Neabejotinai susijusios su ūminiu miokardo infarktu komplikacijos

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Ūminis miokardo infarktas (UMI) yra liga, kuri tiesiogiai susijusi su širdies anatomija, ypač su širdies raumens (miokardo) struktūra ir kraujagyslėmis. UMI atsiranda, kai širdies raumenį aprūpinančios kraujagyslės, dažniausiai vainikinės arterijos, užsikemša dėl aterosklerozės, trombozės ar kitų priežasčių. Dėl to širdies raumenyje sumažėja kraujo tiekimas, o tai gali sukelti miokardo ląstelių žūtį. Be širdies, UMI gali paveikti ir kitus organus, pvz., plaučius, inkstus ir smegenis, nes širdies nepakankamumas gali sutrikdyti viso organizmo kraujotaką.

Ligos aprašymas

Neabejotinai susijusios su ūminiu miokardo infarktu komplikacijos apima įvairius sutrikimus, kurie gali atsirasti po UMI. Šios komplikacijos gali būti labai rimtos ir gali turėti ilgalaikį poveikį paciento sveikatai. Jos apima širdies nepakankamumą, aritmijas, širdies raumens plyšimą, širdies aneurizmą, emboliją, plaučių edemą ir kitas problemas. Suprasti šias komplikacijas yra svarbu, nes jos gali žymiai pabloginti paciento būklę ir padidinti mirtingumo riziką.

Ligos priežastis

Ūminio miokardo infarkto priežastys dažniausiai yra susijusios su vainikinių arterijų ligomis. Pagrindinės priežastys apima aterosklerozę, kuri sukelia kraujagyslių užsikimšimą, trombozės procesus, kurie gali atsirasti dėl kraujo krešėjimo sutrikimų, ir spazmus, kurie gali laikinas sutrikdyti kraujo tiekimą širdžiai. Be to, kitos priežastys gali būti hipertenzija, diabetas, rūkymas ir cholesterolio kiekio padidėjimas kraujyje.

Rizikos faktoriai

  • Rūkymas – nikotinas ir kitos medžiagos pažeidžia kraujagysles ir didina aterosklerozės riziką.
  • Padidėjęs cholesterolio kiekis – didelis MTL (mažo tankio lipoproteinų) kiekis prisideda prie aterosklerozės vystymosi.
  • Diabetas – cukraus kiekio kraujyje kontrolės sutrikimai gali pažeisti kraujagysles.
  • Fizinio aktyvumo stoka – sėdimas gyvenimo būdas didina širdies ligų riziką.
  • Nutukimas – perteklinis svoris prisideda prie aukšto kraujospūdžio ir diabeto.
  • Stresas – nuolatinis stresas gali turėti neigiamą poveikį širdies sveikatai.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima krūtinės skausmą, kuris gali plisti į kairiąją ranką, kaklą, nugarą ar žandikaulį. Taip pat gali pasireikšti dusulys, pykinimas, vėmimas, prakaitavimas ir galvos svaigimas. Kai kurie pacientai gali patirti lengvus simptomus, tokius kaip diskomfortas krūtinėje, o kiti gali jausti stiprų skausmą, kuris reikalauja skubios medicininės pagalbos.

Diagnostika

Ūminio miokardo infarkto diagnostika apima kelis svarbius tyrimus. Pirmiausia, atliekamas fizinis tyrimas ir anamnezės surinkimas, po to gali būti taikomi elektrokardiogramos (EKG) tyrimai, kurie padeda nustatyti širdies ritmą ir galimus sutrikimus. Be to, kraujo tyrimai, įskaitant troponino ir kitų širdies žymenų nustatymą, gali padėti patvirtinti diagnozę. Kartais gali būti atliekami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip echokardiograma ar koronarinė angiografija.

Gydymas

Ūminio miokardo infarkto gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai gydymo būdai apima trombolizę, kuri padeda ištirpinti kraujo krešulius, bei antitrombozinius vaistus, tokius kaip aspirinas ir klopidogrelis. Be to, gali būti taikomos procedūros, tokios kaip angioplastika ir stentavimas. Nemedicininiai sprendimai apima gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip sveika mityba, fizinis aktyvumas, rūkymo atsisakymas ir streso valdymas. Naujausios terapijos galimybės taip pat apima genų terapiją ir regeneracinę mediciną, kurios gali padėti atkurti pažeistą miokardą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arterinė hipertenzija
celiakinė liga
cukrinis diabetas
hospitalizacija
izolacija
komplikacija
komplikacijos
kraujo apytakos sistemos ligos
lėtinė
lėtinis obstrukcinis plaučių liga
maisto alergija
mamografija
miokarditas
miokardo infarktas
miokardo išemija
naviko biologija
onkologiniai simptomai
pakitimai
pandemija
prostatos biopsija

Rašyti komentarą