Membranoproliferacinis glomerulonefritas

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Membranoproliferacinis glomerulonefritas (MPGN) yra liga, kuri tiesiogiai veikia inkstus, ypač glomerulus – mažus kraujagyslių tinklus, atsakingus už kraujo filtravimą. Inkstai, esantys abiejose kūno pusėse, yra esminiai organai, kurie reguliuoja skysčių ir elektrolitų pusiausvyrą, pašalina atliekas ir padeda palaikyti kraujo spaudimą. MPGN paveikia glomerulų struktūrą, sukeldama uždegimą ir pokyčius jų membranose, o tai gali sutrikdyti normalų inkstų funkciją.

Ligos aprašymas

Membranoproliferacinis glomerulonefritas yra reta, tačiau sunki inkstų liga, kuri pasireiškia glomerulų membranų proliferacija (augimu) ir uždegimu. Ši liga gali sukelti įvairius inkstų funkcijos sutrikimus, įskaitant proteinuriją (baltymų kiekio padidėjimą šlapime), hematuriją (kraują šlapime) ir galimą inkstų nepakankamumą. MPGN yra svarbi, nes ji gali sukelti ilgalaikius sveikatos sutrikimus, o kai kuriais atvejais net ir reikšmingą gyvenimo kokybės pablogėjimą.

Ligos priežastis

MPGN gali būti idiopatinis arba antrinis. Idiopatinis atvejis reiškia, kad tiksli ligos priežastis nėra žinoma. Antrinis MPGN gali būti susijęs su kitomis ligomis, tokiomis kaip virusinės infekcijos (pvz., hepatito C), autoimuninės ligos (pvz., sisteminė raudonoji vilkligė) ar tam tikri vaistai. Mechanizmai, lemiantys ligos vystymąsi, gali apimti imuninės sistemos disfunkciją, kuri sukelia uždegiminius procesus glomeruluose, o tai lemia jų pažeidimą ir proliferaciją.

Rizikos faktoriai

  • Virusinės infekcijos – kai kurios virusinės infekcijos, ypač hepatito C, gali padidinti MPGN riziką.
  • Autoimuninės ligos – asmenys, sergantys autoimuninėmis ligomis, tokiomis kaip vilkligė, gali būti labiau linkę į MPGN.
  • Genetiniai veiksniai – šeimos istorija inkstų ligų gali būti rizikos faktorius.
  • Amžius – MPGN dažniau pasitaiko suaugusiems, tačiau gali pasireikšti ir vaikams.

Simptomai

  • Pagrindiniai MPGN simptomai gali apimti patinimą (edemą), ypač aplink akis ir kojas, padidėjusį kraujospūdį, šlapimo spalvos pasikeitimą (tamsus šlapimas), nuovargį ir bendrą silpnumą. Kai kuriais atvejais gali pasitaikyti sunkių simptomų, tokių kaip inkstų nepakankamumas, reikalaujantis dializės ar transplantacijos.

Diagnostika

MPGN diagnozė remiasi klinikiniais simptomais, laboratoriniais tyrimais ir, dažnai, inkstų biopsija. Tyrimai gali apimti kraujo tyrimus, kad būtų įvertinta inkstų funkcija, ir šlapimo tyrimus, kad būtų nustatyta proteinurija bei hematurija. Inkstų biopsija leidžia patvirtinti diagnozę, nes ji suteikia galimybę mikroskopu apžiūrėti glomerulus ir nustatyti uždegimo ir proliferacijos požymius.

Gydymas

Membranoproliferacinio glomerulonefrito gydymas dažnai apima vaistus, kurie slopina imuninę sistemą, tokius kaip kortikosteroidai ir imunosupresantai. Be to, gali būti skiriami diuretikai, siekiant sumažinti patinimą, ir vaistai kraujospūdžiui kontroliuoti. Neseniai buvo įvesta naujų terapijų, tokių kaip biologiniai vaistai, kurie tiksliai veikia imuninius mechanizmus. Be medicininių sprendimų, svarbu laikytis sveikos gyvensenos principų, įskaitant subalansuotą mitybą ir fizinį aktyvumą, kad būtų palaikoma bendroji sveikata.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
glomerulosklerozė
granuliomatozė
gydymas
infekcija
inkstai
insultas
karščiavimas
ligos
nefritas
paburkimas
pūslės
sarkoidozė
sindromas
skystis
šlapimtakis
terapija
vaistai
virusai

Rašyti komentarą