Naujagimio bakterinis sepsis

Ligos aprašymas
Gydytojai

Anatomija

Naujagimio bakterinis sepsis yra rimta liga, kuri tiesiogiai paveikia naujagimio kraujotakos sistemą ir imuninę sistemą. Ši liga atsiranda, kai bakterijos patenka į kraują, sukeldamos sisteminę uždegiminę reakciją. Pagrindiniai organai, kurie gali būti paveikti, yra plaučiai, inkstai, kepenys ir širdis. Dėl naujagimio anatomijos ypatumų, tokie organai kaip plaučiai ir inkstai dar nėra visiškai išvystyti, todėl jie yra ypač pažeidžiami infekcijų. Imuninė sistema naujagimio yra dar nebrandžiai, o tai dar labiau padidina sepsio riziką.

Ligos aprašymas

Naujagimio bakterinis sepsis yra sunki infekcija, kuri gali sukelti greitą būklės pablogėjimą ir net mirtį, jei nebus laiku diagnozuota ir gydoma. Tai yra sisteminė infekcija, kuri gali pasireikšti bet kuriuo metu per pirmuosius gyvenimo mėnesius. Ši liga yra svarbi, nes ji yra viena iš pagrindinių naujagimių mirtingumo priežasčių visame pasaulyje. Naujagimių sepsis gali būti klasifikuojamas į ankstyvąjį (iki 72 valandų po gimimo) ir vėlyvąjį (po 72 valandų), priklausomai nuo to, kada pasireiškia simptomai.

Ligos priežastis

Pagrindinės naujagimio bakterinio sepsio priežastys yra bakterinės infekcijos, kurias dažniausiai sukelia Streptococcus agalactiae (grupės B streptokokas), Escherichia coli ir Staphylococcus aureus. Bakterijos gali patekti į naujagimio organizmą per placentą, gimdymo kanalą arba po gimimo, kontaktuojant su užkrėstais asmenimis ar paviršiais. Mechanizmai, leidžiantys bakterijoms patekti į kraują, gali būti odos pažeidimai, invazinės procedūros, tokios kaip kateterizacija, ir kvėpavimo takų infekcijos. Rizikos faktoriai, tokie kaip priešlaikinis gimdymas, mažas gimimo svoris ir motinos infekcijos, taip pat gali prisidėti prie sepsio išsivystymo.

Rizikos faktoriai

  • Priešlaikinis gimdymas – naujagimiai, gimę anksčiau nei 37 savaites, turi nebrandžią imuninę sistemą, todėl jie yra labiau pažeidžiami infekcijoms.
  • Mažas gimimo svoris – naujagimiai, sveriantys mažiau nei 2500 gramų, dažniau serga sepsiu, nes jų organai ir imuninė sistema nėra visiškai išsivystę.
  • Mama serga infekcijomis – motinos infekcijos, tokios kaip bakterinė vaginozė ar lytiniu keliu plintančios ligos, gali padidinti sepsio riziką naujagimiui.
  • Invazinės procedūros – kateterių ar intubacijos naudojimas gali padidinti infekcijų riziką.

Simptomai

  • Pagrindiniai naujagimio bakterinio sepsio simptomai gali būti karščiavimas arba hipotermija, apatija, maisto atsisakymas, kvėpavimo pasunkėjimas, odos bėrimai ir kraujospūdžio svyravimai. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, o kai kuriais atvejais gali pasireikšti šokas, kuris reikalauja skubios medicininės pagalbos.

Diagnostika

Naujagimio bakterinio sepsio diagnostika apima klinikinius tyrimus, kraujo tyrimus, kurie gali parodyti uždegimo žymenis, ir kultūras, skirtas nustatyti bakterijų tipą. Dažnai atliekamas kraujo kultūrų testas, kuris padeda identifikuoti patogeną, sukeliantį infekciją. Taip pat gali būti atlikti šlapimo, smegenų skysčio ir kitų kūno skysčių tyrimai, siekiant nustatyti infekcijos paplitimą.

Gydymas

Naujagimio bakterinio sepsio gydymas apima skubų antibiotikų skyrimą, kad būtų kovojama su bakterine infekcija. Dažniausiai naudojami plataus veikimo spektro antibiotikai, kurie gali būti pritaikyti pagal bakterijų tipą, nustatytą kultūrose. Be to, gali būti taikoma simptominė terapija, siekiant palaikyti gyvybines funkcijas, tokias kaip skysčių infuzijos ir palaikomoji terapija. Naujagimiai, sergantys sunkiu sepsiu, gali reikalauti intensyvios medicininės priežiūros ir stebėjimo. Naujausios terapijos galimybės taip pat apima imunoterapiją ir adjuvantinius gydymo metodus, kurie gali padėti pagerinti gydymo rezultatus.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergija
alergijos
arteritas
bakterijos
bėrimai
bėrimas
blauzdos
depresija
dermatitas
diabetas
diagnostika
dieta
dilgėlinė
dismenorėjos
dispepsija
dusulys
erekcijos
fibrozė
gamyba
granuliomatozė
gydymas
imunodeficitas
infarktas
infekcija
infekcijos
infiltracija
inhibitoriai
inkstai
insultas
kapsulės
karščiavimas
kavasaki
klinika
komplikacijos
kosulys
kraujas
kraujavimas
kraujospūdis
kraujotaka
kvėpavimas
ląstelės
liaukos
ligoms
ligonis
ligos
lūžis
makroglobulinemija
medikamentai
medikamentinis
mėnesinės
miegas
mišria
navikas
nealerginio
nealerginis
nefritas
nekrozė
nemiga
nerimas
nutukimas
osteoporozė
paaugliams
paburkimas
pacientas
pažeidimai
pažeidimas
plaučiai
plazmos
pratimai
priepuolis
priklausomybė
procedūros
pūkšlė
pūslės
riešutai
sąnarys
sergamumas
sergantiesiems
simptomai
sindromas
skausmas
skilvelis
skystis
šlapimas
šlapimtakis
šlapinimasis
šlaplė
šlubavimas
spuogai
sutrikimai
terapija
tyrimas
uratai
uždegimas
vargina
venos
virusai
virusas
vyrams
žvynelinė

Rašyti komentarą