Nepatikslinta žmogaus imunodeficito viruso [ŽIV] liga
Anatomija
Nepatikslinta žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) liga tiesiogiai veikia žmogaus imuninę sistemą, ypač T limfocitus, kurie yra esminiai organizmo gynybai prieš infekcijas. Pagrindinis viruso taikinys yra CD4+ T ląstelės, kurios vaidina svarbų vaidmenį koordinuojant imuninį atsaką. ŽIV gali sukelti imuninės sistemos nusilpimą, leidžiant įvairioms infekcijoms ir vėžinėms ligoms išsivystyti. Be to, virusas gali paveikti ir kitus organus, tokius kaip kepenys, inkstai ir centrinė nervų sistema, sukeldamas papildomų sveikatos problemų.
Ligos aprašymas
Nepatikslinta žmogaus imunodeficito viruso liga yra lėtinė infekcija, kurią sukelia ŽIV. Ši liga progresuoja per kelis etapus: ūminė infekcija, latentinė infekcija ir galutinė AIDS stadija. ŽIV virusas, patekęs į organizmą, gali ilgą laiką nesukelti jokių simptomų, tačiau palaipsniui silpnina imuninę sistemą. Ši liga yra ypač svarbi dėl jos gebėjimo sukelti sunkias infekcijas ir vėžį, taip pat dėl socialinių ir ekonominių pasekmių, kurias ji gali sukelti asmenims ir visuomenėms.
Ligos priežastis
Pagrindinė ŽIV ligos priežastis yra žmogaus imunodeficito viruso infekcija. Virusas perduodamas per kūno skysčius, tokius kaip kraujas, sperma, makšties išskyros ir motinos pienas. Galimi mechanizmai apima nesaugų lytinį santykį, dalijimąsi adatomis, kraujo perpylimus ir gimdymą iš užkrėstos motinos. Be to, tam tikri rizikos faktoriai, tokie kaip silpnas imunitetas ar ankstesnės lytiniu keliu plintančios infekcijos, gali padidinti ŽIV infekcijos tikimybę.
Rizikos faktoriai
- Nesaugūs lytiniai santykiai – nesaugūs santykiai su nepažįstamais ar užkrėstais partneriais gali padidinti infekcijos riziką.
- Dalyvavimas intraveniniuose narkotikų vartojimuose – adatos dalijimasis su užkrėstais asmenimis yra vienas iš pagrindinių perdavimo būdų.
- ŽIV statuso nežinojimas – asmenys, nežinantys savo ŽIV statuso, gali netyčia perduoti virusą kitiems.
- Žmonės, turintys kitų lytiniu keliu plintančių infekcijų, yra labiau linkę užsikrėsti ŽIV.
Simptomai
- Pirmieji ŽIV infekcijos simptomai gali būti panašūs į gripą, įskaitant karščiavimą, nuovargį, raumenų skausmus ir limfmazgių patinimą. Vėlesnėse ligos stadijose gali pasireikšti sunkesni simptomai, tokie kaip svorio kritimas, nuolatinis karščiavimas, naktiniai prakaitavimai, odos bėrimai ir dažnos infekcijos.
Diagnostika
ŽIV liga diagnozuojama naudojant laboratorinius tyrimus, kurie nustato viruso antikūnus arba patį virusą organizme. Dažniausiai naudojami tyrimai yra ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) ir PGR (polimerazės grandininė reakcija), kurie leidžia nustatyti viruso buvimą ir kiekį organizme. Papildomi tyrimai gali būti atliekami, siekiant įvertinti imuninės sistemos būklę, pavyzdžiui, CD4+ ląstelių skaičius kraujyje.
Gydymas
Nepatikslinta žmogaus imunodeficito viruso liga gydoma antiretrovirusinėmis vaistų grupėmis, kurios padeda kontroliuoti viruso dauginimąsi ir stiprina imuninę sistemą. Šiuo metu yra įvairių gydymo režimų, įskaitant kombinaciją iš skirtingų vaistų, kurie sumažina viruso kiekį iki neaptinkamo lygio. Be to, psichologinė parama ir gyvenimo būdo pokyčiai, tokie kaip sveika mityba ir fizinė veikla, taip pat yra svarbūs gydymo aspektai. Naujienos apie terapijas nuolat plečiasi, ir mokslininkai ieško naujų būdų, kaip kovoti su šia liga, įskaitant vakcinų kūrimą.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas