Mėšlungiškas potraukis šlapintis (tenezmas)

Ligos aprašymas

Anatomija

Mėšlungiškas potraukis šlapintis, dar vadinamas tenezmu, yra liga, susijusi su šlapimo takų ir šlapimo pūslės funkcija. Ši liga paveikia urogenitalinę sistemą, ypač šlapimo pūslę, kuri yra atsakinga už šlapimo kaupimąsi ir išskyrimą. Tenezmo atveju, šlapimo pūslės raumenys (detrusorius) gali būti pernelyg aktyvūs arba dirginami, sukeldami skausmingus potraukius šlapintis. Be to, šlapimo takai, įskaitant inkstus ir šlapimtakius, taip pat gali būti paveikti, jei uždegimas arba infekcija plinta iš šlapimo pūslės.

Ligos aprašymas

Tenezmas yra skausmingas potraukis šlapintis, kuris gali pasireikšti kaip dažnas noras šlapintis, kartu su skausmu ar diskomfortu. Ši liga gali būti lėtinė arba ūminė, priklausomai nuo jos priežasties. Tenezmas gali būti svarbus, nes jis ne tik sukelia fizinį diskomfortą, bet ir gali turėti didelį poveikį paciento gyvenimo kokybei, sukeldamas nerimą ir stresą. Be to, tenezmas gali būti simptomų, rodančių rimtesnes ligas, pavyzdžiui, šlapimo takų infekcijas ar net navikus, ženklas.

Ligos priežastis

Pagrindinės tenezmo priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai tai yra šlapimo takų infekcijos, kurios sukelia uždegimą ir dirginimą šlapimo pūslėje. Taip pat tenezmą gali sukelti akmenys šlapimo takuose, kurie blokuoja šlapimo srautą ir sukelia skausmą. Kitos galimos priežastys apima neurologinius sutrikimus, tokius kaip smegenų ar nugaros smegenų pažeidimai, kurie gali paveikti šlapimo pūslės funkciją. Be to, tam tikri vaistai, kurie dirgina šlapimo pūslę, taip pat gali sukelti tenezmą.

Rizikos faktoriai

  • Amžius – vyresnio amžiaus žmonės dažniau susiduria su šlapimo takų problemomis.
  • Moteriška lytis – moterys dažniau patiria šlapimo takų infekcijas dėl anatominių ypatumų.
  • Diabetas – šis sutrikimas gali paveikti šlapimo takų funkciją.
  • Imuninės sistemos silpnėjimas – tai gali padidinti infekcijų riziką.
  • Nesveika mityba – dietos, turinčios daug aštraus maisto ar alkoholio, gali dirginti šlapimo pūslę.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai yra skausmingi potraukiai šlapintis, kurie gali būti nuolatiniai arba atsirasti epizodiškai.
  • Dažnas šlapinimasis, kuris gali būti kartu su skausmu.
  • Diskomfortas apatinėje pilvo dalyje ar šlapimo pūslėje.
  • Galimi ir kiti simptomai, tokie kaip kraujas šlapime, karščiavimas ar bendras silpnumas, ypač jei tenezmas yra susijęs su infekcija.

Diagnostika

Tenezmo diagnozė paprastai prasideda nuo anamnezės rinkimo ir fizinio tyrimo. Gydytojas gali atlikti šlapimo tyrimus, kad nustatytų galimas infekcijas ar kraujo buvimą šlapime. Taip pat gali būti atliekami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip ultragarsas, kad būtų įvertinta šlapimo pūslės ir šlapimo takų būklė. Kartais gali prireikti cistoskopijos, kad būtų galima tiesiogiai apžiūrėti šlapimo pūslę.

Gydymas

Tenezmo gydymas priklauso nuo jo priežasties. Jei tenezmą sukelia šlapimo takų infekcija, gydymas paprastai apima antibiotikus. Esant akmenims šlapimo takuose, gali prireikti chirurginės intervencijos. Be to, gali būti rekomenduojami vaistai, kurie padeda sumažinti šlapimo pūslės raumenų spazmus. Nemedicininiai sprendimai, tokie kaip šilumos terapija ir tinkama mityba, taip pat gali padėti palengvinti simptomus. Naujausios terapijos galimybės gali apimti neuromoduliaciją, kuri padeda reguliuoti šlapimo pūslės funkciją ir sumažinti simptomus.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
diagnostika
dusulys
infekcija
inkstai
insultas
karščiavimas
kosulys
mėšlungis
paburkimas
pacientas
sergamumas
sindromas
skausmas
šlapimas
šlapimo takų infekcija
šlapimtakis
šlapinimasis
šlaplė
sutrikimai
uretritas
vargina
virusai

Rašyti komentarą