Naujagimio omfalitas su negausiu kraujavimu ar be jo

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai

Anatomija

Naujagimio omfalitas yra liga, susijusi su virkštelės sritimi, kuri yra svarbi struktūra, jungiantis vaisių su motina nėštumo metu. Po gimimo virkštelės liekanos paprastai išnyksta, tačiau jos vieta gali tapti uždegimo židiniu, jei atsiranda infekcija. Omfalitas paveikia odą, poodinį audinį ir gali išplisti į gilesnius audinius, tokius kaip fascia ir pilvo ertmės organai. Ši liga gali turėti įtakos tiek imuninės, tiek virškinimo sistemoms, nes uždegimas gali sukelti sisteminę reakciją organizme.

Ligos aprašymas

Naujagimio omfalitas su negausiu kraujavimu ar be jo yra infekcinė liga, kuri pasireiškia virkštelės srityje. Ši liga dažniausiai pasireiškia per pirmąsias kelias gyvenimo dienas, ir ji gali būti potencialiai pavojinga, jei nesuteikiama tinkama medicininė pagalba. Omfalitas yra svarbus dėl galimų komplikacijų, tokių kaip sepsis, ir dėl to, kad jis gali turėti ilgalaikių pasekmių naujagimio sveikatai. Laiku diagnozavus ir gydant, galima sumažinti komplikacijų riziką.

Ligos priežastis

Pagrindinės naujagimio omfalito priežastys yra bakterijų infekcijos, dažniausiai sukeltos Staphylococcus aureus, Streptococcus ir Escherichia coli. Infekcija gali prasidėti dėl netinkamos virkštelės priežiūros, pavyzdžiui, nesilaikant higienos standartų ar netinkamo virkštelės apdorojimo. Be to, gali pasireikšti ir kiti rizikos veiksniai, tokie kaip prieš laiką gimę kūdikiai, žemos gimimo svorio naujagimiai ir imunodeficito būsenos.

Rizikos faktoriai

  • Pirmiausia, netinkama virkštelės priežiūra gali padidinti infekcijos riziką, todėl svarbu laikytis higienos taisyklių.
  • Priešlaikinis gimdymas gali lemti nevisiškai išsivysčiusių kūdikių imunitetą, todėl jie yra labiau pažeidžiami infekcijoms.
  • Žemas kūdikio svoris gimimo metu taip pat gali būti rizikos veiksnys, nes tai dažnai rodo, kad kūdikis yra silpnesnis ir jo imuninė sistema gali būti nepakankamai išvystyta.
  • Imunodeficito būsenos, pavyzdžiui, įgimtos ar įgytos imuninės sistemos sutrikimai, taip pat didina riziką susirgti omfalitu.

Simptomai

  • Pagrindiniai omfalito simptomai gali apimti paraudimą ir patinimą aplink virkštelės sritį, pūlingą išskyrą, nemalonų kvapą, odos šilumą ir skausmą. Naujagimiai gali pasireikšti ir sisteminiai simptomai, tokie kaip karščiavimas, dirglumas ir maitinimosi sutrikimai. Sunkiais atvejais gali pasireikšti sepsis, kuris reikalauja skubios medicininės pagalbos.

Diagnostika

Naujagimio omfalitas diagnozuojamas remiantis klinikiniais simptomais ir fiziniu patikrinimu. Gydytojas gali atlikti išsamią apžiūrą, kad įvertintų virkštelės būklę ir aplinkinius audinius. Papildomi tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimai, gali būti atliekami siekiant nustatyti infekcijos požymius, pavyzdžiui, leukocitozę ar C-reaktyvų baltymą. Jei yra įtarimų dėl gilesnės infekcijos, gali būti atliekami ir vaizdo tyrimai, pavyzdžiui, ultragarso tyrimai.

Gydymas

Naujagimio omfalito gydymas priklauso nuo ligos sunkumo. Lengvų atvejų metu gali būti pakankama antiseptinių tirpalų naudojimas ir tinkama higiena. Sunkesniais atvejais gali prireikti antibiotikų terapijos, siekiant kovoti su bakterine infekcija. Taip pat svarbu stebėti kūdikio būklę ir, jei reikia, hospitalizuoti, kad būtų galima užtikrinti tinkamą gydymą ir stebėjimą. Naujai atsirandantys gydymo metodai, tokie kaip imunoterapija, gali būti perspektyvūs, tačiau jų taikymas šioje srityje vis dar tiriamas.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
dusulys
granuliomatozė
infekcija
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
kraujavimas
kvėpavimas
ligos
medikamentinis
paburkimas
procedūros
sergamumas
sindromas
vargina
venos
virusai
virusas

Rašyti komentarą