Miliarinė tuberkuliozė
Anatomija
Miliarinė tuberkuliozė yra sisteminė tuberkuliozės forma, kuri gali paveikti įvairius organus ir sistemas organizme. Pagrindinis ligos požymis yra mikroskopinių tuberkuliozės bacilų (Mycobacterium tuberculosis) plitimas per kraują, sukeliantis mažų, židinių tipo uždegiminių procesų atsiradimą įvairiuose organuose. Dažniausiai miliarinė tuberkuliozė paveikia plaučius, kepenis, inkstus, smegenis ir limfmazgius. Dėl šių pažeidimų gali sutrikti organų funkcijos ir sukelti rimtų komplikacijų.
Ligos aprašymas
Miliarinė tuberkuliozė yra sunki tuberkuliozės forma, kuri pasižymi daugybės mažų tuberkuliozinių židinių atsiradimu visame organizme. Ši liga dažnai pasireiškia žmonėms, kurių imuninė sistema yra nusilpusi, pavyzdžiui, HIV infekuotiesiems ar sergantiems lėtinėmis ligomis. Miliarinė tuberkuliozė yra svarbi dėl savo galimo greito progresavimo ir sunkių komplikacijų, tokių kaip sepsis ar organų nepakankamumas, rizikos. Be to, ši liga gali būti mirtina, jei ji nėra laiku diagnozuota ir gydoma.
Ligos priežastis
Pagrindinė miliarinės tuberkuliozės priežastis yra Mycobacterium tuberculosis bakterija, kuri gali patekti į organizmą per ore esančius lašelius, kai užsikrėtęs asmuo kosėja arba čiaudėja. Bakterijos gali plisti krauju į kitus organus, sukeldamos uždegiminius procesus. Rizikos faktoriai, kurie gali prisidėti prie ligos vystymosi, apima nusilpusią imuninę sistemą, ilgalaikį kontaktą su užsikrėtusiais asmenimis, prastą gyvenimo kokybę ir socialines-ekonomines sąlygas.
Rizikos faktoriai
- Žemas imunitetas – asmenys, sergantys ŽIV, vėžiu ar kitomis lėtinėmis ligomis, yra labiau linkę užsikrėsti miliarine tuberkulioze.
- Prasta gyvenimo aplinka – žmonės, gyvenantys perpildytose ir prastai vėdinamose patalpose, turi didesnę riziką užsikrėsti.
- Socialiniai veiksniai – skurdas, alkoholizmas ir narkomanija gali prisidėti prie ligos plitimo.
Simptomai
- Pagrindiniai miliarinės tuberkuliozės simptomai gali apimti karščiavimą, svorio kritimą, naktinį prakaitavimą, silpnumą ir nuovargį. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir kvėpavimo sutrikimai, krūtinės skausmas, galvos skausmas ar neurologiniai simptomai, jei paveikiami smegenys.
Diagnostika
Miliarinės tuberkuliozės diagnozė remiasi klinikiniais simptomais, istorija ir įvairiais diagnostiniais tyrimais. Dažniausiai atliekami krūtinės ląstos rentgeno tyrimai, kurie gali parodyti būdingus miliarinius židinius. Be to, gali būti atliekami kraujo tyrimai, tuberkulino testai, taip pat biopsijos ir kultūros, siekiant patvirtinti Mycobacterium tuberculosis buvimą organizme.
Gydymas
Miliarinės tuberkuliozės gydymas paprastai apima ilgesnį antibiotikų kursą, kuris gali trukti nuo šešių iki dvylikos mėnesių. Dažniausiai skiriami kelios antibiotikų klasės, tokių kaip izoniazidas, rifampicinas, pirazinamidas ir etambutolis. Be vaistų, svarbu užtikrinti tinkamą mitybą ir palaikyti gerą gyvenimo kokybę. Nors gydymo principai išlieka tradiciniai, šiuo metu vyksta tyrimai dėl naujų vaistų ir gydymo metodų, siekiant pagerinti gydymo efektyvumą ir sumažinti šalutinį poveikį.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas