą, laboratorinius tyrimus ir vaizdavimo procedūras. Gydytojas gali atlikti kraujo tyrimus, siekdamas nustatyti uždegimo rodiklius, tokius kaip eritrocitų nusėdimo greitis (ENG) ir C-reaktyvusis baltymas (CRB). Vaizdavimo metodai, tokie kaip ultragarsas, magnetinio rezonanso tomografija (MRT) ar kompiuterinė tomografija (KT), gali būti naudojami kraujagyslių pažeidimams įvertinti.

Gydymas

Mazginio poliarterito gydymas dažniausiai apima imuninės sistemos slopinimą, naudojant kortikosteroidus ir imunosupresantus, kurie padeda sumažinti uždegimą ir užkirsti kelią tolesniam organų pažeidimui. Be to, gali būti taikomos ir nemedicininės priemonės, tokios kaip fizioterapija bei gyvenimo būdo pokyčiai. Naujausios terapijos galimybės gali apimti biologinius vaistus, kurie taikosi į specifinius imuninės sistemos komponentus, siekiant geriau kontroliuoti ligą ir sumažinti šalutinį poveikį.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
granuliomatozė
gydymas
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
komplikacijos
kosulys
ligos
paburkimas
sarkoidozė
simptomai
sindromas
terapija
uždegimas
vaistai
vargina
vaskulitas

Rašyti komentarą