Mikoplazmų sukelta pneumonija
Anatomija
Mikoplazmų sukelta pneumonija yra plaučių infekcija, kuri tiesiogiai veikia kvėpavimo sistemą, ypač plaučius. Ši liga paveikia alveoles – mažus oro maišelius plaučiuose, kuriuose vyksta dujų mainai. Mikoplazmos, kurios yra mažos bakterijos be ląstelių sienelės, gali sukelti uždegimą plaučių audiniuose, sukeldamos pneumoniją. Dėl šios infekcijos gali sumažėti deguonies tiekimas organizmui, o tai gali turėti rimtų pasekmių visoms organų sistemoms, ypač širdies ir kraujagyslių sistemai, kadangi širdis dirba sunkiau, kad kompensuotų sumažėjusį deguonies kiekį kraujyje.
Ligos aprašymas
Mikoplazmų sukelta pneumonija yra infekcinė liga, kurią sukelia mikoplazmos, dažniausiai Mycoplasma pneumoniae. Ši liga dažniausiai pasireiškia jauniems suaugusiems ir vaikams, tačiau gali paveikti bet kokio amžiaus žmones. Mikoplazmų sukeltos pneumonijos simptomai gali būti švelnesni nei kitų pneumonijų, todėl ji dažnai vadinama „švelniąja pneumonija”. Ši liga yra svarbi ne tik dėl jos paplitimo, bet ir dėl galimų komplikacijų, tokių kaip plaučių abscesai ar pleuritas.
Ligos priežastis
Mikoplazmų sukelta pneumonija atsiranda dėl infekcijos, kurią sukelia Mycoplasma pneumoniae. Šios bakterijos perduodamos iš žmogaus į žmogų per oro lašelius, kai užsikrėtęs asmuo kosėja ar čiaudi. Mikoplazmos neturi ląstelių sienelės, todėl jos yra atsparios daugeliui antibiotikų, kurie veikia ląstelių sieneles. Rizikos veiksniai, kurie gali padidinti infekcijos tikimybę, apima silpną imunitetą, gyvenimą uždarose erdvėse, didelį žmonių skaičių ar dažną kontaktą su užsikrėtusiais asmenimis.
Rizikos faktoriai
- Silpnas imunitetas – asmenys, turintys silpną imuninę sistemą, pavyzdžiui, dėl kitų ligų ar gydymo, yra labiau linkę užsikrėsti.
- Amžius – dažniausiai mikoplazmų sukelta pneumonija pasireiškia vaikams ir jaunimui, tačiau gali paveikti ir suaugusius.
- Gyvenimo sąlygos – gyvenimas uždarose erdvėse, tokiose kaip bendrabutiai ar kolektyvai, padidina užsikrėtimo riziką.
- Kitos kvėpavimo takų ligos – asmenys, turintys jau esamų kvėpavimo takų ligų, pavyzdžiui, astmos, gali būti labiau pažeidžiami.
Simptomai
- Pagrindiniai mikoplazmų sukelto pneumonijos simptomai apima sausą kosulį, karščiavimą, nuovargį ir gerklės skausmą. Kai kurie pacientai gali jausti krūtinės skausmą, dusulį, raumenų skausmus arba galvos skausmą. Simptomai gali būti lengvi, tačiau kai kuriems žmonėms jie gali progresuoti ir tapti sunkesni, reikalaujantys medicininės pagalbos.
Diagnostika
Mikoplazmų sukelta pneumonija diagnozuojama remiantis klinikiniais simptomais, paciento istorija ir laboratoriniais tyrimais. Dažnai atliekami kraujo tyrimai, siekiant nustatyti uždegimo žymenis, ir rentgeno tyrimai, kad būtų įvertinta plaučių būklė. Taip pat gali būti naudojami specifiniai laboratoriniai tyrimai, tokie kaip serologiniai tyrimai ar molekuliniai metodai, siekiant nustatyti Mycoplasma pneumoniae buvimą organizme.
Gydymas
Mikoplazmų sukelta pneumonija gydoma antibiotikais, kurie yra veiksmingi prieš šias bakterijas, pavyzdžiui, makrolidais (eritromicinas, azitromicinas) arba tetraciklinu. Gydymo trukmė priklauso nuo simptomų sunkumo ir paciento atsako į gydymą. Be to, pacientams gali būti rekomenduojama gerti daug skysčių, ilsėtis ir vartoti vaistus, mažinančius karščiavimą bei skausmą. Sunkesniais atvejais gali prireikti hospitalizacijos, ypač jei pacientas turi rimtų simptomų arba yra vyresnio amžiaus. Naujų terapijos galimybių, tokių kaip imunomoduliatoriai, tyrimai vis dar vykdomi, siekiant pagerinti gydymo efektyvumą.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas