Mukormikozė

Ligos aprašymas

Anatomija

Mukormikozė yra sunki grybelinė infekcija, kuri daugiausia veikia kvėpavimo sistemą, tačiau gali paveikti ir kitus organus, tokius kaip smegenys, akis, širdis ir odą. Ši liga dažniausiai prasideda nosiaryklėje arba plaučiuose, kur patogenai gali lengvai patekti per įkvėptą orą. Mukormikozė gali sukelti audinių nekrozę, ypač kai grybelis pažeidžia kraujagysles, sukeldamas trombozę ir kraujo tiekimo sutrikimus. Dėl to gali būti paveikti ir kiti organai, priklausomai nuo infekcijos plitimo. Dėl šių anatominių ypatumų mukormikozė gali būti itin pavojinga, ypač žmonėms su nusilpusia imunine sistema.

Ligos aprašymas

Mukormikozė yra retas, tačiau labai pavojingas grybelinis susirgimas, kurį sukelia Mucoraceae šeimos grybai. Šie organizmai dažnai randami dirvožemyje, augalų liekanose ir maisto produktuose. Mukormikozė gali išsivystyti greitai, dažnai per kelias dienas, ir ji gali sukelti sunkių komplikacijų, jei nebus laiku diagnozuota ir gydoma. Ši liga yra svarbi dėl savo didelės mirtingumo rizikos, ypač pacientams, sergantiems cukriniu diabetu, vėžiu ar kitomis imuninę sistemą silpninančiomis ligomis.

Ligos priežastis

Mukormikozės priežastis yra grybeliai, priklausantys Mucoraceae šeimai. Šie grybai dažniausiai patenka į žmogaus organizmą per kvėpavimo takus, tačiau taip pat gali būti užkrėsti per odą arba, rečiau, per virškinimo traktą. Rizikos faktoriai, tokie kaip diabetas, imunosupresiniai gydymo būdai ir ilgalaikė steroidų terapija, gali padidinti infekcijos tikimybę. Be to, grybeliai gali išsivystyti, kai organizmas patiria didelį stresą arba yra veikiamas žalingų aplinkos sąlygų, pavyzdžiui, didelio drėgnumo ar šilumos.

Rizikos faktoriai

  • Diabetas – pacientams, sergantiems diabetu, ypač kai liga nėra gerai kontroliuojama, yra didesnė rizika susirgti mukormikoze dėl padidėjusio gliukozės kiekio kraujyje, kuris skatina grybelio augimą.
  • Imunodeficitas – asmenys, kurių imuninė sistema yra nusilpusi, pavyzdžiui, po chemoterapijos ar sergant ŽIV, yra labiau pažeidžiami šios infekcijos.
  • Ilgalaikis steroidų vartojimas – steroidai slopina imuninę sistemą, todėl padidėja grybelinių infekcijų rizika.
  • Ilgalaikė hospitalizacija ir invazinės procedūros – pacientai, kurie ilgą laiką gydomi ligoninėje ar turi invazinių prietaisų, pavyzdžiui, kateterių, yra labiau pažeidžiami.

Simptomai

  • Pirmieji mukormikozės simptomai gali būti panašūs į sinusitą, įskaitant nosies užgulimą, skausmą veido srityje ir galvos skausmą. Vėliau gali pasireikšti didelis karščiavimas, kosulys, dusulys ir krūtinės skausmas. Sunkiomis ligos formomis gali atsirasti regėjimo sutrikimai, odos pažeidimai ir neurologiniai simptomai, tokie kaip sumišimas ar sąmonės netekimas.

Diagnostika

Mukormikozės diagnozė gali būti sudėtinga, nes ligos simptomai dažnai yra nespecifiniai. Gydytojai gali atlikti nosies ir gerklės tamponus, kraujo tyrimus, kompiuterinę tomografiją (KT) arba magnetinio rezonanso tomografiją (MRT), kad nustatytų infekcijos buvimą. Taip pat gali būti atliekama biopsija, siekiant patvirtinti grybelio tipą. Ankstyva diagnozė yra labai svarbi, nes tai gali lemti sėkmingą gydymą.

Gydymas

Mukormikozės gydymas paprastai apima greitą ir intensyvų medicininį gydymą. Pagrindinis gydymo metodas yra antifunginių vaistų, tokių kaip amphotericin B, vartojimas. Be to, gali prireikti chirurginio gydymo, siekiant pašalinti pažeistus audinius ir sustabdyti infekcijos plitimą. Taip pat svarbu kontroliuoti pagrindines ligas, tokias kaip diabetas. Naujų gydymo galimybių, tokių kaip nauji antifunginiai vaistai ir imunoterapija, tyrimai yra vykdomi, siekiant pagerinti pacientų prognozes ir sumažinti ligos mirtingumą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
aspergiliozė
granuliomatozė
grybelinė
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
kvėpavimas
paburkimas
sindromas
tuberkuliozė
uždegimas
vargina
vėžys
virusai

Rašyti komentarą