Melanoma in situ
Anatomija
Melanoma in situ yra odos vėžio forma, kuri paveikia epidermį, tai yra viršutinį odos sluoksnį. Ši liga susijusi su melanocitais – ląstelėmis, kurios gamina pigmentą melaną ir atsakingos už odos spalvą. Paveiktos odos sritis gali būti bet kurioje kūno vietoje, tačiau dažniausiai pasitaiko ant saulės veikiamų kūno dalių, tokių kaip veidas, kaklas ir rankos. Melanoma in situ yra ankstyva ligos stadija, kai piktybinės ląstelės dar neperžengė bazinės membranos ir neįsiskverbė į gilesnius odos sluoksnius, tokius kaip dermis ar poodinis audinys.
Ligos aprašymas
Melanoma in situ yra piktybinis odos navikas, kuris atsiranda, kai melanocitai pradeda nekontroliuojamai daugintis, tačiau lieka tik epidermyje. Tai yra svarbi ligos forma, nes ji gali virsti invazine melanoma, jei nebus laiku diagnozuota ir gydoma. Šios ligos pobūdis yra toks, kad ji gali būti besimptomė, tačiau jos atpažinimas ankstyvoje stadijoje yra esminis norint užkirsti kelią tolesniam vėžio plitimui. Melanoma in situ yra labiau išgydoma nei pažengusios ligos formos, todėl ankstyvas gydymas yra itin svarbus.
Ligos priežastis
Pagrindinės melanoma in situ priežastys yra susijusios su UV spindulių poveikiu, paveldimumu ir odos tipo ypatumais. UV spinduliai, ypač iš saulės ir dirbtinių šaltinių, gali pažeisti odos ląsteles ir sukelti genetinius pokyčius melanocituose. Genetiniai veiksniai, tokie kaip šeimos istorija, taip pat gali didinti riziką. Be to, žmonės su šviesia oda, mėlynomis ar žaliomis akimis ir šviesiais plaukais yra labiau linkę į šią ligą. Kiti mechanizmai, kurie gali prisidėti prie ligos vystymosi, apima imuninės sistemos sutrikimus ir tam tikras odos ligas.
Rizikos faktoriai
- Ilgalaikis UV spindulių poveikis – asmenys, kurie dažnai būna saulėje be apsaugos, turi didesnę riziką.
- Paveldimumas – jei šeimoje buvo melanoma, rizika susirgti padidėja.
- Odos tipas – šviesios odos žmonės yra labiau pažeidžiami.
- Amžius – vyresni žmonės dažniau serga šia liga.
- Imuninės sistemos sutrikimai – asmenys, kurių imuninė sistema yra silpna, yra labiau linkę susirgti.
Simptomai
- Melanoma in situ gali būti beveik besimptomė, tačiau gali pasireikšti odos pokyčiais, tokiais kaip naujų pigmentuotų dėmių atsiradimas, esamų dėmių dydžio arba formos pokyčiai, niežėjimas ar kraujavimas. Šie simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo individualių atvejų.
Diagnostika
Melanoma in situ diagnozuojama atliekant dermatologinį ištyrimą, kurio metu gydytojas įvertina odos pokyčius. Dažnai naudojama dermatoskopija, kuri leidžia detaliau apžiūrėti odos struktūrą. Jei yra įtarimų dėl melanomos, gali būti atlikta biopsija, kuri apima odos mėginio paėmimą ir jo histologinį tyrimą, siekiant nustatyti, ar yra piktybinių ląstelių.
Gydymas
Gydymo galimybės apima chirurginį naviko pašalinimą, kuris yra pagrindinis ir efektyviausias metodas. Paprastai pašalinama ne tik pati melanoma, bet ir aplinkiniai audiniai, kad būtų užtikrintas visiškas išsivalymas. Priklausomai nuo atvejo, gali būti taikoma ir fotodinaminė terapija arba imunoterapija, tačiau tai yra mažiau paplitę. Svarbu atkreipti dėmesį į odos priežiūrą ir reguliarius dermatologinius patikrinimus, kad būtų galima laiku pastebėti bet kokius pakartotinius pokyčius.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas