Narkolepsija

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Narkolepsija yra neurologinė liga, kuri tiesiogiai veikia miegą ir budrumą. Ši liga susijusi su centrinės nervų sistemos funkcijomis, ypač su smegenų sritimis, atsakingomis už miego reguliavimą. Pagrindinės paveiktos struktūros yra hipotalamas ir smegenų kamienas, kuriuose yra neuronai, gaminantys neurotransmiterius, tokius kaip oreksinas. Šie neurotransmiteriai vaidina svarbų vaidmenį reguliuojant miego ir budrumo ciklus, todėl jų trūkumas ar disfunkcija gali sukelti narkolepsijos simptomus.

Ligos aprašymas

Narkolepsija yra lėtinė miego sutrikimų forma, kurios metu žmogus patiria nevalingus miego epizodus dienos metu. Šie epizodai gali pasireikšti bet kuriuo metu, net ir atliekant kasdienes veiklas. Narkolepsija gali turėti didelės įtakos asmens gyvenimo kokybei, nes sukelia nuolatinį nuovargį ir miego trūkumą. Be to, šiai ligai būdingi simptomai, tokie kaip katapleksija (staigus raumenų silpnumas), haliucinacijos ir miego paralyžius, kurie gali būti labai neraminantys ir trikdantys. Ši liga yra svarbi ne tik dėl jos poveikio asmeninei sveikatai, bet ir dėl socialinių, profesinių ir saugumo aspektų.

Ligos priežastis

Pagrindinės narkolepsijos priežastys yra susijusios su genetiniais veiksniais ir autoimuninėmis reakcijomis. Tyrimai rodo, kad asmenys, turintys tam tikrų genetinių polinkių, yra labiau linkę susirgti šia liga. Be to, manoma, kad imuninių sistemų sutrikimai gali sukelti neuronų, gaminančių oreksiną, pažeidimus. Taip pat aplinkos veiksniai, tokie kaip virusinės infekcijos, gali prisidėti prie ligos atsiradimo. Nors tikslios priežastys dar nėra visiškai suprantamos, šie mechanizmai yra pagrindinės tyrimų sritys.

Rizikos faktoriai

  • Genetiniai veiksniai – šeimos anamnezė gali padidinti riziką susirgti narkolepsija.
  • Autoimuniniai sutrikimai – esant tam tikroms autoimuninėms ligoms, gali padidėti narkolepsijos rizika.
  • Virusinės infekcijos – kai kurios virusinės infekcijos gali sukelti narkolepsijos simptomus, ypač jauniems žmonėms.

Simptomai

  • Pagrindiniai narkolepsijos simptomai apima nuolatinį nuovargį ir miego epizodus dienos metu, kurie gali trukti nuo kelių minučių iki valandos. Katapleksija, kuri pasireiškia staigaus raumenų silpnumo epizodais, dažnai sukeliama emocinių situacijų. Taip pat gali pasireikšti haliucinacijos, kurios dažnai būna susijusios su pereinamuoju miego ir pabudimo laikotarpiu. Miego paralyžius, kai žmogus negali judėti arba kalbėti, dažnai būna trumpalaikis ir gali sukelti didelį siaubą. Šie simptomai gali skirtis intensyvumu ir dažnumu.

Diagnostika

Narkolepsijos diagnozė remiasi klinikiniais simptomais ir specialiais tyrimais. Gydytojai gali atlikti miego tyrimus, tokius kaip polisomnografija, kuri padeda stebėti miego ciklus ir nustatyti miego trukmę. Be to, gali būti atliekamas Miego latencijos testas, kuris matuoja, kaip greitai žmogus užmiega per dieną. Šie tyrimai padeda patvirtinti narkolepsijos diagnozę ir atskirti ją nuo kitų miego sutrikimų.

Gydymas

Narkolepsijos gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininis gydymas dažniausiai apima stimuliatorius, tokius kaip modafinilas, kurie padeda sumažinti nuovargį ir pagerinti budrumą. Be to, gali būti skiriami antidepresantai, kurie padeda kontroliuoti katapleksiją ir haliucinacijas. Nemedicininiai sprendimai apima miego higienos praktiką, tokią kaip reguliarus miego grafikas ir trumpi miego epizodai dienos metu. Naujienos terapijos galimybės nuolat tobulėja, todėl svarbu nuolat sekti naujausius tyrimus ir gydymo metodus.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
glomerulų liga
hipoproteinemija
inkstų transplantacija
komplikacija
koronarinė angiografija
kraujo cirkuliacija
ligoninių gydymas
ligos
miegas
narkolepsija
nefrozinis sindromas
nejudrumo sindromas
nelsono sindromas
nervų sistemos anomalijos
organų funkcija
sindromas
sisteminis uždegiminio atsako sindromas
socialinė adaptacija
transabdominalinė echografija
tyrimų interpretacija

Rašyti komentarą